Dlaczego nawadnianie jest tak ważne?

Prawidłowe nawadnianie jest ważne nie tylko latem, ale również zimą. Niedobory płynów w organizmie mogą skutkować zaburzeniami w funkcjonowaniu całego organizmu. Czy wiesz, że zbyt mała ilość płynów może skutkować bólem głowy?

Organizm ludzki składa się z 60% wody. Oczywiście wszystko zależy od wieku. U osób starszych z biegiem lat poziom ten będzie malał. U małych dzieci poziom wody będzie wyższy. Dlatego nasz organizm potrzebuje stałego uzupełniania płynów w organizmie. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Czynniki zewnętrzne wpływają na utratę płynów z naszego organizmu.

Dlaczego woda jest potrzebna?

Woda pomaga dostarczyć składniki odżywcze do tkanek oraz jest odpowiedzialna za poziom krwi w organizmie. Dzięki niej nasz organizm utrzymuje prawidłową temperaturę ciała. W przypadkach nadmiernej ciepłoty ochładza organizm za pomocą wydzielania potu. Podczas przegrzania organizmu może dojść do odwodnienia. Utrata płynów i brak regularnego uzupełniania może prowadzić do udaru cieplnego.

Woda jest składnikiem wszystkich komórek. Dlatego bez pożywienia człowiek może przeżyć długo, ale jeśli przestanie dostarczać do organizmu wodę, może narazić się na utratę zdrowia lub życia. Badania dowiodły, że pierwszym objawem odwodnienia może być ból głowy. Gdy często doskwiera nam ta dolegliwość, trzeba zastanowić się, czy poziom płynów jest wystarczający.

Przyjmowanie płynów jest zależne od wieku i płci.

Kobiety

2000 ml

Mężczyźni

2500 ml

Dzieci do 3 lat

1250 ml

Dzieci do 6 lat

1600 ml

Dzieci do 9 lat

1750 ml

Dzieci od 10 do 12 lat

2100 ml

Dzieci od 13 do 15 lat

2350 ml

Kiedy należy przyjmować więcej płynów?

Są sytuacje, w których trzeba bardziej zwrócić uwagę na uzupełnienie płynów. Jest to między innymi gorączka, wysiłek fizyczny, wysokie temperatury podczas upałów, podczas wymiotów lub biegunek. Organizm wtedy w większej ilości traci płyny, dlatego może być narażony na odwodnienie.

Źródła płynów w pożywieniu

Mówiąc o przyjmowaniu płynów musimy mieć świadomość, że woda występuje wszędzie w warzywach, owocach, przyrządzonych posiłkach. Oznacza to, że zalecana dzienna ilość wody jest sumą płynów spożytych w różnych produktach.

Jak organizm informuje o małej ilości płynów?

Nasz organizm posiada systemy obronne, by zapobiec odwodnieniu. Jednym z nich jest zmniejszenie wytwarzania moczu. Jest to jednak szalenie niebezpieczne, ponieważ w tych sytuacjach organizm się nie oczyszcza z mocznika i kreatyniny.

Objawy odwodnienia

  • Mocz o intensywnej barwie i brzydkim zapachu.
  • Zmęczenie
  • Brak koncentracji
  • Ból głowy
  • Zmiany elastyczności skóry

Preparaty zapobiegające odwodnieniu dostępne w aptece 

W aptece dostępne są preparaty, które pomagają w sytuacjach, kiedy narażeni jesteśmy na odwodnienie. Jedną z takich sytuacji jest występowanie ostrych biegunek lub wymiotów. Do popularnych produktów zaliczamy:

Nie da się w jednej chwili uzupełnić płynów, jeśli już wystąpią objawy odwodnienia. Przyjęta ilość wody powinna być odpowiednia do strat i uzupełniana na bieżąco. Człowiek nie jest przystosowany do magazynowania wody, dlatego nie ma sensu picia na zaś. Odpowiednie nawodnienie ma też ogromny wpływ na wygląd naszej skóry, dlatego stosujmy się do zaleceń. Bez wody nasz organizm będzie odczuwał zaburzenia, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.