Cholestaza ciążowa - przyczyny i leczenie

Cholestaza ciążowa jest dolegliwością, która polega na zaburzeniu funkcjonowania wątroby. Mimo tego, że cholestaza mija kilka dni po porodzie, to jest stanem zagrożenia dla rozwijającego się płodu.

Czym jest cholestaza ciążowa?

Cholestaza jest chorobą, która dotyka około 2% kobiet w ciąży. Nieznana jest przyczyna występowania tego schorzenia, jednak uważa się, że na jej rozwój ma wpływ uwarunkowanie genetyczne, środowiskowe i hormonalne. Głównym objawem cholestazy ciążowej jest swędzenie skóry, które dotyczy nawet 75% przypadków. Swędzenie skóry występuje głównie na brzuchu, dłoniach, stopach lub całym ciele. Cholestaza najczęściej jest zauważalna w trzecim trymestrze ciąży. U niektórych mam poza charakterystycznymi objawami swędzenia pojawiają się również stolce tłuszczowe i żółtaczka. Istnieje prawdopodobieństwo że występowanie cholestazy pojawi się również w następnych ciążach. Kobiety w ciąży bliźniaczej są bardziej podatne na występowanie tego schorzenia.

Jak wygląda diagnostyka cholestazy?

Podczas podejrzenia cholestazy należy wykonać szereg badań w celu potwierdzenia występowania schorzenia. Przede wszystkim należy wykonać badanie stężenia kwasów żółciowych. Dodatkowo należy sprawdzić poziom:

  • aminotransferaz ALAT, ASPAT
  • gammaglutamylotranspeptydaze GGTP
  • fosfatazę alkaliczną ALP
  • stężenie bilirubiny

Jak leczy się cholestazę ciążową?

Leczenie cholestazy polega na normowaniu parametrów biochemicznych krwi. Dodatkowo stosuje się preparaty łagodzące świąd. Ciężarne kobiety cierpiące na cholestazę ciążową w większości przypadków mają zalecane przyjmowanie kwasu ursodeoksycholowego. Jest to naturalnie występujący w organizmie kwas, który powinna być uzupełniony w przypadku występowania tej choroby. Przyjmowanie tego kwasu przyczynia się do wypierania kwasów toksycznych. Działa więc ochronnie na komórki wątroby zwane hepatocytami. Dodatkowo normalizuje poziom cholesterolu, co jest ważnym elementem podczas zastoju żółci. Możliwe jest również przyjmowanie leków takich jak: cholestyramina, hydroksyzyna, deksametazon, s-adenosyl L-metionina.

Jak powinna wyglądać dieta podczas występowania cholestazy ciążowej?

Kobiety chorujące na to schorzenie powinny również zadbać o prawidłową dietę. Oznacza to, że należy zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe, bo mogą one wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia. Owoce i warzywa nie powinny być zjadane na surowo, zaś posiłki powinny być lekkostrawne i mało tłuszczowe. Zaleca się skorzystanie z porady u dietetyka, który wskaże, jak prawidłowo jeść, aby nie dopuścić do niedoborów witamin i minerałów.

Jaki wpływ na zdrowie ma nieleczona cholestaza?

Nieleczona cholestaza może przyczynić się do powstawania wielu schorzeń u kobiety ciężarnej. Uznaje się, że stan ten zwiększa ryzyko zachorowania na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz zaburzenie wchłaniania witamin, szczególnie tych rozpuszczalnych w tłuszczach. Cholestaza stwarza większe zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Mianowicie podczas tego schorzenia istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, występowania stresu płodowego, bradykardi lub obumarcia płodu. Ryzyko jest tak wysokie, że zaleca się indukcję porodu lub cesarskie cięcie między 36 a 38 tygodniem ciąży. 

Posiadając objawy wskazujące na występowanie cholestazy, należy jak najszybciej skonsultować swoje obawy z lekarzem. Wcześnie wykryta choroba jest szansą na urodzenie zdrowego dziecka. Ciąża to szczególny czas, kiedy należy obserwować swój organizm, a każdą nieprawidłowość konsultować z lekarzem prowadzącym. 

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.