Senes - właściwości i przeciwwskazania

Senes popularnie jest uznawany za ziele, które wspomaga odchudzanie. Nie jest jednak to do końca prawdą. Senes oczywiście jest substancją, która w nadmiarze działa przeczyszczająco. Dlatego też nie wolno pić go po kilka razy dziennie, jak zwykłą herbatę. 

Czym jest senes?

Senes (bot. Cassia) to roślina, która zaczęła być stosowana przez Arabów na przełomie X i XI wieku. W średniowieczu znany lekarz Avicenna zalecał spożywanie senesu na wiele różnych dolegliwości. Senes jest stosowany również obecnie. Jest doceniany przez ludzi dbających o zdrowie i sięgających po naturalne zioła i rośliny działające na wiele dolegliwości. Senes również znalazł swoje zastosowanie w wielu suplementach i lekach dostępnych w aptece. 

Właściwości senesu

Senes posiada właściwości przeciwzapalne i przeczyszczające. Sprawdzi się podczas zapalenia gardła oraz podczas zaparć. Senes zawiera w swoim składzie glikozydy antracenowe, a przede wszystkim sennozyd. Związki te po rozłożeniu ich przez bakterie obecne w jelicie grubym zwiększają wydzielania wody do jelita i pobudzają perystaltykę, działając tym samym przeczyszczająco. Senes jest często zalecany podczas schorzeń okrężnicy, szczególnie podczas rozrostu czerniaka, czy nabłonka. Dodatkowo senes wpływa również na kondycję skóry. Pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum, a co za tym idzie utrzymuje naturalne nawilżenie. Ta drogocenna roślina zawiera również flawonoidy, kumaryny i garbniki. Zalecana jest nawet podczas padaczki, bezsenności i stanów lękowych

Kiedy stosować senes?

Senes jest rośliną, która sprawdzi się podczas dolegliwości takich jak:

  • występowanie zaparć
  • problemy z wypróżnianiem
  • problemy z metabolizmem u osób starszych

Jak działa senes?

Senes po spożyciu osiąga największe stężenie po około 6-8 godzinach. Senes zwiększa wydzielanie wody do jelit i pobudza skurcze okrężnicy, a proces ten przyspiesza przesuwanie mas pokarmowych. 

Kiedy nie stosować senesu?

Senesu nie należy stosować przewlekle, gdyż po jakimś czasie nasz organizm się do niego przyzwyczaja i jelita przestają same prawidłowo funkcjonować (tzw. rozleniwienie jelit). Senes należy spożywać sporadycznie w przypadkach ciężkich zaparć. Stosowanie senesu przewlekle może prowadzić do wypłukiwania potasu i soli mineralnych. Zbyt duża dawka senesu może prowadzić do wywołania biegunki. Przeciwwskazaniem do jego spożywania są też wrzody przewodu pokarmowego, niedrożność jelit oraz stany zapalne wyrostka i jelit.

Senes w ciąży

Senes nie powinien być stosowany w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Antrazwiązki po przeniknięciu do krwi powodują przekrwienie narządów miednicy, co może prowadzić do poronienia, ale także do nasilenia krwawienia w czasie menstruacji. Związki te posiadają też zdolność przenikania do mleka kobiecego.

Senes na odchudzanie

Nie należy stosować senesu podczas kuracji odchudzających. Wbrew popularnie występujących informacji dostępnych w internecie, senes nie jest odpowiednim środkiem pomagającym w zrzuceniu zbędnych kilogramów.  Może on wywołać przewlekłe biegunki, a tym samym utrudniać przyswajanie witamin i minerałów z pożywienia.

Jak przygotować herbatkę z senesu?

Senes możemy dostać w postaci suszu. Aby przygotować napar, należy zalać łyżeczkę senesu gorącą wodą. Tak przygotowaną herbatkę pić w odpowiednich ilościach. Należy stosować się do zaleceń producenta.

Gotowe preparaty z apteki

W aptece również dostępne są gotowe preparaty, które są łatwiejsze w użyciu. Jednym z bardziej popularnych form są zioła pakowane w torebeczki do jednorazowego użytku. Dla osób niekoniecznie lubiących taką formę podania dostępny jest senes w tabletkach.

Zioła i rośliny mają drogocenny wpływ na organizm, jeśli stosujemy je według wskazań producenta. Zawsze należy, tak jak w przypadku leków, przeczytać o możliwych działaniach niepożądanych i skutkach ubocznych. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.