- News
- 0 polubienia
- 491 widoki
- 0 comments
- ile czasu szczotkować zęby, jaką szczoteczkę wybrać, nici dentystyczne, płyny do płukania, szczoteczka do zębów
Już w starożytności odczuwano potrzebę stosowania zabiegów kosmetycznych w jamie ustnej w celu utrzymania zębów w dobrej kondycji. W starożytnym Egipcie, Chinach i Indiach wierzono, że dbanie o higienę ma wpływ na długość życia. Hindusi zaś uważali jamę ustną za wrota do całego ciała. Co rano zalecano stosowanie gałązek drewnianych i skrobaka do języka, aby uchronić organizm przed zanieczyszczeniami. W niektórych kulturach czyszczenie zębów było zapisem obowiązującym w ich religii, tak właśnie było u Arabów. Wskazówki dotyczące, jak czyścić zęby były, zapisane w Koranie i był to niezbędny element obowiązujący wierzących. W 1490 roku w Chinach wynaleziono przypominającą obecnie szczoteczkę pomagającą utrzymać czystość. Zrobiona była z rękojeści drewnianej, w której końcu zostały umocowane pęczki szczeciny świńskiej.
Higiena jamy ustnej
Skoro już w ubiegłym wieku zauważono, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, to dlaczego w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wieloma chorobami dziąseł i zębów? Efektem prawidłowego dbania o zęby jest piękny uśmiech, różowe dziąsła bez oznak znacznych zaczerwienień oraz brak pojawienia się krwi i bólu podczas szczotkowania. Do głównych przyczyn problemów w jamie ustnej zaliczamy właśnie nieodpowiednią higienę lub jej brak.
Jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej
Brak higieny jamy ustnej może prowadzić do rozwoju bakterii, które żywią się pozostałymi cząsteczkami jedzenia i prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Na rynku mamy szereg dostępnych produktów do higieny jamy ustnej. Na co zwrócić uwagę dokonując ich wyboru?
Szczoteczki do zębów
Szczoteczka do zębów to jedno z najbardziej popularnych narzędzi, którego używamy podczas czyszczenia jamy ustnej. Mogą one różnić się grubością i miękkością włosa. Jej wyboru dokonujemy na podstawie wieku oraz wrażliwości dziąseł.
- Tradycyjna szczoteczka - to ogólnodostępny produkt, który charakteryzuje się plastikową rączką zakończoną włóknem o różnym stopniu twardości. W przypadku najmłodszych dzieci włosie będzie zebrane w owalny pęczek. U starszych dzieci końcówka czyszcząca będzie miała kształt małego prostokąta. Różnorodność układu włosia jest zależna od wieku i wielkości jamy ustnej. W szczoteczkach dla dorosłych najczęściej spotykamy prostokątny układ włosia. Zarówno w szczoteczce dla dzieci jak i dorosłych mogą występować różne twardości włókna.
Rodzaje włókien stosowanych w szczoteczkach tradycyjnych
Twardość |
Przeznaczenie |
Przeciwwskazania |
Twarda |
Dla palaczy Dla osób z osadem nazębnym |
Nie stosować u osób z nadwrażliwością dziąseł. Nie należy używać do codziennej higieny, ponieważ nieumiejętne stosowanie może przyczynić się do uszkodzeń szkliwa Tylko dla dorosłych |
Średnia |
Uniwersalna Dla osób z zdrowymi zębami Do codziennej higieny Dla dorosłych i dzieci |
Choroby przyzębia Nadwrażliwość Krwawienie z dziąseł |
Miękka |
Dla osób z odsłoniętymi szyjkami zębów Podczas paradontozy Dla małych dzie |
Szczoteczka, nie jest w stanie usunąć dużych zabrudzeń. W przypadku stosowania jej nieumiejętnie może doprowadzić do niedokładnego mycia. |
- Szczoteczka elektryczna - posiada wbudowany silnik elektryczny, który wykonuje ruchy oscylacyjno obrotowe. Większość dostępnych na rynku modeli posiada ładowarkę indukcyjną, za pomocą której uzupełniamy baterię. Główka posiada owalny kształt i wykonuję kilka tysięcy ruchów na minutę. Szczoteczki elektryczne dzięki dużej ilości obrotów umyją zęby dokładniej, niż klasyczna szczoteczka. Dodatkowo posiadają czujniki nacisku, dzięki którym można zapobiec uszkodzeniom szkliwa. Urządzenie pod wpływem nacisku zmniejsza intensywność obrotów. Istnieją modele, które pulsują po upływie 30 sekund podczas użytkowania. Timer ma na celu informowanie użytkownika o czasie, jaki powinien przeznaczyć na jeden łuk zębowy. Urządzenie informuje również o poprawnym czasie, jaki powinien upłynąć podczas szczotkowania całej jamy ustnej. Rynek szczoteczek elektrycznych cały czas się rozwija i pojawia się coraz więcej opcji ułatwiających codzienną pielęgnację. Możemy połączyć je z aplikacją, a niektóre posiadają nawet wbudowaną kamerę, która umożliwia kontrolę stanu zębów. Mimo wielu udogodnień ze strony producentów, cel jest jeden dokładność w codziennej higienie
- Szczoteczka soniczna - to coraz częściej wybierana szczoteczka przez społeczeństwo. Jej działanie polega na wytwarzaniu drgań podczas szczotkowania do kilkudziesięciu tysięcy razu na minutę. Drgania przyczyniają się do łatwiejszego usuwania osadu nazębnego. Dodatkowo posiadają takie same funkcje jak szczoteczki elektryczne.
To, jaką szczoteczkę wybierzemy, zależy od nas samych. Urządzenia elektryczne są łatwiejsze w użytkowaniu i nie wymagają tak dużej dokładności użytkowania. Obrotowe końcówki pomagają usuwać ciężkie zabrudzenia oraz dbają o prawidłową higienę poprzez timer. Należy jednak pamiętać, że dokładne mycie szczoteczką klasyczną jest również skuteczne.
Nici dentystyczne
W 1818 roku Levi Spear Parmley spostrzegł jedną ważną rzecz, która obowiązuje po dziś dzień. Mimo odpowiedniego szczotkowania za pomocą pasty i szczoteczki, przestrzenie międzyzębowe są narażone na drobnoustroje. Wynika to z utrudnionego dostępu szczoteczek do szczelin między zębami. Dopiero w 1950 roku firma Johnson and Johnson zaczęła produkować taśmy i nicię przeznaczone do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Dziś już wiemy, że samo szczotkowanie nie wystarczy, aby uchronić zęby przed próchnicą. Obecnie na rynku dostępne są produkty:
- Klasyczne nici dentystyczne
- Nitkowykałaczki dentystyczne
- Urządzenia Waterpik Flosser - elektryczne urządzenie do czyszczenia powierzchni międzyzębowych. Pod wpływem ciśnienia strumień wody wypłukuję szczeliny między zębami.
Płyny do płukania jamy ustnej
Skoro wiemy już, że szczotkowanie zębów musi iść w parze z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych, to do czego są nam potrzebne płyny do płukania jamy ustnej? Stosowanie płynów nie może być zamiennikiem mycia zębów czy nitkowania, ale też są pomocne podczas codziennej higieny. Zęby stanowią 25 % jamy ustnej. O ile zadbamy o poprawne szczotkowanie, zęby będą czyste, ale co z resztą jamy ustnej? I tu pomocne okażą się płyny do płukania. Poprawne szczotkowanie, następnie czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej to proces, który gwarantuje ochronę przed rozwojem chorób w jamie ustnej. Dodatkowo dostępne na rynku produkty mają różne właściwości. Są produkty, które pomagają zmniejszać nadwrażliwość, inne zaś są wybielające.
Bez względu na to, jakiej firmy wybierzemy produkty do codziennej higieny, najważniejsza jest systematyczność i dokładność. Tylko odpowiednie szczotkowanie, dokładne nitkowanie i płukanie uchroni naszą jamę ustną przed chorobami. Nie bez przyczyny Hindusi uważali jamę ustną za wrota do całego organizmu. Dbajmy o swój uśmiech, bo zdrowe, piękne zęby dodają pewności siebie.
komentarze (0)