- News
- 0 polubienia
- 752 widoki
- 0 comments
- pulsoksymetr, saturacja krwi, wysycenie tlenem krwi tętniczej, prawidłowy poziom saturacji
Pulsoksymetr to urządzenie, które pomaga kontrolować swój stan zdrowia w warunkach domowych. W obecnych czasach jest to urządzenie, które cieszy się dość dużą popularnością. W dobie pandemii koronawirusa, który atakuje układ oddechowy, pulsoksymetr może pomóc w samoocenie i zwiększyć bezpieczeństwo podczas choroby.
Czym jest pulsoksymetr?
Pulsoksymetr to urządzenie zakładane na palec, które kontroluje poziom saturacji krwi. Dodatkowo może sprawdzić się jako urządzenie dokonujące pomiaru tętna, ponieważ większość dostępnych na rynku urządzeń również posiada taką opcję.
Czym jest saturacja krwi?
Saturacją krwi nazywamy poziom wysycenia tlenem krwi tętniczej. Mała ilość tlenu we krwi przyczynia się do niedotlenienia tkanek i powstawania duszności, dlatego ważne jest aby saturacja utrzymywała się w przedziale od 93 do 95 procent. Saturację krwi sprawdza się najczęściej podczas chorób układu oddechowego.
Zastosowanie pulsoksymetru
Jeszcze do niedawna urządzenia mierzące wysycenie tlenem krwi tętniczej można było spotkać tylko w szpitalach lub karetkach pogotowia. Pulsoksymetry można było spotkać najczęściej na oddziałach ratunkowych, salach operacyjnych i pooperacyjnych. Monitorowanie pacjenta za pomocą tego typu urządzeń daje możliwość stałego kontrolowania stanu zdrowia i szybką reakcję w razie nieprawidłowości. Dziś mamy dostępne pulsoksymetry przenośne napalcowe, odpowiednie do stosowania w warunkach domowych.
Jak działa pulsoksymetr
Pulsoksymetr działa za pomocą emitowania światła o różnych długościach fal. Urządzenie emituje dwa rodzaje światła: światło podczerwone i czerwone. Hemoglobina w zależności od tego czy transportuje tlen czy nie, pochłania różne promieniowanie. Urządzenie bierze pod uwagę różnice fal promieniowania i oblicza stopień nasycenia krwi w procentach.
Jaki wynik jest prawidłowy?
Wynik saturacji w pulsoksymetrze oznaczany jest za pomocą skali procentowej. Uznaje się, że normą jest, aby wysycenie krwi mieściło się w przedziale od 93 do 99 % Niska zawartość tlenu we krwi może powodować niedotlenienie. Brak odpowiedniej ilości tlenu może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet może przyczynić się do śmierci.
Jak używać pulsoksymetru w warunkach domowych
Pulsoksymetr to małe urządzenie, które zakładamy na wskazujący palec. Należy pamiętać, że pomiaru nie powinniśmy dokonywać od razu po wejściu do domu z dworu, wyziębiony organizm może skutkować nie miarodajnym wynikiem. Pomiaru należy dokonać bez ruchu.
Rodzaje pulsoksymetrów
Rozwój technologii sprawia, że na rynku pojawiają się innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają życie. Tak samo jest w przypadku pulsoksymetrów, obecnie na rynku pomiar poziomu wysycenia krwi możliwy jest nie tylko za pomocą urządzeń obecnych w szpitalach, ale również za pomocą nowoczesnych zegarków, smartwatchów czy obecnie popularnych opasek sportowych. Należy jednak pamiętać, że tego typu urządzenia nie mają takiego samego mechanizmu. Działanie ich polega na wykryciu za pomocą czujnika, odbicia światła od hemoglobiny. Niestety te urządzenia nie są tak dokładne, jak pulsoksymetry kieszonkowe.
Pulsoksymetr przy Covid - 19
Obecnie pulsoksymetr jest kupowany najczęściej przy zachorowaniu na covid - 19. Większość pacjentów nie wymaga hospitalizacji i przechodzi chorobę w warunkach domowych. Każdy pacjent jest jednak indywidualny, choroba często potrafi być nieprzewidywalna. Osoby chore mogą użyć pulsoksymetru do kontrolowania swojego stanu zdrowia. W momencie niskiej saturacji są w stanie zapobiec komplikacjom związanym z niedotlenieniem, zły wynik informuje pacjenta o konieczności hospitalizacji. Koronawirus atakuje drogi oddechowe powodując przy tym duszności i problemy z oddychaniem. Pulsoksymetr może zapobiec powikłaniom wynikającym z przebiegu choroby.
Urządzenia monitorujące parametry życiowe pomagają dbać o swoje zdrowie w warunkach domowych. Warto zadbać o swoje zdrowie i korzystać z rozwijającej się technologii. Często pomiary profilaktyczne mogą zapobiec wielu powikłaniom wynikającym z braku postawienia diagnozy w odpowiednim czasie.
komentarze (0)