- News
- 0 polubienia
- 818 widoki
- 0 comments
- fibromialgia, objawy fibromialigi, przyczyny fibromialgii, leczenie fibromialgii, diagnostyka fibromialgii, co to jest fibromialgia
Jeszcze do niedawna fibromialgia była uważana za schorzenie reumatyczne. Jednak ostatnimi czasy zaczęło się mówić o tym schorzeniu jako odrębnej jednostce. Wszystko to stało się po wydaniu oficjalnego oświadczenia przed jedną z popularnych gwiazd popu.
Czym jest fibromialgia?
Fibromialgia to inaczej przewlekła niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich. Często osoby chore są uważane za hipochondryków. Objawy tego schorzenia są dość ogólne i można je łączyć z występowaniem wielu chorób. Lekarze często rozkładają ręce, kiedy pacjenci przychodzą na wizytę i skarżą się na ogólny ból całego ciała, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Często pacjenci po wykonaniu wielu badań i braku diagnozy bagatelizują dolegliwości i nie szukają pomocy. Przełomem okazał się moment, w którym Lady Gaga zaczęła powszechnie opowiadać o fibromialgii. Wielu pacjentów zdało sobie sprawę, że dolegliwości nie są jedynie wytworem ich wyobraźni.
Jakie są objawy fibromialgii?
Fibromialgia jest chorobą, która może dawać różne objawy. Jedynym łączącym symptomem jest ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ból może umiejscowić się w jednym miejscu, ale również może objąć całe ciało. W większości przypadków zaczyna się od bólu w miejscu krzyża, promieniującego do tyłu głowy, barków, łokci i rąk. Ból jest rozległy, może promieniować do bioder, kolan i kostek. Może również obejmować tkanki otaczające stawy. Co ciekawe, chorzy na fibromialgię im więcej odpoczywają, tym większy ból odczuwają. Ruch powoduje zmniejszenie natężenia bólu. Dodatkowo u pacjentów pojawia się drętwienie i sztywność mięśni. Ból to nie jedyny objaw tej choroby, pacjenci często skarżą się również na silne zmęczenie, które uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności. Dodatkowo chorzy cierpią na bezsenność, a jej przyczyną jest nieprawidłowe wydzielanie melatoniny, kortyzolu i DHEA. Fibromialgia jest chorobą, która posiada wiele jeszcze innych objawów:
- częstomocz
- depresja
- szumy uszne
- wzdęcia
- problemy z koncentracją
- zaniki pamięci
- przyspieszony oddech
- zaburzenia pracy serca
- zimne dłonie i stopy
- problemy z trawieniem
- biegunki lub zatwardzenie
- zaburzenia widzenia
- migreny
Jak widać objawów tej choroby jest bardzo dużo, dlatego też diagnoza jest taka trudna. Osoby zgłaszające się do lekarza z tyloma dolegliwościami są postrzegani jako hipochondrycy, którzy nie potrafią określić, co im konkretnie dolega. Na szczęście świadomość o tej chorobie stale rośnie, a co za tym idzie - wielu osobom można pomóc za pomocą środków farmakologicznych.
Przyczyny występowania fibromialgii
Szacuje się, że w Polsce na to schorzenie cierpi około 6% populacji, głównie są to kobiety między 35 a 55 rokiem życia. Nie jest to jednak jedyna grupa wiekowa narażona na zachorowanie. Fibromialgia może występować również u dzieci. Obecnie uważa się, że fibromialgia dotyczy osób, które posiadają zaburzenia w przetwarzaniu bodźców czuciowych. Badania sugerują różne wnioski, uważa się, że osoby chorujące na te schorzenie mają często podwyższony poziom substancji P, czyli neuropeptydu uwalnianego z włókien nerwowych. Przyczyną może być niski przepływ krwi w okolicy wzgórza mózgu, bo taki stan jest właśnie zauważalny u osób cierpiących na tę chorobę. Za przyczynę uważa się również niski poziom serotoniny oraz predyspozycje genetyczne. Obserwacje pacjentów chorujących na fibromialgię dowodzą, że osobami podatnymi na rozwój fibromialgii są osoby, które miały wrodzone lub nabyte wady kręgosłupa oraz dzieci osierocone lub bite w dzieciństwie.
Diagnostyka fibromialgii
Schorzenie to jest bardzo trudne do zdiagnozowania. Choroba praktycznie u każdego przebiega inaczej. Podczas wizyty u specjalisty bierze się pod uwagę tkliwość w tak zwanych punktach bolesnych, mierzy się ją za pomocą specjalnego urządzenia. Dolorymetr dotyka wrażliwych miejsc i zwiększa stopniowo nasilenie. Wynikiem pozytywnym określa się nadwrażliwość w przynajmniej 11 wrażliwych punktach z 18. Dodatkowo ból określany przez pacjentów chorujących na to schorzenie jest rozległy i trwa w większości przewlekle.
Leczenie fibromialgii
Obecnie nie istnieje jeden skuteczny lek, który zwalcza fibromialgię. Zaleca się przyjmowanie środków farmakologicznych w celu złagodzenia objawów. Są to między innymi antydepresanty. Chorzy często wybierają środki łagodzące ból, jednak nie przynoszą one ulgi. Pacjenci wybierają również leki rozluźniające mięśnie, jednak i one nie dają pozytywnego rezultatu. Problemem osób chorych jest również sięganie po środki nasenne, które często powodują szybkie uzależnienie. Choroba ta jest na tyle niespecyficzna, że nie ma jasnej odpowiedzi, co do leczenia. Zaleca się zmianę sposobu życia, która polega na wyeliminowaniu czynności monotonnych. Powtarzanie tych samych ruchów przyczynia się do zwiększenia napięcia w mięśniach i ścięgnach. Pacjenci powinni unikać stresu, bo to właśnie on powoduje nasilenie objawów. Jedynym skutecznym sposobem na złagodzenie objawów jest ruch, regularne wykonywanie ćwiczeń dostosowanych do możliwości może zdziałać cuda. Dodatkowo w sytuacjach nasilonego bólu można skorzystać z fizjoterapii, która pomaga stymulować układ nerwowy.
Fibromialgia jest chorobą ciężką do zaakceptowania. Chorzy wymagają wsparcia i zrozumienia osób trzecich, aby ich stan psychiczny był w dobrej formie. Dodatkowo należy przede wszystkim zaakceptować swój stan zdrowia i szukać rozwiązań, które przynoszą poprawę komfortu życia.
komentarze (0)