- News
- 0 polubienia
- 951 widoki
- 0 comments
- zatrucie ciążowe, gestoza, zatrucie w ciąży, stan przedrzucawkowy w ciąży, preeklampsja, zatrucie ciążowe objawy, zatrucie ciążowe przyczyny, skutki zatrucia ciążowego, zatrucie ciążowe leczenie
Zatrucie ciążowe
Zatrucie ciążowe jest nazywane gestozą. Jest to stan, który wymaga interwencji lekarskiej, dlatego nie należy go lekceważyć. Istnieje grupa kobiet, które szczególnie są narażone na występowanie tego schorzenia, należą do niej kobiety będące w ciąży po raz pierwszy, pacjentki w ciąży mnogiej oraz panie w ciąży po 35 roku życia. Obecne statystyki mówią, że co 7-8 kobieta zapada na to schorzenie.
Czym jest zatrucie ciążowe?
Zatrucie ciążowe jest charakterystycznym stanem zaliczanym do powikłań ciąży. Istnieje możliwość przykrych konsekwencji, w efekcie których może dojść do zgonu matki lub płodu. Gestoza pojawia się w drugiej połowie ciąży, jednak zdarzają się również przypadki gestozy poporodowej. Wyróżniamy dwa rodzaje tego schorzenia - gestozę wczesną i późną. Wczesna wynika ze zmian hormonalnych i objawia się porannymi mdłościami i wymiotami. Stan ten może trwać nawet tydzień i nie wolno go lekceważyć. Może prowadzić do odwodnienia, niekiedy wymagane jest podanie elektrolitów drogą dożylną. Gestoza późna pojawia się po 20 tygodniu ciąży. Ten rodzaj zatrucia może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, które składają się z dwóch etapów: stanu przedrzucawkowego i rzucawki.
Jak nazywamy inaczej zatrucie ciążowe?
Medycyna na przełomie lat wyodrębniła poszczególne stany zatrucia ciążowego. Starsze pokolenie stan, o którym mowa, nazywał zatruciem ciążowym. Wraz z rozwojem medycyny stan ten został nazwany gestozą i to właśnie pod taką nazwą to schorzenie jest najbardziej znane. Kolejne lata i rozwój w dziedzinie położnictwa przyniosły podział gestozy na różne etapy. Między innymi na nadciśnienie ciążowe, stan przedrzucawkowy, czyli preeklampsja, zespół Hellp, rzucawkę. Badania dowiodły, że objawy kliniczne każdego z osobna stanu mają tę samą przyczynę, czyli niewydolność łożyska.
Jakie są przyczyny zatrucia ciążowego?
Zatrucie ciążowe nie jest do końca jeszcze poznane, uważa się, że na rozwój tego schorzenia wpływ ma wiele czynników, a należą do nich:
- źle zbilansowane dieta
- zmiany hormonalne
- uwarunkowania genetyczne
- wahania glukozy we krwi
- nadciśnienie
- konflikt serologiczny
- zaburzenie czynności wątroby
- choroby wątroby
- zaśniad groniasty, czyli choroba trofoblastyczna
Podejrzewa się, że na rozwój zatrucia ciążowego znaczny wpływ ma stan emocjonalny kobiety. Zaburzenia emocjonalne zwiększają ryzyko występowania tego schorzenia.
Jak rozpoznać zatrucie ciążowe
Istnieją charakterystyczne objawy, które sugerują obecność zatrucia ciążowego. Należą do nich:
- Nadciśnienie tętnicze krwi powyżej 140/90 mmHg
- Uogólnione obrzęki, które nie znikają po odpoczynki. Pojawiają się nie tylko w obrębie nóg, ale również w okolicach twarzy i brzucha.
- Białkomocz, czyli obecność białka w moczu.
Przy podejrzeniu choroby wykonuje się badanie polegające na dobowej zbiórce moczu i sprawdzeniu poziomu białka. Wysoki poziom wskazuje na zaawansowany stan zatrucia ciążowego.
Jak wygląda zaawansowane zatrucie ciążowe?
W pierwszym etapie następuje stan przedrzucawkowy, który charakteryzuje się wyżej wymienionymi objawami. Jeśli przy tym stanie nie zostanie wdrożone leczenie farmakologiczne, dochodzi do stanu rzucawkowego. Objawia się on wymienionymi objawami oraz drgawkami. Dodatkowo przed drgawkami mogą pojawić się zawroty i bóle głowy, niepokój, zaburzenia widzenia i świadomości.
Jak leczy się zatrucie ciążowe?
Kobieta z objawami jest natychmiast hospitalizowana, musi bowiem znajdować się pod stałą opieką lekarską i mieć kontrolowaną gospodarkę elektrolitową, ciśnienie oraz przybieranie na wadze. W przypadku niedoborów elektrolitów, uzupełnia się je dożylnie. Dodatkowo wprowadza się lekkostrawną dietę. Jeśli stan dziecka na to pozwala, zaleca się zakończenie ciąży poprzez cesarskie cięcie.
Jakie zagrożenie niesie za sobą zatrucie ciążowe?
Zatrucie ciążowe grozi niedotlenieniem dziecka, co może przyczynić się do opóźnienia rozwoju umysłowego, wad rozwojowych, przedwczesnego porodu lub obumarcia płodu. Dlatego gestoza jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym zarówno dla matki, jak i dziecka.
Mdłości są typowym symptomem ciąży, dlatego też często kobiety bagatelizują ten objaw. Jednak należy pamiętać, że zatrucie ciążowe jest poważnym stanem, które może być przyczyną śmierci matki lub dziecka. Jeśli podczas ciąży pojawią się niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem, należy zawsze mówić o swoich obawach i przypuszczeniach. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, u których w rodzinie występowała już gestoza. Istnieje prawdopodobieństwo, że schorzenie to jest uwarunkowane genetycznie. Kobiety w ciąży powinny znajdować się pod opieką lekarską przez cały jej przebieg i kontrolować stan zdrowia podczas regularnych badań.
komentarze (0)