Jak prawidłowo przyjmować leki

W obecnych czasach panuje wiele chorób cywilizacyjnych, które wymagają stałego przyjmowania leków. Nadal obserwuje się, że osoby regularnie przyjmujące środki farmakologiczne nie stosują się do zaleceń producenta dotyczących sposobu przyjmowania preparatów z apteki. Na przykład popijamy leki różnymi płynami i łączymy je z substancjami, które w połączeniu z substancjami farmakologicznymi mogą prowadzić do powstawania toksycznych związków.

Czym powinniśmy popijać leki i suplementy doustne?

Przyjmując leki, czy nawet też suplementy sięgamy po różnego rodzaju napoje, często nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, na jakie narażamy nasz organizm. Pacjenci tłumaczą swoje zachowanie tym, że dany lek jest niesmaczny i ciężko popijać go wodą, jednak trzeba sobie zdać sprawę, że leki to nie przekąski, które powinny zadowolić kubki smakowe. Leki nieodpowiednio popijane mogą wchodzić w interakcje z płynem, czego skutkiem może być np. to, że lek nie będzie miał możliwości prawidłowo się wchłonąć. Przez takie postępowanie leczenie może okazać się nieskuteczne i może ucierpieć na tym nasze zdrowie.

Jaki napój powinniśmy wybrać podczas przyjmowania leków i suplementów?

Najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po wodę. Należy pamiętać, że woda powinna być niegazowana i mieć pokojową temperaturę. Najlepiej, jeśli  to nie będzie woda wysokomineralizowana, dlatego, że minerały również mogą wchodzić w reakcję z substancją czynną leku. Temperatura wody również ma znaczenie, dlatego, że podczas popijania gorącą wodą może dojść do podrażnienia przełyku, a co za tym idzie do utrudnionego wchłaniania substancji leczniczych. Objętość płynu przyjmowanego podczas popijania tabletek i kapsułek ma również ogromne znaczenie. Łyk wody nie spowoduje, że lek prawidłowo się rozpuści i wchłonie. Nie zaleca się również przyjmowania leków na sucho, gdyż płyn nie tylko ułatwia przełykanie, ale również przyczynia się do prawidłowego rozpuszczenia tabletki lub kapsułki. 

Których napojów unikać podczas przyjmowania leków?

Kawa, herbata, produkty mleczne, soki, napoje gazowane to jedne z wielu, po które sięgamy podczas przyjmowania farmaceutyków. Zdarza się, że czasami leki przyjmuje się podczas spożywania alkoholu, co jest skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Jaki wpływ na organizm mają te płyny?

Połączenie kawy i produktów leczniczych

Kawa i produkty kofeinowe mogą spowodować, że przyjmowane leki będą działały silniej lub doprowadzić do sytuacji, w której organizm zareaguje na lek zbyt gwałtownie. Szczególnie niebezpieczną sytuacją jest przyjmowanie leków przeciwbólowych w połączeniu z kofeiną. Ostrożni również powinni być pacjenci chorujący na astmę oskrzelową. Przyjmowanie leków podczas tej choroby i łączenie ich z kawą może przyczynić się do powstawania skutków ubocznych takich jak: kołatania serca, ból głowy, niepokój i problemy ze snem. Spożywanie kawy nie musi być ograniczone do zera, należy pamiętać jedynie o zachowaniu bezpiecznego odstępu między przyjęciem farmaceutyku a piciem kawy. Kawę bezpiecznie możemy wypić dwie godziny przed planowanym przyjęciem leków z apteki.

Połączenie herbaty i produktów leczniczych

Herbata zawiera w swoim składzie teinę, która ogranicza wchłanianie substancji czynnych oraz minerałów. Używania herbaty do popijania leków szczególnie powinni unikać pacjenci leczący niedokrwistość, bowiem teina zaburza wchłanianie żelaza, co przyczynia się do mało zadowalających efektów terapii. Teina również zmniejsza działanie leków u pacjentów leczących się na schizofrenię oraz psychozę paranoidalną. Herbatę można spożywać 2 godziny przed planowanym przyjęciem leków. 

Połączenie mleka i produktów leczniczych

Produkty mleczne zawierają w swoim składzie wapń, który wraz z różnego rodzaju lekami tworzy nierozpuszczalne sole. Takie połączenie przyczynia się do zaburzenia wchłaniania substancji czynnych. Leki, które szczególnie nie powinny być łączone z nabiałem to preparaty dojelitowe, bisfosfoniany, tetracykliny. 

Połączenie soków i produktów leczniczych

Nie zaleca się spożywania leków wraz z sokami. Szczególnie niebezpieczny jest sok z grejpfruta, zawierający w swoim składzie związek o nazwie naryngenina, który hamuje pracę enzymów odpowiadających za metabolizm niektórych leków. W przypadku zaburzonego metabolizmu dochodzi  do zwiększenia stężenia leku we krwi i działa on znacznie silniej, niż powinien. Sok z grejpfruta można przyjmować 4 godziny przed planowanym przyjęciem leków i 4 godziny po przyjęciu.

Połączenie alkoholu z produktami leczniczymi

Nigdy nie powinno się przyjmować leków wraz z alkoholem. Substancje lecznicze mogą ograniczyć metabolizm alkoholu etylowego, co może skutkować powstawaniem szkodliwych dla organizmu toksyn. Istnieje również ryzyko, że alkohol zaburzy prawidłową aktywność samego leku. 

Połączenie ziół z produktami leczniczymi

Popijanie leków ziołami może również przyczynić się do zaburzeń wchłaniania lub osłabienia działania farmaceutyków. Mało kto wie, że dziurawiec zmniejsza działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, a siemię lniane i prawoślaz powlekają błonę śluzową układu pokarmowego, powodując złe wchłanianie substancji leczniczych. 

Należy zawsze stosować się do zaleceń producenta dotyczących dawkowania i sposobu przyjmowania produktów leczniczych. Nieprawidłowe przyjmowanie leków przyczynia się do negatywnych skutków terapii. Dlatego popijając leki zawsze wybierajmy wodę, która jest najbezpieczniejsza w połączeniu z lekami lub suplementami dostępnymi w aptece. 

Powiązane produkty

Olfen Max, żel, 100g
Dostępny
Ból stawów i mięśni

Olfen Max, żel, 100g

TEVA B.V.
29,10 zł
Wskazania: Stłuczenia Skręcenia Bóle mięśni Bóle mięśniowo stawowe

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.