Dlaczego pięty pękają?

Pękające pięty

Pękające pięty to problem przede wszystkim zdrowotny, ale też estetyczny. Dolegliwość ta przyczynia się w większości do powstawania szczelin zrogowaciałej części naskórka, w skrajnych przypadkach pęknięcia sięgają skóry właściwej. Problemy te sprzyjają powstawaniu ran, które powodują ból i problemy z chodzeniem

Dlaczego pięty pękają?

Stopy narażone są na powstawanie odcisków i otarć. W końcu ta część ciała jest niezbędna podczas chodzenia. Stopy są wyposażone w grubszą warstwę skóry, która wymaga specjalnej pielęgnacji. Głównym czynnikiem wpływającym na powstawanie szczelin jest odwodnienie skóry. Jeśli nasze stopy nie są odpowiednio nawilżone, powstaje gruba warstwa zrogowaciałego naskórka, który jest ochroną przed uszkodzeniami. Jeśli nasze pięty są pokryte grubą warstwą zrogowaciałego naskórka, uniemożliwiony jest proces samoregeneracji.  Do innych przyczyn pękania pięt zaliczamy:

  • nadwagę
  • odciski
  • brak witaminy Ażelaza
  • choroby skóry
  • złe obuwie
  • nadmierne szorowanie naskórka
  • choroby przewlekłe

Do grupy pacjentów narażonych na to schorzenie zaliczamy osoby chorujące na cukrzycę, stopy diabetyków są podatne na powstawanie uszkodzeń, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa. Brak odpowiedniej diety i mała ilość nawodnienia przyczynia się również do podatności na uszkodzenia. Skóra mało nawodniona jest mniej elastyczna co skutkuje powstawaniem urazów. 

Prawidłowa pielęgnacja stóp

Skóra na piętach pod wpływem wielu czynników u niektórych narasta bardzo szybko. Naskórek nie jest w stanie sam pozbyć się nadmiaru zrogowaciałej warstwy, co zmusza do wdrożenie zabiegu usuwania go mechanicznie. Jeśli zaniedbamy nasze stopy, mogą powstać głębokie rany, które będą idealną pożywką dla drobnoustrojów.

Aby pozbyć się problemu pękania stóp należy wdrożyć odpowiednią systematyczną pielęgnację. Oto kilka skutecznych sposobów poprawiających wygląd skóry stóp

  • Moczenie stóp w roztworze wody z solą - pomocna okaże się tutaj sól z apteki, o właściwościach regeneracyjnych i zmiękczających
  • Moczenie stóp w naparze ziołowym - zioła kozieradki, żywokostu, rumianku i siemienia lnianego poprawią stan naszej skóry. Przyspieszają leczenie, zwiększając elastyczność naskórka i zmniejszają tendencję do narastania zrogowaciałego naskórka.
  • Regularne usuwanie naskórka jest podstawą codziennej pielęgnacji u osób z problemem pękających stóp. Dlatego należy usuwać nadmierny naskórek podczas codziennej kąpieli za pomocą specjalnych tarek i pumeksów.
  • Odpowiednie nawilżenie jest niezbędne do utrzymania dobrej kondycji skóry na stopach. Warto używać kremów zawierających mocznik substancję, która zmiękcza, nawilża i zatrzymuję wodę w naskórku
  • Po ścieraniu naskórka najlepiej jest wmasować witaminę A, przyspiesza regeneracje i zabezpiecza naskórek przed powstawaniem uszkodzeń. 

Kiedy udać się do lekarza z pękającymi piętami?

Jeśli występują pęknięcia, które krwawią lub nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić z nadmiernym rogowaceniem, warto udać się do lekarza. Specjalista, który zajmuje się schorzeniami stóp to podolog, wykonuje on zabiegi kosmetyczne, polegające na stopniowym złuszczaniu za pomocą specjalnych szlifierek. Pomocny okaże się również dermatolog, który wdroży leczenie farmakologiczne w celu przyspieszenia gojenia ran. Należy pamiętać, że zbyt szybkie usuwanie zrogowaciałego naskórka wywoła efekt obronny w organizmie i przyspiesza nagromadzenie się grubej warstwy.

Pękające stopy to łatwy cel dla bakterii, dlatego tak ważne jest stosowanie profilaktycznych zabiegów w celu poprawy jakości skóry na piętach. Zaniedbania mogą prowadzić do pojawienia się problemów z chodzeniem i bólem. Stopy utrzymują ciało w pozycji pionowej i występowanie z nimi problemów mogą spowodować wyłączenie z normalnego funkcjonowania. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.