Jak objawia się alergia?

Alergia dotyka już 30% populacji na świecie. Reakcja alergiczna polega na nadmiernej lub nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na zawarte w środowisku lub spożywanych pokarmach alergeny. Osoby alergiczne są skazane na szereg objawów, które są nieprzyjemne, a nawet czasem zagrażają życiu.

Jak objawia się alergia?

Reakcja alergiczna występuje nagle i zazwyczaj bardzo szybko po kontakcie z alergenem. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy nasz układ immunologiczny nauczył się rozpoznawać dany alergen. Przy następnym kontakcie alergen wywołuje natychmiastową reakcję, w której przebiegu dochodzi do uwolnienia histaminy w organizmie. Substancja ta wywołuje większość objawów zauważanych u alergików.

Wyróżniamy różne typy alergii:

Jakie badania stwierdzają alergię?

Możemy dokonać oznaczenia przeciwciał IgE we krwi - to one są nadmiernie produkowane u alergików. Pomiar całkowity IgE wykonujemy, by określić łączny poziom przeciwciał istniejących w naszym organizmie. Istnieje jeszcze swoisty podział przeciwciał, jest on dokładniejszy i jest w stanie określić reakcję na konkretny alergen. Ten rodzaj badania jest bezpieczniejszy od badań skórnych.

Wyróżniamy trzy typy testów skórnych:

  • Punktowe
  • Śródskórne
  • Płatowe

Skórę poddaje się ekspozycji na alergeny i obserwuje się jej reakcję. Do wykonania tego badania wykorzystujemy kontrolę ujemną z roztworem soli fizjologicznej oraz kontrolę dodatnią z histaminą.

Rzadko stosowana jest metoda próby prowokacyjnej. Polega ona na dostarczaniu do organizmu różnymi drogami alergenu, by sprawdzić, czy występuje na niego reakcja.

Zastosowanie prób prowokacyjnych i droga ich podania:

  • Próby donosowe - w alergicznym nieżycie nosa
  • Próby dooskrzelowe - w astmie
  • Próby doustne - w przypadku alergii pokarmowej

Zauważamy coraz więcej osób alergicznych w naszym otoczeniu. Naukowcy tłumaczą, że jest to wpływ czynników środowiskowych związanych ze zmianą stylu życia. Modyfikowane jedzenie, warunki mieszkaniowe, skażenia środowiska naturalnego, częsta antybiotykoterapia wpływają na rozwój alergii. Na zachorowalność mają wpływ również uwarunkowania genetyczne. W przypadku występowania choroby u dorosłych jest bardzo duże prawdopodobieństwo zachorowania ich dzieci.

Leczenie alergii

Podczas alergii stosujemy leki przeciwalergiczne. Preparaty łagodzą objawy, ale nie leczą przyczyny. Leki przeciwhistaminowe są dostępne bez recepty zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ich zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości związanych z występowaniem alergii. Dlatego podczas zauważenia u siebie objawów nie można na własną rękę stosować ogólnodostępnych preparatów, bo kluczowe jest znalezienie przyczyny. 

 Najskuteczniejsze okazuje się unikanie alergenów, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jedną z metod leczenia jest odczulanie. Mamy dwa rodzaje tej terapii.

Alergia

Metody odczulania 

  • Immunoterapia swoista- systematyczne podawanie rosnącej dawki alergenów. Celem jest przyzwyczajenie organizmu do alergenu. Leczenie trwa od 3 do 5 lat. 
  • Immunoterapia nieswoista - pacjent otrzymuje szczepionkę doustną (antygeny bakteryjne), które mają pobudzić układ immunologiczny do działania.

Niestety nie zawsze wybrane terapie pomagają. Jednak mimo wszystko warto próbować pozbyć się przewlekłych objawów, które potrafią uprzykrzyć życie. Jeśli jesteś alergikiem skontaktuj się ze swoim lekarzem i porozmawiajcie o możliwych dla Ciebie terapiach.

Powiązane produkty

Allertec WZF, tabletki...
Dostępny
Alergia

Allertec WZF, tabletki powlekane 0,01g, 10 szt

WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
11,35 zł
Wskazania: Objawy alergiczne dotyczące nosa i oczu Objawy przewlekłej idiopatycznej pokrzywki (długotrwale utrzymujące się silnie swędzące bąble na skórze)

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.