Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego to choroba, która atakuje bez względu na wiek. Może wystąpić zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Często występuje jako następstwo infekcji. Zapalenie mięśnia sercowego jest dość dobrze znanym schorzeniem ze względu na częste powikłanie po niedoleczonej grypie

Zapalenie mięśnia sercowego obejmuje często nie tylko komórki, ale i naczynia mięśnia sercowego. Choroba często nie daje wyraźnych sygnałów, które pacjent łączy z zaburzeniami w czynności serca. Pierwsze widoczne symptomy takie jak duszności i zmęczenia pojawiają się dopiero po kilku tygodniach. Pacjenci trafiają najczęściej w momencie występowania bólów w klatce piersiowej lub kołatania serca.

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego

Do najczęstszych przyczyn zalicza się: infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze dróg oddechowych, jednak nie są to jedyne czynniki wywołujące tę chorobę. 

Przyczyna

Rodzaj

Infekcje bakteryjne

gronkowce, paciorkowce, chlamydie, borelioza, pneumokoki, salmonella

Pasożyty

toksoplazmoza, tasiemiec, włosień, glista ludzka

Wirusy

wirus grypy, ospy, różyczki, wirus zapalenia wątroby typu C

Leki

niesteroidowe leki przeciwzapalne, niektóre antybiotyki, leki przeciwgruźlicze

Diagnostyka zapalenia mięśnia sercowego

Podczas podejrzenia zapalenia mięśnia sercowego, wykonuje się badanie EKG. Za pomocą tego badania lekarz stwierdza czy jest obecne niedokrwienie mięśnia sercowego, zaburzenie rytmu serca. W przypadku wykrycia nieprawidłowości lekarz kieruje pacjenta na badania laboratoryjne i zleca wykonanie morfologii krwi w celu wykrycia podwyższonych leukocytów. Podczas zapalenia mięśnia sercowego może dojść do powiększenia mięśnia serca oraz zbierania się płynu w płucach, dlatego pacjenci często są również kierowani na RTG klatki piersiowej. Pomocne podczas tej choroby, jest również badanie USG, pomaga wykryć płyn w osierdziu. Podczas ostrego zapalenia wykonuje się rezonans magnetyczny oraz biopsję, która pomaga dokonać szczegółowej analizy wycinka  mięśnia sercowego.

Objawy zapalenia serca

Mimo tego, że objawy zapalenia występują dopiero po kilku tygodniach, są one dość charakterystyczne. Zaliczamy do nich między innymi:

  • bóle w klatce piersiowej
  • zaburzenia w pracy serca
  • kołatania serca
  • znaczne zmęczenie po wysiłku
  • obrzęki kończyn dolnych
  • bóle mięśni
  • gorączka
  • biegunka
  • tachykardia

Rodzaje zapalenia mięśnia sercowego i jego skutki

Rodzaj

Skutek

Ostre zapalenie mięśnia sercowego

widoczne objawy, ryzyko występowania kardiomiopatii rozstrzeniowej

Przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego

niewyraźne objawy, może być bezobjawowe, prowadzi do niewydolności serca

Podostre zapalenie mięśnia sercowego

nagły rozwój choroby, wyraźne objawy, prowadzi do wstrząsu kardiogennego

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego

W zależności od rodzaju występowania zapalenia, wdrażane są różne formy leczenia. Podczas leczenia łagodnej postaci choroby, leczy się przyczynę jej występowania. Jeśli wyleczymy infekcję wywołującą zapalenie, choroba samoistnie znika. Inaczej jest w przypadku występowania powikłań kardiologicznych, które mogą skutkować zaburzeniami w pracy serca. U takich pacjentów należy podawać leki podtrzymujące akcję serca. Ważne jest aby pamiętać, że podczas tej choroby nie zaleca się przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Mogą one nasilić objawy choroby. Podczas wysokiej gorączki u pacjentów rekomenduje się przyjmowanie paracetamolu.

W przypadku występowania ostrego zapalenia mięśnia sercowego może być potrzebne leczenie szpitalne. U pacjentów z obrzękiem lub zalegającym płynem podaje się leki, które pomogą cofnąć te zmiany. Chorzy, u których występuje podostre zapalenie i nagłe pogorszenie stanu zdrowia mogą otrzymać leki podtrzymujące ciśnienie krwi, w skrajnych przypadkach otrzymują pompę podtrzymującą, którą umieszcza się w tętnicy. W ciężkich przypadkach, chorzy mogą zostać skierowani na przeszczep serca.

Zalecenia dla pacjenta

Podczas jak i po chorobie zaleca się odciążenie organizmu. Dlatego pacjenci powinni zrezygnować z wysiłku fizycznego na okres około 6 miesięcy, unikać stresu oraz zastosować dietę wspierającą.

Zapalenie mięśnia sercowego możemy przejść bezobjawowo, jednak jest to choroba, która może mieć przykre konsekwencje. Dlatego wciąż słyszymy od dawien dawna, że chorobę należy porządnie wyleczyć. Bagatelizowanie infekcji szczególnie tych w okresie jesienno-zimowym przyczynia się właśnie do powstawania schorzeń serca. Istnieją badania, które potwierdzają, że serce posiada zdolność częściowej regeneracji, jednak jest to możliwe tylko u aktywnych i młodych ludzi. Dlatego należy niezwłocznie reagować, kiedy zauważymy u siebie symptomy sugerujące tę chorobę. 

Powiązane produkty

Acard 75 mg,  tabletki...
Dostępny
Wody, spraye, inhalacje

Acard 75 mg, tabletki dojelitowe, 60 szt

WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
11,99 zł
Wskazania: Profilaktyka zawału serca  Niestabilna choroba wieńcowa Zapobieganie przejściowym napadom niedokrwienia mózgu Zapobieganie zakrzepicy naczyń wieńcowych u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem
Rostil, tabletki 0,25 g, 30...
Dostępny
Serce i krążenie

Rostil, tabletki 0,25 g, 30 szt

AFLOFARM FARMACJA POLSKA SP. Z O.O.
10,61 zł
 Wskazania: Leczenie niewydolności krążenia żylnego dolnych: ból, kurcze , mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.