- News
- 0 polubienia
- 418 widoki
- 0 comments
- kurkumina, kurkuma, kurkuma na odchudzanie, właściwości kurkumy, kurkuma z apteki
Kurkuma to przyprawa, która jeszcze do niedawna była stosowana głównie w Indiach, jednak obecnie zaczęła być popularna również w Polsce. Przyprawa ta oprócz walorów smakowych i zapachowych, posiada drogocenne właściwości lecznicze. W kuchni jest również stosowana jako barwnik, który nadaje potrawom żółto-złoty kolor. Czy warto włączyć kurkumę do codziennej diety?
Czym jest kurkuma?
Kurkuma to przyprawa, która jest otrzymywana z korzenia ostryżu, czyli rośliny zaliczanej do rodziny imbirowatych. Popularnie występująca kurkuma, którą posiadamy w domu to właśnie zmielony korzeń ostryżu. Kurkuma znalazła swoje zastosowanie w kosmetologii, medycynie oraz przemyśle spożywczym. Głównym składnikiem tej przyprawy jest kurkumina. W największych ilościach produkowana jest w Indiach i krajach azjatyckich. Kurkumina posiada szereg właściwości, które wpływają pozytywnie na organizm.
Co zawiera kurkuma?
Kurkuma w swoim składzie zawiera silne przeciwutleniacze, które działają przeciwzapalnie na organizm ludzki. Kurkumina jest jednak słabo przyswajalna, dlatego spożywając produkty z kurkuminą należy dołączyć również przyprawy z zawartością piperyny, która zwiększa przyswajalność kurkuminy. Piperyna jest obecna w pieprzu i wspomaga przyswajanie witamin i minerałów. Kurkuma używana w kuchni nie wpływa na kaloryczność potraw, a to dlatego że 100 g kurkumy odpowiada 390 kcal. Przyprawa ta zawiera w swoim składzie witaminy z grupy B, czyli tiaminę, niacynę, ryboflawinę oraz kwas foliowy. Dodatkowo w kurkumie znajdziemy również witaminę E i K oraz wapń, żelazo, potas, fosfor, cynk, magnez i sód.
Właściwości kurkumy
Kurkuma jest znana z wielu właściwości, jednak ostatnie badania dowodzą, że kurkuma ma ogromny wpływ na pracę mózgu. Oznacza to, że sprawdzi się jako środek pomocniczy w chorobach takich jak Alzheimer, czy zmiany powstałe na skutek udaru. Kurkuma pobudza komórki mózgowe do pracy, a co za tym idzie zatrzymuje efekty niektórych chorób mózgu. Uważa się, że kurkuma działa przeciwnowotworowo. Sprawdzi się również jako środek wspierający podczas infekcji wirusowych. Wpływa również na narząd wzroku - trwające badania mają sprawdzić mechanizm działanie w przypadku chorób takich jak jaskra, czy zaćma. Podczas badań wykazano również, że kurkuma działa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Jest również zalecana podczas problemów żołądkowych, ponieważ ma ona pozytywny wpływ na regulowanie procesów trawienia.
Czy kurkuma wpływa na odchudzanie?
Kurkuma jest źródłem błonnika pokarmowego. Oznacza to, że kurkuma jest pomocna podczas procesu odchudzania. Oczywiście należy pamiętać o wybieraniu preparatów gotowych bogatych również w piperynę. Kurkuma przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczów. Korzeń kurkumy jest obecny w aptece w wielu preparatach wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście samo przyjmowanie tabletek zawierających kurkumę i piperynę nie przyniesie wymarzonych efektów. Aby preparat był skuteczny, należy połączyć aktywność fizyczną z odpowiednią dietą.
Kurkuma w kosmetyce
Kurkuma jest cenionym składnikiem preparatów antycellulitowych. Nie jest to jedyne zastosowanie w kosmetologii, gdyż kurkuma jest wykorzystywana jako barwnik wielu kosmetyków. Często możemy też spotkać ją jako składnik perfum, czy preparatów łagodzących zmiany trądzikowe.
Przeciwwskazania do stosowania kurkumy
Nie zaleca się spożywania kurkumy przez kobiety w ciąży, a to dlatego, że kurkuma pobudza skurcze macicy. Kurkuma również przyczynia się do zwiększenia działania leków przeciwzakrzepowych, dlatego też nie powinno jej się stosować u pacjentów przyjmujących takie leki. Nadużywanie kurkumy może doprowadzić do powstawania biegunek, nudności i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Kurkuma stosowana jako przyprawa w małych ilościach nie powoduje skutków ubocznych. Oznacza to, że stosowanie jej jako dodatek do dań nie przyczynia się do przedawkowania. Ryzyko podrażnień przewodu pokarmowego pojawia się w momencie przyjmowania suplementów zawierających kurkuminę. Dlatego przyjmując takie preparaty zawsze powinniśmy stosować się do zaleceń producenta i nie przekraczać dziennej dawki.
komentarze (0)