Czy grzyby posiadają wartości odżywcze?

Grzyby w Polsce są doceniane już od pokoleń, wręcz mówi się, że grzybobranie w naszym kraju jest zaliczane do dyscypliny sportowej. Podgrzybki, prawdziwki, borowiki, czy kurki są nieodzownym składnikiem wielu dań królujących na polskich stołach. Czy posiadają one jedynie walory smakowe? Czy być może są elementem dostarczających wielu cennych składników odżywczych?

Temat grzybów od dłuższego czasu budzi wiele kontrowersji. Dietetycy podzielili się na dwie grupy. Jedni uważają, że grzyby są elementem, który wnosi jedynie do wielu potraw walory smakowe. Drudzy zaś uważają, że są źródłem cennych składników wpływających pozytywnie na organizm. 

Skład grzybów

Grzyby składają się w większości z wody, są więc niskokaloryczne. Mimo tego, że zaleca się je również podczas diet odchudzających, należy pamiętać o tym, że są one ciężkostrawne. Grzyby zawierają chitynę, która jest ich budulcem. Nasze kwasy żołądkowe nie są w stanie rozpuścić tej substancji, dlatego grzyby długo zalegają w żołądku. Ważne jest, w jakim środowisku rosną grzyby, bo im bogatsza w minerały jest ściółka, tym więcej soli mineralnych mają rosnące na niej grzyby. Dodatkowo grzyby leśne zawierają witaminę A w postaci karotenu oraz witaminę B1 i B2. Pozostałe witaminy występują w ilościach śladowych. Grzyb jest bogaty w białko pośrednie, umiejscowione w klasyfikacji między zwierzęcym a roślinnym. Nadal nie wiadomo do końca, na ile nasz organizm jest w stanie strawić to białko. Dodatkowo grzyby zawierają wiele minerałów (potas, fosfor, magnez). Występują w nich śladowe ilości pierwiastków takich jak miedź, cynk, żelazo, mangan i selen.

Zatrucie grzybami

Mimo tego, że grzyby są bogactwem natury, po które sięgamy często, istnieje ryzyko ich zatruciem. W Polsce występuje wiele grzybów jadalnych, ale również możemy spotkać szereg grzybów trujących. Niestety, co roku dochodzi do wielu powikłań w wyniku spożycia grzybów trujących. Dlatego należy pamiętać, że trzeba posiadać ogromną wiedzę na temat leśnych smakołyków, aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Jakie są objawy zatrucia grzybami?

Objawy zatrucia są zróżnicowane w zależności od rodzaju zjedzonego grzyba. Najbardziej trującym grzybem w Polsce jest muchomor sromotnikowy, który powoduje nieodwracalne uszkodzenie wątroby, następnie dochodzi do spirali następstw w postaci zaburzenia krążenia, niewydolności narządów i uszkodzenia mózgu, a w efekcie może dojść do śmierci. Muchomor sromotnikowy jest najbardziej niebezpiecznym grzybem. W przypadku zjedzenia innego grzyba trującego pojawiają się objawy takie jak bóle brzucha, wymioty, biegunka. Toksyny obecne w grzybach trujących działają drażniąco na układ pokarmowy. Muchomor sromotnikowy jest podobny do kani, która jest przysmakiem chętnie zbieranym. 

Czy dzieci powinny jeść grzyby?

Nie zaleca się podawania grzybów do 12 roku życia. Zjedzenie grzyba niejadalnego przez dziecko niesie za sobą ryzyko śmierci lub nieodwracalnych zmian. Jedynymi grzybami zalecanymi po ukończeniu 3 roku życia są grzyby hodowlane, takie jak pieczarka. 

Grzyby i alkohol

Grzybów nie powinno łączyć się z alkoholem. Procenty powodują ścinanie się białka grzyba, które w efekcie jest jeszcze trudniej trawione przez kwasy żołądkowe. Dlatego nie łączmy grzybów z napojami alkoholowymi. 

Czy warto jeść grzyby?

Istnieje kilka powodów, dla których decydujemy się na spożywanie grzybów. Pierwszym z nich jest na pewno to, że grzyby są niskokaloryczne. Dlatego są często wykorzystywane w dietach odchudzających. Są również źródłem błonnika, dlatego wpływają na przyspieszenie metabolizmu. Dodatkowo grzyby są uznawane za nasze kubki smakowe za wspaniały zamiennik mięsa. Posiadają przeciwutleniacze, a jednym z nich jest selen, który wpływa na stymulowanie układu odpornościowego. Najbardziej przemawiającym argumentem za spożywaniem leśnych smakołyków są walory smakowe, które ciężko zastąpić innymi składnikami. Kto z nas wyobraża sobie stół wigilijny bez postnych pierogów z leśnymi grzybami?

Grzyby są niezastąpionym składnikiem w wielu domach. Należy jednak pamiętać, żeby zbierać grzyby tylko dobrze nam znane. Dodatkowo zabierając dzieci na grzybobranie należy uczulać je, jak obchodzić się z naturą. Nie należy niszczyć ściółki leśnej, ucz dziecko, jak dbać o bogactwa natury, aby korzystały z nich następne pokolenia. 

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.