- News
- 0 polubienia
- 1002 widoki
- 0 comments
- owsica, owsiki, swędzenie odbytu, objawy owsicy, leki na owsiki, owsica u dzieci
Owsica jest często postrzegana jako choroba wieku dziecięcego. Owszem, w większości przypadków jak najbardziej występuje ona u dzieci, jednak zdarzają się przypadki bytowania pasożytów u osób dorosłych.
Czym są owsiki?
Owsiki to pasożyty bytujące w jelicie grubym, to właśnie w tej części układu pokarmowego ma idealne warunki do rozmnażania się i życia. Dorosłe osobniki mają kilka milimetrów długości, a samice mogą osiągnąć wielkość do 1 cm. Robaki te są koloru białego i przypominają cienkie ,,kluski’’. Dziecko, które jest zakażone owsicą, może być niespokojne, rozdrażnione oraz posiadać problemy ze snem. Dodatkowo często zakażenie owsikami objawia się podkrążonymi oczami oraz bólem głowy. Owsica jest chorobą wysoce zakaźną i łatwo doprowadzić do jej rozprzestrzeniania się.
Jak dochodzi do zarażenia się owsikami?
Owsiki to problem dość powszechny, a wszystko to bierze się przede wszystkim z nieprawidłowej higieny. Ważne jest, aby przestrzegać zasad poprawnego mycia dłoni, bo właśnie niedokładne mycie lub całkowity brak mycia dłoni są częstą przyczyną zakażeń. Samice bytują w jelicie, jednak swoje jaja składają w okolicach odbytu. Proces ten zachodzi wieczorami i w nocy podczas snu. Podczas składania jaj pojawia się świąd odbytu, co prowadzi do drapania się i przenoszenia jaj w inne miejsca. Do zakażenia może dojść na skutek używania tych samych ręczników, co osoba chora. Właściwie jaja owsików mogą znajdować się wszędzie, ale w szczególności występują na pościeli, desce sedesowej lub na innych przedmiotach, których dotykała osoba zakażona. Nie jest to jedyna droga zakażenia, jaja owsików są na tyle małe i lekkie, że jesteśmy w stanie zarazić się nimi podczas oddychania. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, żę owsicę można przenieść drogą kropelkową. Dorosłe osobniki żyją około 2 miesięcy, następnie umierają. Jeśli dbamy o higienę, jesteśmy w stanie uchronić się przed samozakażaniem.
Przyczyny zakażenia
Do głównych przyczyn zaliczamy przede wszystkim:
- brak higieny
- złe warunki sanitarno-higieniczne
- owsica u domownika
Owsica występuje tylko u ludzi, dlatego to my jesteśmy bezpośrednią przyczyną jej rozprzestrzeniania. Do zakażenia może dojść na skutek dotknięcia skażonej powierzchni i przeniesienie jaj w okolice buzi. Mówi się, że jest to choroba wieku dziecięcego, a wynika to z tego, że dzieci często nie przestrzegają prawidłowych zasad higieny i mają większą trudność z kontrolą swego zachowania, np. nie drapaniem się.
Objawy występujące podczas owsicy
Do najbardziej charakterystycznych objawów zaliczamy uporczywe swędzenie odbytu. Jest to pierwszy sygnał świadczący o obecności pasożytów. Swędzenie doprowadza do zaburzeń snu i ciągłego wybudzania się. Świąd pojawia się w momencie, kiedy samica wędruje, aby złożyć jaja w okolicach odbytu. U dzieci często podczas owsicy występuje ból głowy oraz ciągłe bóle brzucha. Towarzyszącym objawem podczas tej choroby jest również zgrzytanie zębami. Dodatkowo może wystąpić brak apetytu, spadek masy ciała, bladość skóry, podkrążone oczy. Samica może również wnikać do narządów rodnych, dlatego u dziewczynek często występuje świąd pochwy. Taki stan rzeczy może również doprowadzić do stanów zapalnych narządów rodnych.
Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?
Kiedy pojawią się charakterystyczne objawy takie jak:
- świąd odbytu
- problemy ze snem
- problemy z koncentracją
- infekcja dróg rodnych
- utrata masy ciała
- zapalenie jelita grubego
Diagnostyka owsicy
Kiedy występuje uporczywy świąd, który nasila się wieczorami lub w nocy, lekarz po wywiadzie zleci badanie wykrywające pasożyta. Badanie to polega na pobraniu wymazu z okolic odbytu. Wymaz pomaga wykryć obecność jaj pasożyta.
Leczenie owsicy
Leczenie polega na podawaniu środków przeciwpasożytniczych dostępnych na receptę lub bez recepty. Terapia polega na jednorazowym podaniu dawki leku, którą powtarza się po upływie 2 tygodni, w celu całkowitego zwalczenia pasożytów. Należy wiedzieć, że jeśli w naszym domu pojawiły się owsiki u dziecka, terapię powinna przejść cała rodzina, która mieszka z osobą zakażoną.
Owsica jest chorobą uleczalną, jednak należy sobie zdawać sprawę, że żeby skutecznie pozbyć się pasożyta, trzeba zmienić nawyki związane z higieną. Częste mycie rąk oraz unikanie dotykania okolic odbytu i twarzy ograniczają rozwój nie tylko owsicy, ale również innych chorób. Dodatkowo w celu zwiększenia skuteczności leków, można wdrożyć prawidłową dietę, która będzie pozbawiona cukru. Profilaktyka podczas chorób zakaźnych jest najważniejsza!
komentarze (0)