Pleśniawki u dzieci - objawy, przyczyny i leczenie

Karmienie noworodków i małych dzieci związane jest z ciągłym podawaniem mleka modyfikowanego lub matki. Dlatego rodzice często nieprędko zauważają problem, jakim są pleśniawki. Nalot na śluzówce jamy ustnej mylony jest z resztkami pokarmu przyjmowanego przez dziecko. Co jest przyczyną pleśniawek?

Czym są pleśniawki?

Pleśniawki to zakażenie drożdżakami z rodziny Candida. Grzybicza infekcja ma skłonność do nawracania. W aptekach są preparaty bez recepty, które we wczesnym stadium pomagają zwalczyć objawy. Jednak nie zawsze osiągniemy rezultaty za pomocą przeciwzapalnych środków. Czasem jest potrzebna konsultacja z lekarzem pediatrą i przepisanie leku wydawanego na receptę o silniejszym działaniu. Miejscem narażonym na powstawanie zmian są usta, wewnętrzna część policzków, język, dziąsła, a w przypadkach zaawansowanych nawet tchawica.

Objawy pleśniawek

Pleśniawki to biały nalot, który możemy zobaczyć u niemowląt na języku i błonie śluzowej jamy ustnej. Innymi charakterystycznymi objawami są brak chęci jedzenia oraz niepokój. Pleśniawki w jamie ustnej powodują dyskomfort i umiarkowany ból, stąd też dziecko nie ma ochoty spożywać posiłków. 

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia może dojść poprzez słabo oczyszczoną brodawkę lub w wyniku zbyt rzadkiej sterylizacji butelek i smoczków używanych przez dzieci. W leczeniu tego schorzenia ważna jest profilaktyka! Wyparzamy akcesoria używane przez dzieci, regularnie dbamy higienę brodawki po i przed karmieniem za pomocą czystej wody.

Jak wygląda leczenie pleśniawek u dzieci

Pierwszym z leków, po które sięga mama, która ma do czynienia z tego rodzaju grzybiczym zapaleniem jest popularny Aphtin. Jest to lek dostępny od ręki w aptece, nie wymagający posiadania recepty. Zawiera w swoim składzie boraks, który działa na patogeny wywołujące pleśniawki. Jeśli stosowanie leku nie przynosi rezultatu i dziecko trafia do lekarza, w większości przypadków przepisuje on nystatynę, która jest silniejsza. Dodatkowo, jeśli dziecko ma gorączkę lub jest wyraźnie rozdrażnione, można wdrożyć dodatkowo ibuprofen lub paracetamol.

Mity z internetu na temat pleśniawek

W internecie możemy znaleźć różne informacje o domowych sposoby na radzenie sobie z objawami zakażenia. O ile zioła o działaniu przeciwzapalnym, czy roztwór wody utlenionej nie narażą nas na konsekwencje zdrowotne, o tyle jedna z rad, by przecierać pleśniawki moczem, nie jest uważana przez lekarzy za dobry sposób na pozbycie się drożdżaków, a wręcz może narazić nas na rozwój bakterii w jamie ustnej. 

Zalecenia

Podczas występowania pleśniawek należy unikać ostrych potraw oraz cytrusów, które mogą nasilić dyskomfort. Mamy karmiące piersią powinny po każdym karmieniu przemywać brodawki, aby uniknąć ciągłego nadkażania. W celach profilaktycznych u dzieci z nawracającymi infekcjami jamy ustnej, zaleca się przecieranie jamy ustnej gazikiem nasączonym letnią przegotowaną wodą zawsze przed snem. 

Każda mama chce dbać o swoje dziecko najlepiej, jak potrafi. Powracający problem może być frustracją dla rodzica. Dlatego ważne jest stosowanie terapii tak, jak lekarz zaleci oraz wyeliminowanie czynników sprzyjających rozwojowi pleśniawek.

Dziecko podczas zarażenia może odczuwać dyskomfort, mieć zmniejszony apetyt oraz być marudne. Dobrze dobrane leczenie i stosowanie się do rad szybko zwalczą infekcję, nie powodując większych konsekwencji zdrowotnych. Warto pamiętać, że choroba sama nie ustąpi i malutki organizm potrzebuje wsparcia farmakologicznego.

Powiązane produkty

Aphtin Prolab, płyn, 10 ml
Dostępny
Pleśniawki

Aphtin Prolab, płyn, 10 ml

PRZEDS. FARMACEUTYCZNE PROLAB SP. Z O.O.
1,81 zł
Wskazania: Pleśniawki Infekcja jamy ustnej

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.