- News
- 0 polubienia
- 1779 widoki
- 0 comments
- jęczmień, jęczmień zewnętrzny, jęczmień wewnętrzny, domowe sposoby jęczmień, jęczmień leczenie
Jęczmień najczęściej pojawia się znienacka. Jest to dolegliwość, która nieleczona może prowadzić do powstawania powikłań. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak ważny jest dla każdego narząd wzroku, dlatego podpowiemy, dlaczego nie wolno lekceważyć jęczmienia.
Czym jest jęczmień?
Jęczmień to infekcja powieki, która objawia się torbielą zawierającą ropień. Umiejscawia się na brzegach powiek, w gruczołach rzęskowych lub tarczkowych. Infekcja może mieć charakter zewnętrzny lub wewnętrzny, a przyczyną jej występowania jest głównie zakażenie gronkowcem. Nie istnieje grupa pacjentów, która jest szczególnie narażona na powstawanie jęczmienia. Oznacza to, że jęczmień może dotykać zarówno dorosłych, jak i dzieci. U niektórych osób istnieje tendencja do nawracania tej dolegliwości.
Jak powstaje jęczmień?
W pierwszej fazie powieka staje się zaczerwieniona i zaczyna swędzieć. Następnie pojawia się zmiana, która zaczyna rosnąć i wypełniać się ropą. Warto pamiętać, że nieleczony jęczmień może prowadzić do powstawania gradówki.
Przyczyny powstawania jęczmienia
Przyczyną powstawania jęczmienia są bakterie. Najczęściej do zainfekowania oka bakteriami dochodzi poprzez zacieranie go zabrudzonymi dłońmi. Istnieją również czynniki, które sprzyjają powstawaniu jęczmienia:
- noszenie soczewek kontaktowych
- niestaranne zmywanie makijażu
- alergia
- łojotokowe zapalenie skóry
- trądzik różowaty
- obniżona odporność
- nieleczona cukrzyca
Objawy jęczmienia
Do głównych objawów jęczmienia zaliczamy świąd, pieczenie, zaczerwienienie, nadmierne łzawienie, ból powieki oraz światłowstręt.
Leczenie jęczmienia
Jęczmień, kiedy staje się dojrzały, powinien pęknąć i opróżnić się z ropnia. Po kilku dniach ranka powinna się zagoić. Pęknięcie można przyspieszyć poprzez robienie ciepłych okładów ze świeżej pietruszki lub ziela świetlika. Ciepłe kompresy zmniejszą dolegliwości bólowe i spowodują szybsze pęknięcie zmiany. W przypadku braku poprawy należy udać się do okulisty.
Domowe sposoby na jęczmień
Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą okazać się pomocne podczas leczenia jęczmienia. Były one stosowane w dawnych czasach i przynosiły rezultaty.
Ciepłe jajko - aby jęczmień się opróżnił należy zmianę rozgrzać i rozmasować. Pomocne okaże się jajko, które ugotowane na twardo utrzymuje długo swoją temperaturę. Ugotowanym jajkiem należy wykonać masaż i powtarzać czynność do momentu pęknięcia zmiany. Należy jednak zachować ostrożność, żeby się nie poparzyć. Nie należy gorącego jajka przykładać bezpośrednio do oka, najlepiej owinąć je w bawełniany materiał.
Złoto - znanym sposobem z dawien dawna jest pocieranie zmiany za pomocą obrączki. Jest to skuteczna metoda, która przyczynia się do rozgrzania zmiany i tak jak w przypadku ciepłego jajka, doprowadza do pęknięcia zmiany. Należy to jednak robić umytą obrączką, żeby nie doprowadzić do dodatkowego zakażenia.
Rodzaje jęczmienia
Jęczmień możemy rozgraniczyć na zewnętrzny i wewnętrzny
Zewnętrzny jęczmień - jest wywołany przez zakażenie bakteriami gronkowca gruczołów potowych Molla lub łojowych Zeissa. Pojawia się na zewnętrznej powiece w postaci grudki wypełnionej ropą. Jęczmień zewnętrzny samoistnie pęka i zasycha.
Wewnętrzny jęczmień - ten rodzaj jęczmienia jest wywołany przez zapalenie gruczołów tarczkowych. Jest bardziej bolesny od jęczmienia zewnętrznego i możemy go zauważyć tylko po odchyleniu powieki. Ten rodzaj samoistnie zanika po kilku dniach.
Jęczmień jest chorobą, która nie niesie za sobą większych powikłań. Jednak nieleczony może prowadzić do powstawania problemów ze wzrokiem, dlatego jeśli jęczmień nie znika i objawy nasilają się, należy zwrócić się do lekarza.
komentarze (0)