- News
- 1 polubienia
- 492 widoki
- 0 comments
- UVB, UVC, UVA, kremy przeciwsłoneczne, wpływ słońca na skórę, ochrona przeciwsłoneczna
Wakacje to czas, na który wszyscy czekamy. Po długim okresie jesienno zimowym nie możemy się doczekać pięknej pogody i możliwości spędzania czasu aktywnie na świeżym powietrzu. Korzystając, z lata nikt nie jest w stanie oprzeć się delikatnej opaleniźnie. Wszyscy zdają, sobie sprawę ze szkodliwości promieni UV jednak nie zniechęca nas to do ekspozycji skóry na słońce. Warto jednak pomyśleć o ochronie w postaci produktów dostępnych w aptekach.
Wpływ promieni UVA i UVB na skórę
Promieniowanie Uv ma wpływ na poprawę nastroju, zmienia jej kolor oraz wspomaga leczenie niektórych chorób skóry. To właśnie dlatego tak chętnie korzystamy z częstej ekspozycji w sezonie letnim. Jednak promieniowanie Uv niesie za sobą więcej negatywnych skutków niż pozytywnych. Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe, które dzieli się na UVC, UVB i UVA.
Promieniowanie UVC
Pierwszy rodzaj UVC nie ma większego znaczenia na organizm człowieka, ponieważ zostaje one w większości pochłonięte przez warstwę ozonową naszej planety.
Promieniowanie UVB
Inaczej sytuacja przedstawia się podczas promieniowania UVB. Tylko 5 % dociera do powierzchni ziemi, ale jest niebezpieczna dla skóry i całego organizmu. Jego natężenie jest zależne od pory roku. UVB jest przyczyną powstawania poparzeń słonecznych, rumienia, a nawet początkowych zmian nowotworowych. Podczas opalania za pomocą tego promieniowania zachodzi synteza melaniny, która odpowiada za opaleniznę. Najbardziej niebezpieczne są dni, w których niebo jest bezchmurne, chmury powodują skuteczną ochronę przed dużym natężeniem.
Promieniowanie UVA
Pozostałe 95% promieniowania to właśnie UVA. Jest ono aktywne przez cały rok. Przenika ono przez chmury, szkło i naskórek. W przeciwieństwie do promieniowania UVB nie powoduje ono zaczerwienienia i bolesności naskórka. Wnika ono głęboko i dociera do warstwy skóry właściwej. Powodując przy tym uszkodzenia włókien kolagenowych, co przyczynia się do starzenia naskórka, utraty jędrności i pojawianie się zmarszczek. Przyczyną częstej ekspozycji jest również nietolerancja słoneczna, zaburzenia pigmentacji oraz choroby nowotworowe.
Jak wybrać odpowiedni krem, by zapewnić ochronę naszej skórze?
Wybierając krem ochronny należy, zwrócić uwagę na jego skład. Preparaty chroniące nas przed ewentualnym poparzeniem i skutkami promieniowania, powinny zawierać filtry Spf. Kremy należy dobierać odpowiednio do fototypu. Skóra blada u blondynek lub kobiet z rudymi włosami z reguły ulega oparzeniom i ciężko się opala, więc istotne jest stosowanie dość wysokiej ochrony Spf 30. Karnacja u ciemnych blondynek jest również ciężka do opalania, ale nie ulega tak szybko podrażnieniom, kremy z filtrem Spf 20 będą stanowiły odpowiednie zabezpieczenie. U osób z karnacją lekko śniadą możemy pozwolić sobie na Spf 15. Ten rodzaj cery lepiej sobie radzi z promieniowaniem słonecznym. Najlepiej opala się skóra śniada. U tych osób opalenizna jest od razu brązowa i wymaga niskiej ochrony 10 Spf.
Częstotliwość stosowania kremów ma znaczenie!
Poza samą aplikacją kremów ważna jest częstotliwość smarowania. Pamiętaj, że, należy smarować ciało przynajmniej 20 minut przed ekspozycją na słońce i ponawiać aplikację w odstępach czasowych zalecanych przez producenta. Kontakt z wodą osłabia, działanie preparatów dlatego należy ponownie smarować ciało po kąpielach. Ilość kremu nakładanego na ciało ma znaczenie, bo tylko odpowiednia warstwa zapewnia barierę ochronną.
Ochrona przeciwsłoneczna u dzieci
Skóra dziecka jest niezmiernie wrażliwa. Dzieci do lat trzech nie powinny, mieć styczności z promieniowaniem Uv. Podczas wyjść na dwór w letnie dni dbajmy o okrycia głowy i filtry 50 SPF. Poparzenia u dzieci mogą skutkować powstawaniem znamion skórnych.
Ochrona przeciwsłoneczna z apteki
- Iwostin solecrin
- Pharmaceris s
- Emolium Suncare
- Vichy Solei
- Dermedic Sanbrella
Kremy zawierające filtry nie są 100 % ochroną. Należy zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek podczas korzystania z aktywności na świeżym powietrzu. Między godziną 10 a 14 dochodzi do największego stężenia promieniowania. Korzystając z letniej pory, pamiętajmy przede wszystkim o naszym bezpieczeństwie i ograniczeniu negatywnych skutków ekspozycji na słońce.
komentarze (0)