Czym jest zespół Reye’a?

Zespół Reye’a to schorzenie pojawiające się rzadko, jednak nie należy go bagatelizować. Występuje między 4 a 12 rokiem życia, a czynnikiem wywołującym ten stan jest kwas acetylosalicylowy. Najwięcej przypadków pojawia się w okresie jesienno-zimowym, ze względu na większą zachorowalność na grypę i przeziębienie, a co za tym idzie sięganie po leki zawierające właśnie kwas acetylosalicylowy. Obecnie zmniejszyła się liczba zachorowań na zespół Reye’a, a to dlatego, że lekarze mają większą świadomość i nie zalecają podawania leków na bazie kwasu acetylosalicylowego u dzieci poniżej 12 roku życia. 

Przyczyny występowania zespołu Reye’a 

Zespół Reya powstaje na skutek nieodpowiedniego leczenia różnego rodzaju infekcji wirusowych i bakteryjnych. Rodzice, nie czytając ulotki, sięgają po preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy, w celu obniżenia gorączki. Choroba ta rozwija się po przechorowaniu wirusa grypy czy paragrypy. Może pojawić się również po różyczce, ospie wietrznej, śwince, czy infekcji adenowirusowej. Zespół Reye’a może pojawić się również u pacjentów leczonych lekami przeciwpadaczkowymi. Mogą wywołać go również substancje toksyczne, takie jak pestycydy, farby, rozpuszczalniki, czy insektycydy.

Popularne leki zawierające kwas acetylosalicylowy

  • Aspiryna
  • Etopiryna
  • Polopiryna
  • Upsarin

Kiedy można stosować kwas acetylosalicylowy u dzieci poniżej 12 roku życia?

Kwas acetylosalicylowy jest bezwzględnie zakazany do stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia. Istnieje jednak wyjątek, kiedy stosuje się tę substancję czynną, a jest nim choroba Kawasaki, w jej przebiegu kwas acetylosalicylowy jest niezbędny w terapii. 

Objawy zespołu Reye’a

W początkowej fazie zespołu Reye’a pojawia się nieżyt nosa, objawy przypominają infekcję górnych dróg oddechowych. Pojawia się chrypka, podwyższona temperatura oraz pokasływanie. W 3 dobie pojawiają się dodatkowo uporczywe wymioty, zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego w postaci drgawek, nadpobudliwości, czy nadmiernej senności, która może skończyć się śpiączką. Pacjenci posiadają zaburzenia oddychania, zaburzenia rytmu serca oraz obniżone ciśnienie tętnicze. Podczas wystąpienia zespołu Reye’a pojawia się napięcie mięśniowe. Ostatnią fazą choroby jest obrzęk mózgu i wątroby, który prowadzi do encefalopatii oraz niewydolności wątroby. Choroba ta kończy się poważnymi chorobami neurologicznymi, a w połowie przypadków śmiercią. 

Diagnostyka zespołu Reye’a

Diagnostyka tej choroby opiera się na wykonaniu badań z krwi. U osób z zespołem Reye’a pojawia się podwyższony poziom aminotransferazy wątrobowej ( ALAT i ASPAT) oraz wysoki poziom amoniaku. Pacjenci w przebiegu tej choroby posiadają obniżony poziom glukozy i wzrost białych krwinek. Pojawiają się zaburzenia krzepliwości, mianowicie obniżony zostaje wskaźnik protrombinowy. Dodatkowo pobiera się płyn mózgowo-rdzeniowy, ten zaś posiada w tej przypadłości charakter niezapalny. 

Leczenie zespołu Reye’a

Zespół Reye’a powinien być leczony w warunkach szpitalnych. Pacjent z diagnozą powinien jak najszybciej trafić na oddział intensywnej terapii. Leczenie opiera się na podawaniu leków wyrównujących parametry życiowe. Podawane są leki przeciwgorączkowe i przeciwobrzękowe. 

Jak chronić się przed zachorowaniem na zespół Reye’a?

Jedynym zachowaniem profilaktycznym jest nie podawanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy dzieciom poniżej 12 roku życia. Jest to jedyne, co może uchronić nasze dzieci przed tą dolegliwością.

Czy zespół Reye’a może występować u dorosłych?

Zespół Reye’a występuje głównie u dzieci od 4 do 12 roku życia, jednak zdarzają się przypadki zachorowań u dorosłych. Przyczyną, tak jak u dzieci w większości przypadków jest złe leczenie infekcji wirusowej. Zdarzają się również przypadki zachorowania u dzieci poniżej 4 roku życia. 

Kwas acetylosalicylowy jest substancją używaną przy produkcji wielu leków ogólnodostępnych. Leki takie jak polopiryna, aspiryna, etopiryna to preparaty często występujące w reklamach, które mówią o dużej skuteczności działania podczas leczenia grypy i przeziębienia. Należy jednak pamiętać, że istnieje duże ryzyko powikłań po przyjmowaniu tych leków przez dzieci. Jednym z groźniejszych powikłań jest właśnie zespół Reye’a. Choroba ta stanowi zagrożenie życia i zdrowia, dlatego zawsze czytajmy ulotki dołączone do leków ogólnodostępnych i przestrzegajmy zaleceń producenta dotyczących dawkowania. Czasem z pozoru bezpieczne preparaty, które możemy zakupić w sklepie, czy na stacji benzynowej mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.