Przyczyny nadmiernej potliwości

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość to zaburzona praca gruczołów potowych. Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem. Pojawia się podczas aktywności fizycznej lub pod wpływem wysokiej temperatury w letnie dni. Istnieje jednak grupa ludzi, która cierpi na nadmierne wydzielanie potu. Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?

Organizm ludzki jest wyposażony w system termoregulacji. Podczas wysokich temperatur w letnie dni zachodzi proces chłodzenia ciała poprzez wydzielanie potu. Nadmierne pocenie jest objawem naturalnym podczas wykonywania ćwiczeń oraz w sytuacjach takich jak stres. Kiedy pojawia się problem z nadmiernym poceniem? Kiedy gruczoły potowe wytwarzają nadmierną ilość potu bez przyczyny, ten stan nazywamy hiperhydrozą. Gdy pocimy się nadmiernie i nie towarzyszą nam inne choroby, często przyczyna leży w uwarunkowaniu genetycznym.

Kiedy pocenie się uznajemy za stan normalny?

  • Podczas gorączki nadmierne pocenie uznajemy za naturalny system termoregulacji.  
  • Stres 
  • Wysiłek fizyczny

Choroby przy których nadmiernie się pocimy

  • Nadczynność tarczycy - w przebiegu tej choroby często pacjenci skarżą się na nadmierne wydzielanie potu, ma to związek z przyspieszonym metabolizmem.
  • Białaczka i chłoniaki - nowotwory układu chłonnego skutkują nadmiernym poceniem się w nocy
  • Gruźlica - podczas dużych skoków temperatury organizm uruchamia naturalny system termoregulacji i zaczyna nadmiernie się pocić
  • Cukrzyca - spadek cukru przyczynia się do nadmiernej potliwości
  • Rak trzustki - podczas tego typu nowotworu występuje nadpotliwość
  • Choroba Parkinsona - mimo spowolnionych ruchów podczas tej choroby występuje nadmierne pocenie się o intensywnym zapachu.
  • Akromegalia -  ta choroba charakteryzuje się wydłużeniem stóp i żuchwy, pogrubieniem palców i nadmiernym poceniem
  • Zawał - w przypadku występowania pieczenia i pierwszych objawów następuje nadmierne pocenie się

Choroby, przy których dochodzi do nadmiernego pocenia się, mogą wpłynąć na zapach potu. Często po jego woni możemy wstępnie określić chorobę.

Jak skutecznie pozbyć się nadmiernego pocenia?

Jeśli nadmierna potliwość nie jest objawem przewlekłej choroby, możemy z nią skutecznie walczyć. W przypadku chorób najlepiej będzie wdrożyć leczenie przyczyny powstawania problemu, wtedy objawy stopniowo się zmniejszają.  

Nadmierna potliwość

Skuteczne sposoby na pozbycie się nadpotliwości

Na rynku są dostępne preparaty zapobiegające nadmiernej potliwości. Najbardziej popularne są antyperspiranty i blokery potu. Te preparaty działają miejscowo i sprawdzą u osób z problemem pocenia się pach. Dla pacjentów, których dotyka nadpotliwość całego ciała, odpowiednie będą żele do mycia, które regulują gruczoły potowe. Osoby borykające się z poceniem się stóp mogą sięgnąć po preparaty w formie pudrów, dezodorantów lub żeli.

Gdy popularne preparaty nie działają

Jeśli pacjent mimo stosowania antyperspirantów, blokerów i żeli regulujących nadaktywność gruczołów potowych nie zauważa poprawy, może zdecydować się na zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Botox jest wstrzykiwany w problemowe miejsca, hamuje skutecznie pracę gruczołów i jest skuteczny na kilka miesięcy. Ten zabieg jest wykonywany przez dermatologów i chirurgów plastycznych. Istnieje jeszcze możliwość trwałego usunięcia gruczołów potowych za pomocą specjalnego lasera. Ostatecznością jest zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu nerwu z okolic problematycznych. Tę metodę stosuje się tylko w skrajnych przypadkach, kiedy inne nie pomogły rozwiązać problemu.

Domowe sposoby na nadmierne pocenie

Podstawą w tym schorzeniu jest prawidłowa higiena osobista. Oto kilka zasad, które niwelują objawy:

  • Częste kąpiele
  • Częsta zmiana ubrania
  • Odpowiednia odzież z włókien naturalnych
  • Unikanie ostrych potraw
  • Picie naparów z ziół

Ostre potrawy mogą podnosić temperaturę ciała, co sprzyja nadpotliwości. Picie naparów z szałwii, pokrzywy i skrzypu może ograniczyć pracę gruczołów potowych.

Jeśli dotyczy Was ten problem i nie jesteście w stanie sobie poradzić z uporczywym poceniem, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zleci podstawowe badania i wykluczy czynniki chorobowe. Jeśli okaże się, że nadpotliwość nie jest przyczyną innych schorzeń, to warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.