Ziele świetlika  - właściwości i zastosowanie

Ziele świetlika zostało odkryte przez francuskiego naukowca René Antoine Ferchault de Réaumur w XVIII wieku. W swoich badaniach zauważył on, że świetliki emitują światło bez wydzielania ciepła i zaczął badać ten fenomen. Dzięki temu odkryciu świetliki stały się przedmiotem zainteresowania wielu naukowców, a ich bioluminescencja wykorzystywana jest dzisiaj w wielu dziedzinach, takich jak biologia molekularna, medycyna czy ochrona środowiska.Obecnie jest głównie znane z zastosowania podczas problemów z oczami. Od lat wykorzystuje się tę roślinę do wspomagania leczenia zapalenia spojówek i jęczmienia. Ziele świetlika jest wykorzystywane również w kosmetykach i posiada ogromny wpływ na skórę. Na co jeszcze działa ta roślina?

Ziele świetlika

Ziele świetlika jest rośliną półpasożytniczą, zaliczną do grupy roślin trędownikowatych. Zasoby wody pobiera z korzeni innych roślin, wykorzystuje do tego głównie korzenie traw, koniczyny czy roślin babkowatych. Ziele świetlika występuje w całej Europie, głównie na terenach podmokłych, bagnach i łąkach. W Polsce na tą roślinę mówimy również ptasie oczka, świecznik, czy złodziej mleczny. Świetlik osiąga do 50 cm wysokości. Jego kwiaty są barwy białej z fioletowymi żyłkami, zaś na dolnej wardze kwiatu znajduje się żółta plama. 

Zastosowanie świetlika w lekach

Przy produkcji leków na bazie ziela świetlika wykorzystuje się najczęściej suszone ziele całej rośliny. W zielu tym występują różne związki chemiczne, takie jak hiperycyna, pseudohyperycyna, flawonoidy i garbniki, które są uważane za główne składniki aktywne rośliny. Ziele świetlika jest wykorzystywane w produkcji leków roślinnych, takich jak ekstrakty, nalewki, herbatki i kapsułki, stosowane w leczeniu łagodnych do umiarkowanych objawów depresji, lęku i zaburzeń nastroju. Jednak należy pamiętać, że leki te powinny być stosowane tylko po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ mogą mieć działania niepożądane i interakcje z innymi lekami.

Jakie właściwości posiada ziele świetlika?

Ziele świetlika, bogate w wyżej wymienione składniki, posiada właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne oraz wpływa na uszczelnianie naczyń krwionośnych. Hiperycyna organiczny związek chemiczny z grupy naftodiantronów, który jest jednym z głównych składników aktywnych w zielu świetlika (Hyperici herba). Hiperycyna jest znana ze swojego działania przeciwdepresyjnego, które polega na hamowaniu enzymu monoaminooksydazy (MAO), odpowiedzialnego za rozkład neuroprzekaźników takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina. Ponadto hiperycyna wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Podobnie jak hiperycyna, pseudohyperycyna wykazuje działanie przeciwdepresyjne i przeciwwirusowe, ale jest mniej intensywna i ma mniejsze powinowactwo do receptorów mózgowych niż hiperycyna. Pseudohyperycyna jest obecnie mniej badana niż hiperycyna, ale kilka badań sugeruje, że może mieć potencjalne zastosowania terapeutyczne, takie jak łagodzenie objawów depresji, lęku i stresu. Związek ten jest obecny w suplementach diety opartych na zielu świetlika, ale niektóre źródła sugerują, że zawartość pseudohyperycyny w tych suplementach może być znacznie mniejsza niż hiperycyny. Flawonoidy i garbniki to dwa rodzaje związków chemicznych, które są obecne w ziele świetlika (Hyperici herba) i stanowią część jego aktywnych składników. Flawonoidy to związki fenolowe, które mają właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. W ziele świetlika występują głównie dwie grupy flawonoidów - kwercetyna i hiperozyd.

Garbniki to związki organiczne, które wykazują działanie ściągające i przeciwzapalne. W ziele świetlika występują głównie garbniki katechinowe, takie jak epikatechina i katechina.

Jak stosować ziele świetlika?

W medycynie ludowej świetlik był stosowany wewnętrznie jako panaceum na bóle głowy i problemy z zasypianiem. Dodatkowo wykorzystywano go podczas leczenia kaszlu, infekcji dróg oddechowych oraz alergii. Obecnie znajduje swoje zastosowanie jako środek zewnętrzny podczas leczenia stanów zapalnych spojówek i jęczmienia. Jest obecny w wielu kroplach ocznych, dostępnych bez recepty w aptece jako środek ochronny i regenerujący. Wpływa między innymi na redukowanie zmęczenia, zaczerwienienia, ochronę przed promieniami UV. Dodatkowo używany jest do wyrobu płynów do przemywania oczu u osób z łzawieniem na tle alergicznym. Znajdziemy go również w suplementach łagodzących stany napięcia nerwowego.

Ziele świetlika w kosmetykach

Ziele świetlika jest używane również przy wyrobie kosmetyków. Ze względu na właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, sprawdza się jako składnik kremów z cerą naczynkową. Dodatkowo znajdziemy go również w kremach pod oczy i na powieki. Jest też wykorzystywany przy produkcji kremów na przebarwienia.

Ziele świetlika - picie naparu

Picie naparu ze świetlika może wspomóc organizm podczas występowania chorób żołądka i wątroby, w zaburzeniach funkcjonowania układu trawiennego oraz przy występowaniu objawów kolki żółciowej. Dodatkowo napar może mieć wpływ na podniesienie ciśnienia tętniczego, dlatego jest zalecany do picia przez niskociśnieniowców. 

Ziele świetlika - skutki uboczne

Podczas stosowania kropli oraz płynów do przemywania mogą wystąpić skutki niepożądane w postaci swędzenia, pogorszenia ostrości widzenia oraz nadwrażliwości na światło. Stosując kosmetyki ze świetlikiem u osób ze skórą wrażliwą mogą również wystąpić podrażnienia w postaci zaczerwienienia lub wysypki.

Gdzie kupić ziele świetlika?

Suplementy diety na bazie ziele świetlika są dostępne w sprzedaży bez recepty w różnych formach, takich jak tabletki, kapsułki, płyny, susze do zaparzania herbaty oraz kremy i maści stosowane zewnętrznie. Jednak przed zastosowaniem suplementów diety na bazie ziele świetlika, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane i interakcje z innymi lekami.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.