Rodzaje testów na koronowirusa

Koronawirus w Polsce nadal nie odpuszcza. Pandemia przyczyniła się do wielu zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu wielu placówek. Nie tylko sektor medyczny został dotknięty wieloma obostrzeniami, ale też różnego rodzaju branże odczuwają skutki koronawirusa. 

Ograniczony dostęp do placówek medycznych przyczynia się do wielu wątpliwości w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Okres jesienno-zimowy jest czasem, kiedy jesteśmy narażeni na infekcję dróg oddechowych, co sprawia, że pacjenci obawiają się podczas jakiejkolwiek choroby układu oddechowego, że mogą być zarażeni Covid- 19. Obecnie często są kierowani na badania pod kątem obecności koronawirusa. 

Jakie obecnie są dostępne metody wykrywania Covid-19

Obecnie możliwe są trzy metody wykonywania testów w punktach diagnostycznych, jest to:

  • badanie genetyczne materiału z wymazu z nosogardzieli
  • test antygenowy również z materiału pobranego z nosogardzieli
  • badanie z krwi żylnej na obecność przeciwciał

Różnice w testach na koronawirusa

Badanie genetyczne - badanie to jest najczęściej wykonywane. Materiał pobiera się z nosogardzieli. Testy genetyczne cechują się dużą wiarygodnością, jednak często do postawienia diagnozy jest potrzebne ponowne wykonanie testu. Minusem tej techniki jest długi czas oczekiwania na wynik, który uzyskuje się dopiero po kilkudziesięciu godzinach. 

Badanie serologiczne -  ten rodzaj testu przeprowadza się z próbki krwi pobranej od pacjenta. Zaletą tego testu jest bardzo szybki wynik. Badanie to polega na wykryciu obecnych w organizmie przeciwciał, które organizm wytworzył po przebytej chorobie. Wynik ujemny nie daje gwarancji, że u pacjenta nie było wirusa. Przeciwciała u pacjenta pojawiają się dopiero kilka tygodni po zakażeniu. Ten rodzaj badania traktuje się jako uzupełnienie diagnostyki.

Test antygenowy - również, jak w badaniu genetycznym, próbkę pobiera się z nosogardzieli. Badanie to polega na wykryciu białek koronawirusa. Szybkie testy antygenowe nie dają jednak 100 % pewności co do wyniku. U pacjentów, u których ten rodzaj testu został wykonany i wynik wyszedł pozytywny, zaleca się wykonanie również testu genetycznego. 

Rodzaje testów

 

SARS-Cov-2

Genetyczny metoda: RT - PCR

SARS-Cov-2

SARS-Cov-2

Co test wykrywa

RNA WIRUSA

ANTYGEN BIAŁKOWY WIRUSA

PRZECIWCIAŁA PRZECIW WIRUSOWI

Metoda badania

badania genetyczne

test kasetkowy

metody immunochemiczne

Sposób pobrania

wymaz z nosogardzieli

wymaz z nosogardzieli

próbka krwi żylnej

Cel badania

służy do wykrycia obecności wirusa

służy do wykrycia wirusa u osób objawowych lub z bliskiego kontaktu

dodatni wynik może świadczyć o przejściu wirusa w przeszłości lub toczącej się infekcji

Wynik

Dodatni wynik mówi o obecności wirusa i jest kryterium do laboratoryjnego rozpoznania

Dodatni wynik jest kryterium do laboratoryjnego badania

Ujemny wynik nie wyklucza infekcji

Zalecenie WHO

Ten test jest rekomendowany przez WHO

   

Możliwości wykonania testów

Obecnie za darmo możemy wykonać test na zlecenie wydane przez lekarza. Istnieje możliwość również wykonania testu prywatnie. Laboratoria diagnostyczne oferują nawet dojazd do pacjenta, oczywiście doliczając przy tym odpowiednią kwotę. Na rynku dostępne są też testy bez wychodzenia z domu. 

Bez względu na wynik testu należy zachować spokój. Większość pacjentów przechodzi Covid 19 bezobjawowo. Pacjenci z łagodnymi objawami nie wymagają hospitalizacji. 

Powiązane produkty

Test Fluorecare, zestaw...
Dostępny
Test na Covid-19

Test Fluorecare, zestaw combo antygenów 4w1, 1szt

SEVEN VICTORIA CHUDY
9,60 zł
Wskazania: Podejrzenie zakażenia wirusem Covid-19  Kontakt z osobą zakażoną Gorączka, katar, osłabienie, zapalenie gardła, ból głowy, dreszcze

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.