Opis produktu:
Lek Apap Noc bez recepty o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Sprawdzi się jako środek uśmierzający ból zęba, ból głowy, ból miesiączkowy, oraz złagodzi gorączkę.
Czy wiesz, że?
Paracetamol jest jednym z najczęściej stosowanych leków na gorączke.
Składniki:
Lek zawiera Apap Noc: paracetamol 500 mg, difenhydraminy chlorowodorek 25 mg, rdzen tabletki: skrobia żelowana, powidon, krospowidon, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana, blękit brylantowy, lat (E133) otoczka: Opadry Blue YS-1-10524 (hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, błękit brylantowy, lat (E133), polisorbat 80, carmina (E132)
Dawkowanie:
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
|
1-2 tabletki na 30 min przed snem
|
Przeciwwskazania:
- Nie stosować u pacjentów z alergią na składniki leku
- Nie stosować w poniższych przypadkach: niedokrwistość hemolityczna, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej, choroba alkoholowa, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, zaburzenia rytmu serca
- Nie stosować równocześnie z inhibitorami MAO i w okresie do 2 tygodni od zaprzestania przyjmowania tych leków
- Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia
- Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią
Działania niepożądane:
Lek ten, jak każdy inny, może powodować działania niepożądane. Należy pamiętać, że nie u każdego one wystąpią.
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób):
- senność
- zaburzenia uwagi
- zawroty głowy
- suchość błon śluzowych jamy ustnej, gardła i nosa
Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów):
- reakcje nadwrażliwości
- obrzęki
- dezorientacja
- niepokój
- niewyraźne widzenie
- tachykardia
- arytmia
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe
- nudności
- wymioty
- biegunka
- bóle brzucha
- zaburzenia trawienia
- świąd
- pocenie się
- zatrzymanie moczu
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
- niedokrwistość
- zahamowanie czynności szpiku kostnego
- małopłytkowość
- agranulocytoza
- leukopenia
- neutropenia
- obrzęk krtani
- obrzęk naczynioruchowy
- wstrząs anafilaktyczny
- zespół Stevens – Johnsona
- toksyczna nekroliza naskórka
- zawroty głowy
- skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne
- krwotok
- ostre i przewlekłe zapalenie trzustki
- ostre uszkodzenie wątroby występujące najczęściej w wyniku przedawkowania paracetamolu
- niewydolność wątroby
- martwica wątroby
- żółtaczka
- plamica barwnikowa
- martwica brodawek nerkowych podczas długotrwałego stosowania
- nefropatie
- tubulopatie
Środki ostrożności:
- Nie stosować równocześnie z innymi środkami zawierającymi paracetamol, a także z alkoholem
- Stosowanie leku omówić z lekarzem w przypadku pacjentów cierpiących na: zaburzenia czynności wątroby lub nerek, zespół Gilberta, niedobór dehydrogenazy 6-fosforanowej, anemia hemolityczna, odwodnienie, niedożywienie, astma, uczulenie na aspirynę, nadczynność gruczołu tarczowego, bezsenność
- Nie przekraczać zalecanej dziennej dawki leku
- Trzymać w temperaturze do 25 stopni Celsjusza, z dala od dzieci
- Chronić przed światłem i wilgocią
Interakcje z innymi lekami:
Apap Noc może wchodzić w interakcje z lekami i substancjami takimi jak:
- leki przeciwcukrzycowe
- leki przeciwzakrzepowe
- ryfampicyna
- leki przeciwpadaczkowe
- leki uspokajające i nasenne
- inhibitory MAO,
- zydowudyna
- leki sympatykomimetyczne
- niesteroidowe leki przeciwzapalne
- hormony tarczycy
- doustne środki antykoncepcyjne
- cymetydyna
- chloramfenikol
- chinolony
- werapamil
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania leku niezbędna jest konsultacja z lekarzem bądź farmaceutą. Powyższy opis nie stanowi ulotki dołączonej do leku, z którą należy zapoznać się przed zastosowaniem preparatu. W celu zapoznania się z pełną treścią ulotki, pobierz plik znajdujący się na końcu karty produktu.