Zadbaj o swoje zdrowie - rzuć palenie!

Rzuć palenie

Szacuje się, że w Polsce uzależnionych od nikotyny jest 8 milionów Polaków. Jest to ogromna liczba ludzi, która dostarcza swojemu organizmowi substancji, które wpływają na cały organizm. Mimo świadomości społeczeństwa, że palenie szkodzi zdrowiu, większość nie potrafi zwalczyć tego nałogu. Co roku 50 % palaczy próbuje rzucić palenie, jednak w większości bezskutecznie. Obecnie wiadomo, że po papierosy sięgają częściej mężczyźni. 

Często początki uzależnienia od nikotyny zauważa się już w szkołach, dlatego specjaliści uważają, żę edukację na temat tego, jak papierosy wpływają na zdrowie, powinno wprowadzać się już w młodych latach. Uświadamianie młodych ludzi może zapobiec sięganiu po tego rodzaju używkę, ale również zaszczepić w nich chęć zmobilizowania rodziców do rzucenia palenia.

Skutki palenia papierosów

Palenie papierosów sieje w organizmie niekiedy wielkie spustoszenie. Skutkami palenia często są choroby takie jak zatorowość płucna, miażdżyca, rak płuca czy choroby serca, które przyczyniają się do zawałów oraz niewydolności serca. Oczywiście palacze o tym wszystkim wiedzą, bo obecne prawo wymusiło na dystrybutorach tytoniowych zamieszczać informację o wpływie papierosów na zdrowie na paczkach papierosów. Jednak skutki palenia papierosów nie pojawiają się od razu, dlatego też osoby uzależnione uważają, że ich to nie dotyczy. Poza skutkami, które pojawiają się po jakimś czasie od zapalenia pierwszego papierosa są również skutki widoczne w znacznie krótszym czasie. U palaczy pojawiają się widoczne zmiany na skórze, ona zaś zmienia swój kolor i szybciej się starzeje. Dodatkowo osoby uzależnione od papierosów narażone są na zażółcenie zębów. Palenie papierosów skutkuje również pogorszeniem odczuwania smaków i zapachów. 

Palenie papierosów a ciąża

Badania dowodzą, że palenie papierosów przyczynia się do problemów z płodnością. Nikotyna wpływa na uszkodzenie komórki jajowej oraz na plemniki. Dodatkowo palenie papierosów w ciąży wpływa na uszkodzenie płodu oraz na powstawanie wielu wad rozwojowych. Dym papierosowy przenika przez łożysko i bezpośrednio sieje negatywne skutki u dziecka.

Jak działa nikotyna?

Nikotyna ma podobne działanie jak wiele substancji psychoaktywnych. Z jednej strony pobudza wiele receptorów w mózgu i działa stymulująco i uspokajająco na układ nerwowy. Dodatkowo łagodzi stres i wspomaga proces myślenia. Wydaje się więc, że nikotyna ma pozytywne skutki i jest pewną formą odprężenia organizmu. Jednak palenie papierosów powoduje dostarczanie do organizmu wielu innych szkodliwych substancji. Zawarte w papierosie substancje nie tylko uzależniają, ale również wpływają na cały organizm, dlatego palenie papierosów uważane jest za szkodliwe. Podczas jednorazowego palenia do organizmu ludzkiego przenika od 1 do 3 mg nikotyny. Jej najwyższe stężenie pojawia się w momencie końcowego palenia. Wysoki poziom utrzymuje się około 10 minut, następnie spada i po około 2-3 godzinach jest wydalana z organizmu. 

Dlaczego chętnie sięgamy po papierosy?

Nikotyna w niskich dawkach wpływa na przyspieszenie tętna, pobudza układ trawienny. Zaciąganie się dymem nikotynowym pobudza funkcje nerwowe, dlatego polepsza się pamięć, a organizm się rozluźnia. Badania dowodzą, że nikotyna zwalcza stres i pobudza organizm do produkcji dopaminy - czyli hormonu szczęścia. Działa podobnie do narkotyków, daje uczucie przyjemności, jednak jej stężenie szybko spada, co przyczynia się do chęci sięgania po następną dawkę. 

Dlaczego więc palenie papierosów szkodzi zdrowiu?

Badania dowodzą, że forma podania nikotyny do organizmu powoduje szereg zmian w organizmie, wszystko to dzieje się za pomocą obecnych w składzie substancji poza nikotynowych. W papierosie znajdują się substancje smoliste, które powodują zniszczenia w układzie oddechowych. Gromadzenie przez lata substancji smolistych w organizmie przyczynia się do powstawania raka płuc, przełyku, gardła i krtani. Papierosy zawierają duże ilości toksycznego cyjanowodoru, tlenku węgla i fenoli, które przyczyniają się do powstawania chorób układu oddechowego. Palacze również są narażeni na powstawanie chorób układu krążenia, przez co często chorują na miażdżycę oraz są podatni na występowanie tętniaków i udaru.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Często powodem, który mobilizuje nas do rzucenia palenia jest nie tyle zdrowie, co korzyści finansowe. Papierosy wciąż drożeją i obciążają budżet domowy. Istnieje kilka skutecznych metod rzucania palenia, jednak niezmiernie ważnym czynnikiem jest silna wola, bez której ciężko pozbyć się nałogu. 

Rzuć palenie

Preparaty wspomagające rzucenie palenia 

Dla osób, które ciężko znoszą głód nikotynowy, warto zastanowić się nad wdrożeniem farmaceutyków. W aptece dostępne są preparaty, które zmniejszają chęć sięgnięcia po papierosa. Do popularnych preparatów obecnie stosowanych podczas rzucania palenia zaliczamy:

Wszystkie dostępne preparaty pomocne podczas rzucania palenia, pomogą nie tylko zmniejszyć uczucie chęci sięgnięcia po papierosa, ale również ograniczają skutki uboczne powstałe na skutek odstawienia.

Mimo wielu korzyści płynących z przyjmowania nikotyny, należy pamiętać, że papierosy są źródłem wielu substancji toksycznych, a co za tym idzie - wpływają negatywnie na stan zdrowia. W grupie ryzyka występowania wielu chorób wynikających z palenia papierosów są osoby wdychające biernie dym tytoniowy. Dlatego pamiętaj, że paląc szkodzisz nie tylko sobie, ale również osobom w swoim otoczeniu. Postaw na zdrowie i wygraj ze swoim nałogiem. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.