Nerwica - przyczyny, objawy i leczenie

Nerwica - choroba XXI wieku

Nerwica jest schorzeniem, które nazywane jest już epidemią XXI wieku. Występuje częściej w krajach bardzo rozwiniętych. Ciągły bieg, presja osiągnięć oraz świat napędzany przez media społecznościowe powodują ciągłe niezadowolenie i dążenie do doskonałości. Nieustannie boimy się, że nie jesteśmy zbyt dobrzy, ciągły stres sprzyja powstawaniu lęków, które prowadzą do rozwoju nerwicy. Nerwica jest chorobą o wielu objawach psychicznych i fizycznych, które często przypominają występowanie wielu innych chorób. Nie należy bagatelizować tego schorzenia, bowiem prowadzi ono do wielu konsekwencji zdrowotnych. 

Jakie są objawy nerwicy?

Nerwica jest zaburzeniem emocjonalnym, które prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Głównymi objawami tego schorzenia jest ciągły lęk o własne zdrowie, obawy o życie, pracę. Podczas nerwicy występuje ciągły niepokój, który nie jest uzasadniony żadnym wydarzeniem. Dodatkowo występuje przewlekłe zmęczenie oraz ciągłe uczucie niewydolności. Chorzy cierpią na zaburzenia snu i miewają zaburzenia koncentracji oraz niską samoocenę. Pacjenci chorujący na nerwice skarżą się na przewlekłe bóle brzucha, głowy oraz kłucia w sercu. Nerwica często objawia się zachowaniami natrętnymi takimi jak sprzątanie, obgryzanie paznokci, czy nadmierne dbanie o higienę osobistą. 

Jakie są przyczyny nerwicy?

Uważa się, że istnieje grupa ludzi, która jest szczególnie narażona na występowanie tej choroby. Należą do nich osoby po ciężkich przeżyciach i pacjenci po urazach psychicznych. Na rozwój nerwicy są również narażone osoby żyjące w ciągłym stresie i pacjenci przemęczeni. Nerwica często jest wynikiem ciągłego dążenia do doskonałości. Obecnie uważa się, że na wiele zaburzeń psychicznych mają wpływ media społecznościowe oraz wszechobecny internet. Kreuje on idealne postacie, które obniżają naszą samoocenę. Wpadając w wir sieci, zaczynamy odczuwać chęć dążenia do ideałów, często zaniedbując przy tym relacje rodzinne i społeczne. Stopniowo prowadzi to do powstawania obaw w wielu sferach naszego życia, które przyczyniają się do powstawania zaburzeń psychicznych.

Nerwica a zaburzenia lękowe

Obecnie nerwice nazywa się również zaburzeniami lękowymi. Podczas tej choroby u pacjentów mogą występować różne objawy. Wymienia się kilka zaburzeń lękowych takich jak:

  • fobia - jest to zaburzenie, które powoduje lęk na skutek kontaktów z daną osobą, nadchodzących wydarzeń lub po prostu występowanie lęków z nieuzasadnionych przyczyn.
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne - występowanie natrętnych myśli i zachowań
  • hipochondria - pacjenci cierpiący na te zaburzenia przesadnie dbają o zdrowie lub wmawiają sobie różne choroby. 

Wszystkie rodzaje zaburzeń lękowych, czyli nerwicy mają wspólną cechę. Chorzy unikają czynników wywołujących lęk. 

Leczenie nerwicy

Metodą leczenia nerwicy jest głównie psychoterapia, polega ona zmianie zachowania pacjenta i zrozumieniu jego zachowania oraz wyeliminowania przyczyn. Dodatkowo stosuje się farmakologię. W dużej mierze leczenie opiera się na zmianie podejścia pacjenta do życia. Oznacza to, że pozytywne podejście pomaga zniwelować większość objawów. Dlatego niezmiernie ważna jest praca nad swoim zachowaniem. Pacjenci, którzy nad sobą pracują, są w stanie w większości wyeliminować zaburzenia. Dlatego nie bójmy szukać się pomocy.

Jakie leki stosuje się w leczeniu nerwicy?

Leki na nerwice powinny być dobrane indywidualnie w zależności od stanu pacjenta. Czasem wystarczy zastosowanie ziół, które złagodzą napięcie i pomogą wyciszyć organizm. Jeśli te środki wpłyną na poprawę stanu zdrowia, lekarz może zalecić przyjmowanie leków na receptę. Medykamenty na nerwice zawierają następujące substancje czynne: alprazolam, citalopram, escitalopram, sertralinę, workioksetynę, hydroksyzynę, diazepam, wenlafaksynę lub perazynę. Wiele z tych leków jest również stosowane w leczeniu depresji, czy innych zaburzeń psychicznych. Należy pamiętać, że podczas przyjmowania tych substancji występują skutki uboczne, które z czasem mijają. Jest to normalna reakcja organizmu na substancje psychoaktywne.  

Jaki jest główny problem osób chorych na nerwice?

Głównym problemem jest brak akceptacji swojego stanu zdrowia. Pacjenci faktycznie odczuwają objawy mogące sugerować wiele chorób, dlatego też często podejrzewają u siebie zawał lub inne choroby, które powodują u nich pogłębienie lęków. Często są kierowani na psychoterapię przez lekarzy pierwszego kontaktu, neurologów czy kardiologów. Zwracają się do nich z częstymi bólami głowy, uczuciem ucisku w klatce piersiowej, lecz badania nie potwierdzają danej choroby. 

Nerwica nie jest wyrokiem, jest często następstwem przewlekłego stresu, który doprowadza organizm do złego funkcjonowania. Nie jest chorobą nieuleczalną, dlatego posiadając kilka objawów wyżej wymienionych należy udać się do lekarza. W Polsce choroby psychiczne nadal są tematem tabu. Polacy wstydzą się mówić o swoich problemach i ukrywają dolegliwości, które wpływają na zaburzenia całego organizmu. Wcześnie zauważony problem jest łatwiejszy w leczeniu. Dlatego nie należy zwlekać, jeśli mamy gorszy czas i nie możemy sobie w tym okresie sami poradzić. Stres jest jedną z przyczyn rozwoju wielu chorób, dlatego należy szukać rozwiązań, które ułatwią radzenie sobie ze stanami nerwowymi. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.