- News
- 0 polubienia
- 306 widoki
- 0 comments
- rozwój ciąży, etapy rozwoju ciąży, ciąża, rozwój płodu, kalendarz ciąży, I miesiąc ciąży, II miesiąc ciąży
Rozwój płodu w ciele kobiety to niezwykle fascynujący czas. W każdym miesiącu zachodzi masa procesów, które prowadzą do dojrzałości dziecka, a co za tym idzie - do gotowości do życia poza ciałem matki. Kobieta, która zachodzi w ciążę, odczuwa zmiany w swoim organizmie już w pierwszych tygodniach. Jak wygląda rozwój dziecka w ciągu 9 miesięcy?
Miesiąc I ciąży
Pierwszy miesiąc trwa od 1 do 4 tygodnia ciąży. Mimo tego, że lekarze liczą ciążę od ostatniej miesiączki, w czwartym tygodniu ciąży zarodek ma dopiero 2 tygodnie. W tym czasie następuje drastyczny rozwój. Komórka jajowa ma 0,1 mm i waży 0,001g. Tydzień po zapłodnieniu zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy. Następuje podział komórek, nasz zarodek składa się już ze 100, a po dwóch tygodniach już z kilkuset komórek. Medycznie w tej fazie rozwoju nazywany jest blastocystą. Następnie zachodzi jej podział na dwie części: z jednej powstaje łożysko, pępowina, kosmówka i worek owodniowy, a z drugiej dziecko.
Miesiąc II ciąży
W tym okresie następuje podział komórek embrionu na trzy warstwy, z których powstaną wszystkie narządy. Drugi miesiąc trwa od 5 do 9 tygodnia ciąży i to właśnie w tym czasie, a dokładnie w 18 dniu życia płodowego zachodzi proces zamknięcia cewy nerwowej i zaczyna formować się centralny układ nerwowy, czyli mózg i rdzeń kręgowy. Następnie zaczyna formować się serce. Około 22 dnia ciąży zaczyna bić serce, a w krwioobiegu płynie krew. W 6 tygodniu ciąży zachodzi również zmiana wyglądu naszego nienarodzonego dziecka. Na tym etapie wygląda ono jak kijanka i mierzy około 4 mm. Widoczne są już zawiązki oczu jednak, nie znajdują się jeszcze na odpowiednim miejscu. Dochodzi również do zawiązania się nerek, wątroby, mięśni, trzustki, płuc, jelit i kości. Pojawiają się również zawiązki kończyn, nie przypominają one jednak rączek i nóżek.
Miesiąc III ciąży
Miesiąc III to okres od 9 do 13 tygodnia ciąży. Po osiągnięciu 10 tygodnia nasza kijanka przypomina coraz bardziej człowieka i ma już w większości ukształtowane narządy. W III miesiącu kończy się okres organogenezy, a co za tym idzie płód jest bardziej odporny na czynniki szkodliwe takie jak nikotyna, leki, czy bakterie i wirusy. Wątroba, jelita, mózg i nerki zaczynają funkcjonować, a nasz maluszek zostaje wyposażony w paluszki rąk i stóp, które początkowo są połączone błoną. Podczas badania USG możemy zauważyć nos i oczy, które również pokryte są błoną. Mimo tego pod jej warstwą tworzy się już tęczówka. Kostki zaczynają być coraz twardsze, a pod koniec tego miesiąca dziecko potrafi otworzyć usta, ziewać, połykać płyn owodniowy, a nawet ssać kciuka. Ważnym etapem w tym miesiącu jest również wykształcenie się narządów płciowych. Nie jest jednak możliwe jeszcze zobaczenie płci podczas badania ultrasonograficznego. Pod koniec trzeciego miesiąca dziecko waży około 20 g i mierzy około 7.5 cm.
Miesiąc IV ciąży
W 14 tygodniu ciąży można już podejrzeć płeć dziecka, doświadczony lekarz określi, czy w łonie matki znajduje się dziewczynka, czy chłopczyk. Dodatkowo nasz płód jest pokryty meszkiem, który chroni dzieciątko przed utratą ciepła. W tym miesiącu dochodzi do rozwoju aparatu słuchowego, dochodzi do pełnego rozwoju kończyn, a co za tym idzie dzidziuś zaczyna się wiercić i obracać. U dziecka rozwinął się właśnie układ moczowy, nerki zaczynają pracować i dziecko jest w stanie zrobić siusiu. Cały czas ćwiczy swoje dotychczasowe umiejętności, chociażby oddychanie, a jego głowa zaczyna być pokryta pierwszymi włosami. Pod koniec tego miesiąca waży około 150 g i mierzy około 14 cm.
Miesiąc V ciąży
V miesiąc ciąży to okres od 19 do 22 tygodnia. Okres ten jest niezwykle ważny podczas ciąży. W mózgu dziecka rozwijają się zmysły smaku, węchu, powonienia, słuchu, wzroku i dotyku. Na jego języku rozwijają się kubki smakowe i jest w stanie słyszeć twój głos. Oczy umiejscawiają się w prawidłowym miejscu, a w mózgu zachodzi proces łączenia się komórek nerwowych, które w przyszłości będą odpowiedzialne za pamięć. Dodatkowo na dłoniach pojawiają się linie papilarne, które będą indywidualnym znakiem malutkiego człowieka. W jelitach tworzy się pierwsza smółka. Dziecko pod koniec tego miesiąca waży około 350 g i mierzy około 18 cm
Miesiąc VI ciąży
W 6 miesiącu ciąży zachodzi przełom, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego maluszka. Oznacza to, że jeśli do porodu dojdzie pod koniec tego miesiąca dziecko ma szansę przeżyć na oddziale intensywnej terapii. Nasze maleństwo potrafi już wdychać i wydychać płyn owodniowy, a w płucach rozwijają się naczynia krwionośne i pęcherzyki. Ten proces jest niezmiernie ważny, bo dzięki niemu po urodzeniu dopływ tlenu do wszystkich części ciała będzie możliwy. Zrośnięte powieki zaczynają się delikatnie otwierać, a u chłopców zaczynają być produkowane pierwsze plemniki. Maluszek reaguje już na zmianę światła i pojawiają się pierwsze zalążki zębów ukryte w dziąsłach. Nasze dziecko pod koniec tego tygodnia waży około 1 kg i mierzy około 24 cm
Miesiąc VII ciąży
Okres od 28 do 32 tygodnia uważany jest za 7 miesiąc ciąży. W tym czasie nasze potomstwo wyglądem przypomina noworodka, głowa zaczyna mieć normalne wymiary oraz zaczyna odkładać się pierwszy tłuszcz podskórny. Dodatkowo zaczynają rosnąć paznokcie i znikać meszek z całego ciała. Nasz maluszek cały czas udoskonala swoje umiejętności oraz często pod koniec tego miesiąca ustawia się główką do dołu szykując się do porodu. Waży około 1,6 kg i mierzy około 28 cm.
Miesiąc VIII ciąży
Okres od 33 do 36 tygodnia stanowi 8 miesiąc ciąży. Wszystkie narządy na tym etapie są rozwinięte, ale mózg nadal pracuje nad udoskonaleniem swoich funkcji. Dziecko przybiera szybko na wadze i przesypia większość czasu. Zdecydowanie ten okres ciąży nie należy do łatwych, ponieważ zarówno dziecku brakuje już miejsca, jak i matce zaczyna być ciężko. Dzieci urodzone w tym miesiącu mają szansę na normalne funkcjonowanie.
Miesiąc IX ciąży
W ostatni miesiącu ciąży, który trwa od 37 tygodnia, dziecko jest w pełni ukształtowane, waży około 3,5 kg i mierzy około 50 cm. Jest już mu na tyle ciasno, że ma trudności z poruszaniem. Mamy w 9 miesiącu ciąży powinny być gotowe na poród w każdej chwili. Jest to najbardziej emocjonujący miesiąc dla matki, która oczekuje maluszka przez cały okres ciąży.
Każde dziecko może różnić się pod względem rozwoju, jedne dzieci rodzą się z wagą około 3 kg lub miarą około 48 cm. Nie jest to uznawane za odchylenie od normy. Na wielkość dziecka wpływają uwarunkowania genetyczne oraz przebieg ciąży. Dla oczekującej mamy nie ma znaczenia jednostka miary i wagi. Najważniejsze, aby maluszek urodził się w pełni zdrowy.
komentarze (0)