Podsumowanie roku - zrób badania

Koniec roku to czas podsumowań i wdrażania zmian. Jest to idealny moment na podsumowania również w sferze zdrowotnej. Warto zastanowić się nad swoim zdrowiem, podpowiemy jakie badania powinno się wykonać, aby kontrolować swój stan zdrowia.

Profilaktyczne badania mogą pomóc w wykluczeniu wielu chorób, jednak my często zaniedbujemy nasz stan zdrowia i nie wykonujemy badań kontrolnych. Profilaktyka ma ogromne znaczenie, bo w większości przypadków choroby wcześnie wykryte nie wyrządzają spustoszenia w całym organizmie. Poniżej przedstawiamy nazwy podstawowych badań, które co jakiś czas powinien wykonać każdy z nas.

Morfologia krwi

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań, na podstawie którego możemy określić stan naszego zdrowia. Badanie te jest w stanie nas poinformować o niedokrwistości lub toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Badanie morfologiczne polega na określeniu ilości i wielkości krwinek. Normy parametrów morfologii krwi ustalane są indywidualnie w zależności od punktu diagnostycznego. Interpretację wyników powinniśmy pozostawić lekarzowi, bo analiza pojedynczego parametru nie świadczy o stanie zdrowia. Badanie wykonuje się na czczo, wtedy tylko parametry będą wiarygodne. Zaleca się wykonanie tego badania przynajmniej raz w roku, aby skontrolować swój stan zdrowia.

Badanie ogólne moczu

Badanie moczu jest również podstawowym badaniem, które pomaga określić stan zdrowia. Podczas analizy moczu określa się poziom pH, barwę, obecność bakterii, glukozy, ciał ketonowych, czerwonych lub białych krwinek. Badanie moczu jest jednym z częściej zlecanych badań, które jest podpowiedzią w dalszej diagnostyce. Nieprawidłowości w tym badaniu często są podstawą do wstępnej diagnozy wielu chorób układu moczowego. Badanie należy wykonać w prawidłowy sposób. Korzystanie z przypadkowego pojemnika może być przyczyną odchyleń, które nie będą miarodajne. Podczas przygotowania moczu do badania powinniśmy użyć pojemnika, który można zakupić w aptece lub uzyskać w miejscu, gdzie będzie dokonana analiza. Próbka moczu powinna być pobrana z rana po wcześniejszym umyciu narządów. Mocz powinien być pobrany ze środkowego strumienia, co oznacza, że należy oddać początkowy mocz do ubikacji, a następnie pobrać próbkę do pojemnika. Tak jak w przypadku morfologii nie należy dokonywać analizy samemu. Na jakąkolwiek diagnozę wpływa wiele czynników, dlatego lepiej zostawić to lekarzowi. Specjalista interpretuje wyniki pod kątem wieku oraz płci. Badanie te również wykonujemy na czczo. 

Glukoza

Badania glukozy zalecane są u pacjentów będących w grupie ryzyka. Są to osoby otyłe, obciążone genetycznie lub osoby ze stanem przedcukrzycowym. U takich pacjentów badanie glukozy powinno być wykonywane raz w roku. Badanie to pomaga wcześnie wykryć nieprawidłowości, które mogą sugerować cukrzycę.

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe to badanie, które również wykonujemy z krwi. Diagnostyka opiera się na badaniu działania poszczególnych enzymów, które określają stan wątroby. Zaleca się wykonywanie tego badania u osób, które przyjmują przewlekle leki. Lekarze zalecają również te badania u osób, u których podejrzewają nadużywanie alkoholu.

TSH - badanie tarczycy

Badanie tarczycy to coraz częściej wykonywane badanie kontrolne. Obecnie uważa się, że wiele nieprawidłowości zdrowotnych, zwłaszcza u kobiet, wynika właśnie z nieprawidłowego działania tarczycy. Objawy takie jak zwiększona masa ciała (nieadekwatna do stylu życia), problemy z włosami oraz ciągłe zmęczenie to pierwsze symptomy świadczące o zaburzonej pracy tarczycy. Badanie również wykonuje się na czczo za pomocą pobrania krwi.

OB

Odczyn Biernackiego, bo tak nazywa się OB, jest również podstawowym badaniem wykonywanym z krwi. Wynik jednak sam w sobie nie jest w stanie nam dużo powiedzieć. OB określa przebieg toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Badanie to polega na określeniu tempa opadania krwinek w ciągu godziny od jego pobrania. Szybkie opadanie krwinek sugeruje możliwość występowania stanu zapalnego. Badanie to samo w sobie nie jest miarodajne, dlatego najczęściej wykonywane jest wraz z morfologią.

Poziom kreatyniny

Jest to jedno z podstawowych badań, które pomaga określić prawidłowość pracy nerek. Badanie wykonuje się w celu wykluczenia chorób nerek.

Badania profilaktyczne powinny być wykonywane w celu ochrony zdrowia. Wcześnie wykryte nieprawidłowości mogą zapobiec występowaniu większych problemów zdrowotnych. Większość powikłań w przebiegu chorób przewlekłych wynika z braku leczenia. Zbliża się koniec roku. Jest to odpowiednia okazja do zrobienia sobie podstawowych badań, które pomogą wykluczyć nieprawidłową pracę wielu narządów w naszym organizmie. Pamiętajmy, że zdrowie to wartość, o którą trzeba dbać. Namawiajmy osoby w naszym otoczeniu, aby one również wykonywały badania kontrolne, gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.