- News
- 0 polubienia
- 480 widoki
- 0 comments
- DEPRESJA, BULIMIA, ANOREKSJA, CHOROBA AFEKTYWNA DWUBIEGUNOWA, SCHIZOFRENIA, nerwica
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na zaburzenia psychiczne choruje około 20 % społeczeństwa. Coroczne obchody mają na celu zwrócenia uwagi na kwestię dbania o zdrowie psychiczne oraz potrzeby zmian regulacji prawnych, które przyczynią się do lepszej jakości życia u osób chorych psychicznie.
Światowa Federacja Zdrowia psychicznego informuje, że coraz częściej zapadamy na choroby psychiczne. Rozwój cywilizacji, szybkie tempo życia, ciągły stres oraz brak czasu na odpoczynek sprzyjają powstawaniu zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Na świecie występuje około 360 chorób psychicznych. Zbierane dane przez lekarzy mówią, że na świecie około 50 milionów ludzi choruje na schizofrenie, a co druga posiada objawy nerwicy. W Polsce około 8 milionów ludzi choruje na zaburzenia psychiczne i są to osoby w wieku od 18 do 64 lat. 18% choruje na depresję, u 13% obserwuje się zaburzenia lękowe, a około miliona dotyka choroba afektywna dwubiegunowa. Około 400 tysięcy ludzi w Polsce choruje na schizofrenię. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że do roku 2030 depresja stanie się jedną z najpowszechniejszych chorób psychicznych dotykających społeczeństwo.
Rodzaje chorób psychicznych
Choroby psychiczne mogą rozwijać się w każdym wieku. Uważa się, że czynnikiem wpływającym na zachorowanie są geny. W przypadku schizofrenii, depresji czy choroby afektywnej dwubiegunowej dziedziczymy predyspozycję do zachorowania, nie samą chorobę. Choroby znacznie różnią się od siebie, jednak wyróżniamy wspólne elementy takie jak zaburzenia nastrojów, agresja oraz brak panowania nad emocjami.
Depresja
Depresje uważamy już za chorobę cywilizacyjną, zaliczamy ją do chorób najczęściej występujących. Badania dowodzą, że większą tendencję do zachorowania posiadają kobiety. Najczęściej występuje w przedziale wiekowym 20-40 lat. Depresja jest reakcją organizmu na czynniki stresowe. Objawem depresji jest ogólny brak chęci do życia. Chorzy często skarżą się na brak siły do wstawania z łóżka, zaburzenia apetytu oraz utratę zainteresowań. U pacjentów występuje brak motywacji do życia, co przyczynia się do częstych myśli o śmierci i prób samobójczych. Leczenie depresji opiera się na przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych. Chorzy w skrajnych przypadkach poddawani są terapii w warunkach szpitalnych.
Schizofrenia
Osoby chore na schizofrenię często są wyłączeni z normalnego funkcjonowania, dlatego też schizofrenię zaliczamy do ciężkich chorób psychicznych. Przebieg choroby jest długotrwały, występują w nim okresy poprawy oraz zaostrzenia objawów. Choroba ta jest nieprzewidywalna, nie występują zależności, które mogą wpływać na stan chorego. Do najczęstszych objawów, po których wstępnie rozpoznajemy chorobę zaliczamy:
- sprzeczność uczuć
- zamykanie się w sobie
- brak okazywania emocji mimo przeżyć wewnętrznych
- brak logicznego wypowiadania zdań mimo sprawności intelektualnej
Osoby chore zmieniają diametralnie codzienne funkcjonowanie. Pacjenci zmieniają tryb aktywności, swoje zainteresowania oraz zachowanie. U chorych często zauważane są urojenia, które świadczą w większości o zaostrzeniu choroby. Brak pamięci, zaburzenia funkcji poznawczych oraz brak zdolności wyciągania wniosków ze swoich poczynań to również objawy schizofrenii. Osoba dotknięta tą chorobą wymaga opieki specjalistów i leczenia farmakologicznego. Lek najczęściej przyjmuje się już do końca życia, jednak istnieją przypadki, w których leczenie zakończono po kilku latach. Osoba chora przyjmująca odpowiednie leki zmniejsza ryzyko występowania objawów lub zmniejsza ich nasilenie w okresach zaostrzenia choroby.
Zaburzenia lękowe
Strach jest normalnym objawem występującym u człowieka. Normą jest występowanie strachu w sytuacjach zagrożenia lub podczas występowania czynnika stresu przed egzaminem lub istotnymi wydarzeniami w codziennym życiu. Strach pojawiający się w irracjonalnych sytuacjach, które nie są zagrożeniem nazywamy lękiem. Zaburzenia te wpływają na komfort życia pacjenta borykającego się z tym schorzeniem. Zaburzenia lękowe występują w różnym wieku, częściej występuje jednak u kobiet. Wyróżniamy różne typy zaburzeń lękowych. Do najczęstszych zaliczamy fobię społeczną. U pacjentów chorujących na ten rodzaj obserwuje się strach przed opinią społeczną. Chorzy uważają, że uwaga innych osób skupiona jest wyłącznie na ich osobie. Posiadają lęk przed wypowiedzią, obawiają się, że wypowiedziane słowa będą krytykowane oraz nieodpowiednie. W zaburzeniach lękowych występują również zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Polegają one na natręctwach takich jak częste mycie rąk wynikające z obawy przed zarazkami lub brudem lub częsta potrzeba sprzątania. Pacjent mimo tego, że zdaje sobie sprawę, że jego zachowanie jest irracjonalne, czuję potrzebę wykonywać te czynności, bo są one w stanie zredukować stres, wynikający z lęku. Do zaburzeń lękowych zaliczamy również stres pourazowy, który jest wynikiem jakiegoś traumatycznego wydarzenia. Zaburzenia lękowe wymagają leczenia, które polega na psychoterapii oraz edukacji. Długość leczenia jest zależna od nasilenia objawów.
Zaburzenia odżywiania
Do chorób psychicznych zaliczamy również zaburzenia odżywiania takie jak bulimia i anoreksja. Media społecznościowe oraz telewizja publikująca treści związane ze szczupłą sylwetką przyczyniają się do powstawania zaburzeń w postrzeganiu swojego ciała. W obecnych czasach panuje przekonanie, że każdy powinien dążyć do idealnej sylwetki. Na zaburzenia odżywiania głównie zapadają dziewczyny w wieku dorastania. Anoreksja to schorzenie, które charakteryzuje się jadłowstrętem psychicznym. Pacjenci chorujący posiadają potrzebę redukcji masy ciała poprzez ograniczenie spożywanych posiłków oraz często nadmiernego wysiłku fizycznego. Często zauważa się obsesyjne pomiary ciała oraz przyjmowanie preparatów przeczyszczających. Do częstych zaburzeń odżywiania zaliczmy też bulimię,która objawia się brakiem kontroli nad spożywanymi posiłkami. Osoby chore często objadają się nadmiernie, a następnie zaczynają mieć wyrzuty sumienia i prowokują wymioty. Leczenie zaburzeń odżywiania polega głównie na zmianie sposobu postrzegania swojego ciała oraz edukację.
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że co 4 osoba boryka się z problemami psychicznymi. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma na celu edukowa Zdrowia Psychicznegnie społeczności oraz przybliżanie problemów, z jakimi na co dzień mierzą się osoby z zaburzeniami psychicznymi. Badania dowodzą, że coraz częściej szukamy pomocy u specjalistów, jednak jest jeszcze grono ludzi, które wstydzi się swojej choroby i nie podejmuje leczenia. Nieleczone choroby psychiczne mogą skutkować próbami samobójczymi. Pacjencie jeśli zauważysz u siebie znaczne obniżenie nastroju, brak chęci do życia lub anomalie w swoim zachowaniu, nie bój się szukać pomocy. W codziennym życiu starajmy znaleźć czas na relaks, podejmujmy aktywność fizyczną oraz zacznijmy cieszyć się z małych rzeczy.
komentarze (0)