Daltonizm - leczenie, przyczyny i objawy

Daltonizm to choroba wzroku, która powoduje ograniczenie widzenia kolorów. Choroba ta występuje głównie u mężczyzn i jest schorzeniem dziedzicznym. Chorzy na to zaburzenie mają obniżony komfort życia i problemy z akceptacją w życiu codziennym.

Czym jest daltonizm?

Daltonizm to choroba narządu wzroku polegająca na nieodróżnianiu barwy zielonej, pomarańczowej, czerwonej i żółtej. Jest to choroba wrodzona, a pierwsze wzmianki na temat tej choroby pochodzą z 1994 roku. Pierwszym człowiekiem, który spostrzegł u siebie daltonizm był John Dalton, angielski fizyk i chemik. Zauważył on bowiem, że widzi kolory w inny sposób, niż reszta ludzi. Jednak nikt nie był w stanie wytłumaczyć mu, dlaczego tak jest. Instytut okulistyczny w Londynie przeprowadził badania, które dowiodły, że zaburzenia widzenia barw biorą się z nieprawidłowej budowy siatkówki oka. Mianowicie u osób z daltonizmem występuje brak jednego fotoreceptora, który jest odpowiedzialny za widzenie koloru czerwonego. Daltonizm częściowy to jeden z najpopularniejszych przypadków występujących u ludzi. Pierwsze objawy można zauważyć w wieku dziecięcym, dziecko dotknięte daltonizmem wykonuje błędy podczas malowania rysunków np. zamiast zielonej trawy maluje ją na czerwono. Oko posiada 3 rodzaje czopków, które reagują na natężenie barw o różnej długości fali. Większość czopków występuje w siatkówce, a najwięcej jest ich skupionych w plamce żółtej. Zaburzenia w funkcjonowaniu jednego rodzaju czopków powodują daltonizm. 

Przyczyny daltonizmu

Przyczyną daltonizmu jest dziedziczenie złych genów, to właśnie geny w głównej mierze odpowiadają za istnienie tej choroby. Daltonizm jest dziedziczony w sprzężeniu z chromosomem X. Panowie posiadają tylko jeden chromosom X w kodzie genetycznym XY, dlatego też są bardziej narażeni na występowanie tej choroby. Daltonizm może być również wynikiem infekcji, chorób siatkówki, uszkodzenia kory mózgowej. Niektóre leki i substancje chemiczne także mogą powodować ślepotę barw. 

Choroby, które mogą powodować daltonizm:

  • zaćma
  • jaskra
  • retinopatia cukrzycowa
  • zwyrodnienia plamki żółtej
  • uszkodzenie siatkówki w wyniku urazu
  • powikłanie po przyjmowaniu substancji psychoaktywnych

Rodzaje daltonizmu

Daltonizm możemy podzielić na trzy rodzaje:

Monochromatyzm - ten rodzaj daltonizmu objawia się całkowitym zaburzeniem odróżniania barw. Monochromatyzm jest najpoważniejszą odmianą daltonizmu. Pacjenci dotknięci tym spektrum choroby widzą barwę tylko białą i szarą. Choroba ta powoduje problem z przystosowaniem się do światła i niewielką ostrością światła.

Dichromatyzm - ten rodzaj daltonizmu występuje na skutek brakującego fotoreceptora. Pacjent z tym schorzeniem ma problem z rozróżnieniem barwy zielonej i czerwonej

Trichromatyzm - obniżenie nasycenia barwy spowodowane słabszą czułością czopków w siatkówce.

Objawy daltonizmu

Głównym objawem jest zaburzenie widzenia barw. W zależności od rodzaju posiadanego daltonizmu pacjent może nie widzieć kilku barw lub ich obraz mieć zaburzony. W skrajnych przypadkach osoby chore na te schorzenie rozróżniają tylko barwę białą, szarą i czarną. 

Diagnostyka daltonizmu

Daltonizm diagnozuje się za pomocą badania wzroku, które polega na wykorzystywaniu tablic pseudoizochromatycznych. Bardziej zaawansowanym badaniem jest wykorzystywanie anomaloskopu, podczas którego pacjent porównuje dwa kolory. Podczas diagnostyki używa się również kart z obrazkami oraz kolorowe żetony.  

Leczenie daltonizmu

Nie istnieją metody, które wyleczą całkowicie daltonizm wrodzony. Leczenie może jedynie zmniejszyć dolegliwości. U pacjentów, u których daltonizm jest wynikiem choroby stosuje się leczenie przyczyny jego powstawania. Skuteczną metodą, która zmniejsza objawy, jest zastosowanie specjalistycznych soczewek korygujących, które wywołują bodźce takie jak  występują u osób zdrowych. U osób z częściowym daltonizmem można zastosować okulary korygujące niedowidzenie barw. 

Daltonizm jest chorobą, która w pewnym sensie wyklucza ze społeczeństwa. Osoby chorujące na zaburzenia widzenia barw często mają problemy ze znalezieniem pracy, a w wieku szkolnym często są ofiarami wyśmiewania przez rówieśników. Ważne jest, aby edukować swoje pociechy i dawać im odpowiedni przykład. Jeśli nasza świadomość będzie większa, będziemy w stanie zaakceptować otaczający nas świat wraz z tysiącami chorób, które są obecne wśród ludzi. Bycie innym nie oznacza bycia gorszym.

Powiązane produkty

Ektin, krople do oczu, 10 ml Ektin, krople do oczu, 10 ml 2
Dostępny
Maści i krople do oczu

Ektin, krople do oczu, 10 ml

VALEANT SP. Z O.O. SP.J.
39,98 zł
Wskazania: Zapalenie Suchość Podrażnienie

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.