Półpasiec choroba zakaźna

Półpasiec (zakaźny herpes zoster) jest wirusem powodującym bolesne zmiany skórne na jednej stronie ciała, często w obrębie jednego płata skórnego. Wirus ten jest powiązany z ospą wietrzną i powstaje, gdy wirus ospy wietrznej powraca po wcześniejszym zakażeniu. Choroba ta jest często bolesna i może powodować trwałe szkody na skórze, a także powikłania neurologiczne. Jak przebiega półpasiec i jakie obecnie metody leczenia stosuje się podczas tej choroby?

Jak przenosi się półpasiec?

Półpasiec jest przenoszony poprzez bezpośredni kontakt z wirusem, który powraca po wcześniejszym zakażeniu ospą wietrzną. Wirus ten jest przenoszony z człowieka na człowieka przez kropelki powietrza lub poprzez bezpośredni kontakt ze skórą zakażonej osoby. Osoba może zarazić się, gdy dotknie skóry chorej osoby lub gdy wdycha kropelki powietrza wydychane przez chorego. Wirus ten nie jest przenoszony poprzez kaszlnięcie lub kichanie. Wirus może również być przenoszony przez kontakt seksualny.

Kto jest narażony na zachorowanie na półpaśca?

Półpasiec występuje najczęściej u osób powyżej 50 roku życia, szczególnie u tych, którzy byli zakażeni ospą wietrzną w dzieciństwie. W miarę starzenia się, układ immunologiczny staje się coraz słabszy, co zwiększa ryzyko wystąpienia choroby. Osłabiony układ immunologiczny może być również spowodowany przez choroby takie jak cukrzyca, nowotwory i choroby układu immunologicznego. Jednakże, choroba półpaśca może wystąpić u osób w każdym wieku, nawet u tych, którzy byli zaszczepieni przeciwko ospie wietrznej.

Półpasiec u dzieci

Półpasiec u dzieci występuje rzadko, ze względu na obowiązkowe szczepienia, które wyeliminowały częste zachorowania obserwuje się mniej przypadków. Objawy półpaśca u dzieci obejmują wysypkę, która zaczyna się na twarzy i stopniowo rozprzestrzenia się na całe ciało, oraz bolesne pęcherze na skórze. Choroba ta może powodować ból i dreszcze, a także osłabienie i problemy z jedzeniem i piciem.

Objawy półpaśca:

 • Ból i pieczenie skóry: Pacjent odczuwa bolesne mrowienie, pieczenie lub swędzenie na jednej stronie ciała, w miejscach, w których wystąpią później pęcherze.
 • Pęcherze i płaty skórne: Na skórze pojawiają się pęcherze pełne płynu, które po pewnym czasie pękają i tworzą płaty.
 • Gorączka i bóle głowy: Niektóre osoby doświadczają gorączki i bólu głowy podczas pierwszych dni choroby.
 • Zaburzenia widzenia: U niektórych pacjentów może wystąpić tymczasowe zaburzenie widzenia, takie jak zaburzenie percepcji koloru lub nieostre widzenie.
 • Ból mięśni: Pacjenci czasami odczuwają bóle mięśni i osłabienie mięśni na jednej stronie ciała.

Objawy półpaśca pojawiają się zazwyczaj w ciągu 2-3 tygodni od zakażenia i trwają około 2-4 tygodni. W niektórych przypadkach objawy te mogą powodować trwałe szkody na skórze lub powikłania neurologiczne, takie jak ból neuropatyczny lub uszkodzenie nerwów.

Jak rozpoznać półpaśca?

Diagnoza półpaśca opiera się na wywiadzie z pacjentem, wyglądzie skóry i objawach. Lekarz może również wykonać test skórny, taki jak test pęcherzykowy, w celu potwierdzenia diagnozy. W razie potrzeby można również przeprowadzić badanie laboratoryjne, takie jak badanie krwi lub płynu z pęcherzy, aby wykluczyć inne możliwe choroby. W przypadku istnienia powikłań, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania, takie jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, w celu dokładniejszej oceny.

Jak wygląda leczenie półpaśca

Leczenie półpaśca jest przede wszystkim objawowe i może obejmować następujące elementy:

 • Leki przeciwbólowe: Aby złagodzić ból i pieczenie skóry, można stosować leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub acetaminofen.
 • Maści i kremy: stosuje się maści i kremy antyseptyczne, takie jak maść cynkowa, w celu złagodzenia objawów i zapobiegania powikłaniom.
 • Leki przeciwwirusowe: Lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe, takie jak acyklowir, w celu zmniejszenia czasu trwania choroby i zapobiegania powikłaniom.
 • Fizjoterapia: W przypadku powikłań neurologicznych, takich jak ból neuropatyczny lub uszkodzenie nerwów, lekarz może zalecić fizjoterapię, taką jak ćwiczenia i masaże, w celu złagodzenia objawów i poprawy funkcji mięśni.

Nieleczony półpasiec prowadzi do:

Zaniedbanie leczenia choroby półpaśca może prowadzić do powikłań, w tym:

 • Problemy neurologiczne: półpasiec może uszkodzić nerwy i powodować problemy neurologiczne, takie jak ból neuropatyczny, utrata czucia lub zaburzenia ruchu.
 • Problemy oczu: półpasiec może powodować poważne problemy oczu, w tym trwałą utratę wzroku.
 • Problemy sercowo-naczyniowe: może powodować poważne problemy sercowo-naczyniowe, w tym zaburzenia rytmu serca i niedokrwienie.
 • Problemy z układem oddechowym: Zaniedbane choroby może powodować poważne problemy z układem oddechowym, w tym zapalenie płuc.
 • Śmierć: W skrajnych przypadkach, zaniedbane może prowadzić do śmierci.

Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i uzyskać odpowiednie leczenie w odpowiednim czasie, aby zapobiec powikłaniom i zapewnić prawidłowe gojenie się.

Jak uchronić się przed półpaścem?

Aby zapobiec zakażeniu półpaśca, należy przestrzegać następujących środków zapobiegawczych:

 1. Szczepienie: szczepionka przeciw półpaścowi jest dostępna i skuteczna w zapobieganiu zakażeniu.
 2. Higiena rąk: regularne mycie rąk wodą z mydłem i unikanie dotykania twarzy, szczególnie oczu i ust, jest skuteczną metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.
 3. Unikanie bliskiego kontaktu z chorymi: należy unikać bliskiego kontaktu z osobami, które mają objawy półpaśca, takie jak wysypka i gorączka.
 4. Izolacja: Osoby z objawami półpaśca powinny pozostać w izolacji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.
 5. Dezynfekcja powierzchni: należy regularnie dezynfekować powierzchnie i przedmioty, takie jak klamki i komputery, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Warto pamiętać, że niektóre osoby, takie jak niemowlęta i osoby z osłabionym układem immunologicznym, są bardziej narażone na zakażenie i powikłania. W takich przypadkach należy szczególnie przestrzegać powyższych środków zapobiegawczych.

Półpasiec jest poważną i zaraźliwą chorobą, dlatego jest niezwykle ważne, aby wszyscy podejmowali odpowiedzialne działania w celu zapobiegania jej rozprzestrzenianiu się. Należy zachować szczególną ostrożność jeśli w naszym bliskim otoczeniu występuje ta choroba. Jeśli posiadamy objawy sugerujące występowanie półpaśca, należy jak najszybciej udać się do lekarza i wdrożyć odpowiednie leczenie.