Ile czasu powinna trwać inhalacja?

Ile czasu powinna trwać inhalacja?

Inhalacje są zalecane przy infekcjach układu oddechowego. Zabiegi z użyciem inhalatora są stosowane w przebiegu zapalenia oskrzeli, zatok oraz przeziębienia z towarzyszącym katarem. Inhalacje polegają na wdychaniu mgiełki z wód mineralnych lub roztworu leku. Obecnie inhalacje wykonuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych

Działanie inhalacji

Inhalacje można stosować profilaktycznie oraz leczniczo. Mogą być stosowane jako metoda oczyszczania i nawilżania układu oddechowego. Wykorzystanie inhalatora podczas chorób górnych dróg oddechowych ma za zadanie ułatwić usunięcie zalegającej wydzieliny. 

Inhalacja a nebulizacja?

Według terminologii medycznej za inhalacje uważa się podawanie leków, roztworów za pomocą wdychanego powietrza. Nebulizacja zaś polega na wdychaniu płynnego roztworu za pomocą zmiany stanu skupienia w mgiełkę. Obecnie terminu nebulizacja i inhalacja używa się w tym samym kontekście. Producenci mają głównie na myśli urządzenia, które zamieniają roztwór płynny w parę. 

Kto powinien używać inhalatora?

Inhalator jest urządzeniem, które w dzisiejszych czasach jest obecne prawie w każdym domu. Można stosować go bez ograniczeń wiekowych. Po inhalacje sięgają osoby starsze, młodzież i małe dzieci. Taka metoda leczenia jest bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych. 

Z czego wykonuje się inhalacje?

Inhalacje mogą być wykonywane z soli fizjologicznej, która jest ogólnodostępna w aptekach i posiada niską cenę oraz z leków na receptę. 

Inhalacje z soli fizjologicznej

Najczęściej inhalacje wykonuje się za pomocą soli fizjologicznej. Leczenie to stosuje się w przebiegu przeziębienia, kataru i zapalenia zatok. Oczywiście możemy zastosować je również w celu oczyszczenia dróg oddechowych. Sól fizjologiczna stanowi również bazę do podawania leków na receptę. 

Inhalacje z leków na receptę

Podczas schorzeń takich jak zapalenie oskrzeli, sama sól fizjologiczna może nie pomóc. Dlatego lekarze często zalecają przyjęcie leków na receptę, które podaje się po uprzednim rozrzedzeniu z solą fizjologiczną. Takie leczenie ma za zadanie rozkurczyć oskrzela. Należy pamiętać, że stosowanie tych leków powinno odbywać się ściśle pod kontrolą lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Ile powinna trwać inhalacja u dorosłego?

Inhalacja u dorosłego powinna trwać od 10 do 20 minut. Mówimy tutaj o inhalacji z użyciem soli fizjologicznej. Dorosły powinien stosować głębokie wdechy z lekko odchyloną głową. Taki sposób zapewni odpowiednie dotarcie roztworu do układu oddechowego. 

Ile powinna trwać inhalacja u dziecka?

W zależności od wieku dzieci powinny być inhalowane od 5 do 10 minut. Taki czas uważa się za optymalny. Podczas inhalacji z lekami powinno się stosować do zaleceń lekarza. U starszych dzieci inhalacje wykonuje się za pomocą maseczki o mniejszym rozmiarze. 

Ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka?

Niemowlę często nie jest w stanie wytrzymać podczas zabiegu. Dlatego uważa się, że im mniejsze dziecko, tym zaleca się krótszy czas nebulizacji. Dobrze byłoby, aby dziecko inhalowane było minimum 5 minut. 

Co wybrać inhalator czy nebulizator?

Warto zapoznać się z oferowanym urządzeniem przed jego zakupem. Producenci nazywają zamiennie urządzenia służące do podawania roztworów płynnych w formie pary nebulizatorami lub inhalatorami. Dlatego przed zakupem takiego urządzenia należy zapoznać się ze specyfikacją urządzenia i wybrać taki, który spełnia nasze oczekiwania.

Nowość na rynku, inhalatory z 4 trybami pracy

Inhalatory cieszą się ogromną popularnością w ostatnich czasach. Po szeregu badań i w wyniku ciągłego ulepszania sprzętu do inhalacji, udało stworzyć się inhalatory z 4 trybami pracy. Aerozol podawany przez inhalator wnika do dróg oddechowych przez usta i nos. Następnie w zależności od rozmiaru cząsteczek (MMAD) zostaje osadzony w poszczególnych miejscach dróg oddechowych. Nowej generacji inhalatory posiadają możliwość zmiany rozmiaru cząsteczek MMAD i są w stanie działać w różnych strefach. 

Rozmiar cząsteczek MMAD i ich działanie:

cząsteczki większe niż 7 μm

górne drogi oddechowe

cząsteczki większe niż 5 μm

do leczenia obszaru tchawiczo-oskrzelowego

cząsteczki między 3 a 4 μm

do leczenia oskrzeli

cząsteczki między 2 a 3 μm

lekarstwo dociera do pęcherzyków płuc

Rodzaje inhalatorów 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju inhalatory, które posiadają możliwość pracy ciągłej lub przerywanej. Różnią się również głośnością pracy. Do wyboru na rynku są inhalatory membranowe i pneumatyczne. 

Korzyści płynące z inhalacji zarówno u dzieci, jak i dorosłych są tak ogromne, że większość osób decyduje się na zakup takiego urządzenia. Przede wszystkim podawanie leków przez inhalator nie obciąża żołądka, tak jak w przypadku przyjmowania tabletek, czy kapsułek. Leki trafiają bezpośrednio w miejsca infekcji. Cena inhalatorów waha się od 100 do 300 zł. Z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.