Zapalenie trzustki - przyczyny, leczenie i objawy

Trzustka, jak wygląda leczenie zapalenia trzustki?

Trzustka to narząd w naszym organizmie, który odpowiada za bardzo ważne procesy w naszym ciele. Przede wszystkim odpowiada za metabolizm cukrów, dodatkowo jest potrzebny do wytwarzania enzymów odpowiadających za trawienie białek i tłuszczów. Należy wiedzieć, że trzustka jest niezbędnym narządem, bez którego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do powstawania stanu zapalnego trzustki. Co jest przyczyną zapalenia trzustki? Jak postępować w przypadku zapalenia? Jak uniknąć zapalenia trzustki?

Budowa trzustki - z czego składa się trzustka

Trzustka to narząd posiadający od 10 do 20 centymetrów. U zdrowego człowieka narząd ten jest koloru szaro-różowego. W jej budowie wyróżnia się głowę, trzon i ogon. Położona jest zaotrzewnowo w górnej części jamy brzusznej. U zdrowego człowieka trzustka jest koloru szaroróżowego. Na powierzchni trzustki może zbierać się żółta powłoka, jest to tkanka tłuszczowa. Składa się z części wewnątrz wydalniczej, czyli hormonalnej, która odpowiada za produkcję insuliny i glukagonu. Drugiej zewnątrz wydalniczej odpowiadającej za wytwarzanie soku trzustkowego. Cała zbudowana jest z gronek, czyli pęcherzyków wydalniczych, które odpowiadają za wyprowadzanie soków trzustkowych. 

Funkcje trzustki

Trzustka bierze udział w trawieniu i odpowiada za proces produkcji insuliny. Narząd ten wytwarza również sok trzustkowy, który jest bogaty w enzymy trawienne. Dzięki nim nasz organizm jest w stanie rozpocząć wstępny etap trawienia po zjedzeniu posiłku. Większość wytwarzanych enzymów stanowią enzymy proteolityczne, które odpowiadają za trawienie białek. Pozostałe 20% to enzymy odpowiadające za trawienie tłuszczów i cukrów. Do roli trzustki należy również produkcja i transport insuliny, dzięki niej nasz organizm kontroluje poziom cukru we krwi. Przewlekłe stany zapalne przyczyniają się do rozwoju zapalenia trzustki

Zapalenie trzustki, jakie są przyczyny zapalenia trzustki?

Zapalenie trzustki to główne zagrożenie dla tego organu. Każda nieprawidłowość w działaniu tego narządu może nieść za sobą poważne konsekwencje. Początkowo mogą pojawić się dolegliwości bólowe usytuowane w nadbrzuszu. Dodatkowo może wystąpić problem z cukrzycą. Efektem wszystkich nieprawidłowości może być zapalenie trzustki. Zapalenie występuje w postaci ostrej i przewlekłej, każda z tych postaci posiada inny przebieg i daje inne objawy. 

Zapalenie trzustki objawy, charakterystyczne objawy

Objawy zapalenia trzustki będą zróżnicowane w zależności od rodzaju występowania. Przewlekłe zapalenie trzustki dotyczy około 80% przypadków, w większości ma charakter łagodny i nie niesie za sobą poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pozostałe 20% to przypadki ostrego zapalenia trzustki, które niesie za sobą ryzyko występowania bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych oraz zagrożenia życia. 

Ostre zapalenie trzustki, jakie są objawy ostrego zapalenia trzustki?

Ostre zapalenie trzustki pojawia się w większości przypadków z powodu nadmiernego spożywania alkoholu. Objawy pojawiają się nagle i mają bardzo nasilony charakter. Ból występuje na 30 minut po spożytym posiłku lub wypiciu alkoholu. Ostre zapalenie trzustki objawia się bólem o dużym nasileniu w górnej części brzucha. Chorzy opisują ten ból jako przeszywający, który promieniuje do pleców. Ból pojawia się nagle i utrzymuje się do kilku dni. W momencie występowania wyżej wymienionych objawów dochodzi do rozpoczęcia procesu trawienia własnych białek i tłuszczów. Podczas ataku występują nudności, gorączka, żółtaczka, bóle mięśni, niskie ciśnienie i przyspieszone tętno.  W przebiegu ostrego zapalenia trzustki leki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi. Podsumowując, do charakterystycznych objawów ostrego zapalenia trzustki zaliczamy:

  • ostry ból brzucha i nadbrzusza
  • ból promieniujący do kręgosłupa
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka
  • zaburzenia świadomości
  • tachykardia
  • czerwonosine zabarwieni twarzy
  • spadek ciśnienia tętniczego

Przewlekłe zapalenie trzustki objawy

W odróżnieniu od ostrego zapalenia ból pojawia się z umiarkowanym nasileniem i reakcja na leki przeciwbólowe jest pozytywna. Pojawia się w większości przypadków do 30 minut po spożyciu posiłku. Przewlekłe zapalenie może rozwijać się latami, objawy nie są jednoznaczne i często pacjenci je ignorują. Ważne jest, aby pamiętać, że w tym rodzaju zapalenia dochodzi również do uszkodzenia trzustki tylko ten proces jest długotrwały, a nie nagły tak jak w przypadku ostrego zapalenia. 

Przyczyny zapalenia trzustki, co powoduje zapalenie trzustki?

Przyczynami zapalenia trzustki może być nadużywanie alkoholu, zbyt tłuste jedzenie lub zbyt obfite posiłki, zakażenie wirusowe po śwince, niedrożność kanałów żółciowych. Zapalenie trzustki może nastąpić również po urazie, jaki w po zaburzeniach metabolicznych związanych z przyjmowaniem niektórych leków. Stan zapalny w rzadkich przypadkach następuje w wyniku nadczynności przytarczyc. 

Diagnostyka trzustki, kiedy przeprowadzić diagnozę zapalenia trzustki?

Podczas podejrzenia problemów z trzustką, warto wykonać badania, które określą nieprawidłowości. Jednym z nich jest oznaczenie enzymów trzustkowych amylazy i lipazy w surowicy krwi i moczu. Zwiększone parametry oznaczają złe funkcjonowanie trzustki. Aby wykryć nieprawidłowości, można wykonać prześwietlenie. U osób nadużywających alkohol w obrazie badania widoczne są zwapnienia, które mówią o przewlekłej postaci choroby. Dodatkowo pacjenci są poddawani badaniu USG lub tomografii komputerowej, badanie te mają na celu znalezienie przyczyny zapalenia trzustki. Osoby, które trafiają do szpitala w epizodzie napadu, są poddawane endoskopowej cholangiografii, badanie polega na wstrzyknięciu kontrastu i zobrazowaniu przebiegu i kształtu przewodu trzustkowego. W przebiegu ciężkiego zapalenia trzustki liczy się czas, wczesne wdrożenie leczenia zapobiega powstawaniu powikłań. Jednym z zagrożeń, jakie niesie za sobą nieleczona trzustka, jest niewydolność wielonarządowa, krwotok wewnętrzny lub sepsa. Powikłania ostrego zapalenia niosą więc ryzyko zagrożenia życia. Dlatego podczas zapalenia trzustki pacjenci powinni jak najszybciej udać się do lekarza.

Jakie są sposoby leczenia ostrego zapalenia trzustki?

Ostre zapalenie trzustki wymaga hospitalizacji. Leczenie polega na podawaniu silnych leków przeciwbólowych oraz farmaceutyków zmniejszających wydzielanie enzymów niszczących komórki narządu. W większości przypadków pacjent jest karmiony dożylnie, dodatkowo w stanie zapalnym stosuje się antybiotyk. W ostrym zapaleniu odsysa się treści żołądkowe przez nos w celu pozbycia się enzymów wyniszczających ten narząd. Można również wykonać dializę otrzewnową w celu wypłukania toksyn. Sposób leczenia jest zależny od zaawansowania choroby. Stosowane metody mają za zadanie ograniczenie wyniszczania innych narządów takich jak serce czy płuca. 

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki, jakie są sposoby leczenia zapalenia?

W łagodnych przypadkach stosuje się dietę niskotłuszczową oraz abstynencję od alkoholu. Takie leczenie zachowawcze przynosi odpowiednie efekty. Niektórzy chorzy muszą również przyjmować enzym trzustkowy w tabletce. Leki te zmniejszają ciśnienie w przewodach trzustkowych i wspomagają trawienie. U pacjentów, którzy nie reagują na wyżej wymienione leczenie, przeprowadza się operację polegającą na częściowym usunięciu trzustki. W przypadku ciężkiego zapalenia często potrzebne jest leczenie szpitalne.

Jaka dieta przy zapaleniu trzustki? Jak zapobiegać zapaleniom trzustki?

U osób z zapaleniem trzustki należy wprowadzić odpowiednią dietę, która opiera się na zmniejszeniu zawartości tłuszczu w spożywanych posiłkach. Dodatkowo należy zmniejszyć obfitość posiłków. Dieta u osób z zapaleniem trzustki powinna wykluczać potrawy smażone, pieczone z dodatkiem tłuszczu, ciasta z kremem oraz posiłki na bazie sosów na wywarze mięsnym. Nie zaleca się spożywania produktów wysoko błonnikowych. Osoby cierpiące na zapalenie trzustki powinny przygotowywać swoje posiłki w formie gotowanej lub na parze. Skuteczność diety jest zależna od postaci choroby trzustki. Podczas przewlekłego zapalenia narządu, dieta powinna być połączona z leczeniem farmakologicznym.

Zapalenie trzustki stanowi poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet zagraża życiu. Aby ustrzec się choroby, należy ograniczać spożycie alkoholu. W przypadku występowania chorób przewlekłych należy często wykonywać badania kontrolne. Wczesne wykrycie schorzeń trzustki ogranicza ryzyko podejmowania radykalnych metod leczenia. Jeśli po posiłku towarzyszą nam bóle, które są zlokalizowane w nadbrzuszu, należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania kontrolne. Wcześnie wykryte schorzenia nie są wyrokiem! Pacjenci podczas ostrego stanu zapalnego nie powinni odwlekać wizyty w szpitalu, w ostrej postaci choroby liczy się czas! Silny ból brzucha jest sygnałem ostrzegawczym.

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.