Pregnezja - problemy z pamięcią w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Czas ten często wypełniony jest dużą dawką szczęścia, ale również nieprzyjemnych zmian, które zachodzą w ciele ciężarnej. Jedną z dolegliwości, która wiąże się z noszeniem dziecka w łonie jest pregnezja, czyli amnezja ciążowa. Jest to stan, który dotyczy około 70 % kobiet i polega na zapominaniu o tym, co chciało się zrobić w danym momencie. Problemy z pamięcią są krótkotrwałe i polegają na zapominaniu, o czym chciało się powiedzieć lub na przykład, co chciało się zakupić po wejściu do sklepu. 

Czym jest pregnezja?

Pregnezja nie jest zaliczana do jednostek chorobowych. Przeprowadzone badania potwierdziły, że zburzenia z pamięcią są krótkotrwałe i dotyczą tylko i wyłącznie życia codziennego. To oznacza, że nie ma możliwości, aby doszło do trwałej amnezji. Zaburzenia pamięci w ciąży nie dotykają wszystkich kobiet. Tak jak w przypadku innych dolegliwości, jedne kobiety ich doświadczają, drugie zaś czują się znakomicie. Niektóre kobiety posiadają krótkotrwałe zaburzenia motoryczne. Oznacza to, że mają problemy również z upuszczaniem rzeczy, czy złym chwytaniem. Dlatego czasami zdarza się, że ciężarne są po prostu rozkojarzone i posiadają objawy takie jak problem z łapaniem rzeczy w locie lub wyślizgiwanie przedmiotów z dłoni. 

Przyczyny występowania problemów z pamięcią w ciąży

Przeprowadzone badania wskazują na jedną przyczynę występowania pregnezji. Są to ogromne zmiany w gospodarce hormonalnej. Odpowiedzialny za taki stan jest głównie progesteron i estrogen. To właśnie te hormony wpływają na zaburzenia funkcji poznawczych. Poziom hormonów w ciąży wzrasta i wpływa na pracę neuronów, wynikiem tego jest słabsze przetwarzanie informacji. Czynnikami, które mogą przyczyniać się do pojawienia się problemów z pamięcią u kobiet w ciąży jest stres oraz skupienie uwagi przyszłej matki na zmianie sytuacji życiowej po porodzie. 

Typowe objawy pregnezji:

  • zapominanie słów
  • problemy z koncentracją
  • wypadanie przedmiotów z rąk
  • popełnianie błędów z codziennych obowiązkach
  • słaba koordynacja ruchowa

Kiedy jeszcze występuje pregnezja?

Pregnezja występuje również u kobiet przed okresem lub podczas menopauzy. Potwierdza to właśnie tezę, że hormony wpływają znacznie na mózg i jego pracę. 

Czy zaburzenia pamięci w ciąży są zjawiskiem niebezpiecznym?

Problemy te są krótkotrwałe, mimo przeprowadzonych wielu badań i zainteresowania ze strony naukowców nie istnieje teoria, że jest to stan, który wpływa na organizm kobiety. Zmiany zachodzące podczas ciąży, zarówno te psychiczne, jak i fizyczne cofają się kilka tygodni po porodzie. Dlatego nie jest to powód do zmartwień. Kobiety często czują się roztargnione i szukają winy w sobie, jednak nie mają na to wpływu. Zmiany hormonalne powodują szereg zachowań, nad którymi nie są w stanie zapanować. 

Jak radzić sobie z pregnezją?

W czasie, gdy kobieta doświadcza obniżonej możliwości funkcji poznawczych, może wspomóc pracę swojego mózgu za pomocą kilku ćwiczeń. Przede wszystkim należy wdrożyć ćwiczenia wspomagające pamięć. Dobrym sposobem będzie rozwiązywanie krzyżówek oraz granie w gry logiczne. Dodatkowo warto wspomagać się zapisywaniem planów. Lista zakupów, czy notatki robione na bieżąco wspomogą realizację celów. Luki w pamięci na szczęście dotyczą spraw codziennych, dlatego nie ma powodu do paniki. 

Ciąża to okres szczególny, który często zaskakuje swoim przebiegiem. Jednak mimo dolegliwości związanych z noszeniem dziecka w łonie, jest to czas wyjątkowy. Kiedy ujrzymy na świecie swojego maluszka, o większości przykrych dolegliwości od razu zapominamy. Dlatego warto nie zamartwiać się chwilowym stanem i objawami, które nie są przyjemne. Traktujmy ciążę, jako stan przejściowy i spróbujmy znaleźć same pozytywne jej strony. 

Powiązane produkty

Pregna Plus, kapsułki, 30...
Dostępny
Witaminy dla mam

Pregna Plus, kapsułki, 30 szt

VERCO
38,08 zł
Wskazania: Niedobór minerałów oraz witamin Okres ciąży lub karmienia piersią Wspomagająco u kobiet chcących zajść w ciążę

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.