Wzdęcia - przyczyny i leczenie

Wzdęcia to dość znany nam wszystkim problem. Występuje on bowiem u połowy populacji na świecie. Obecność gazów w układzie pokarmowym uważa się za stan normalny. Problem pojawia się w momencie zwiększenia ilości gazów w organizmie oraz zaburzeń ruchliwości jelit lub nadwrażliwości nerwów żołądkowo - jelitowych. 

Dlaczego gazy są obecne w przewodzie pokarmowym?

Obecność gazów w przewodzie pokarmowym jest uważana za normę. Gazy dostają się do organizmu poprzez połykanie powietrza podczas jedzenia lub mówienia. Naturalnie występujące gazy pojawiają się również na skutek fermentacji jedzenia zalegającego w żołądku i przewodzie pokarmowym. Rozróżniamy dwa typy gazów. Jedne zawierają w swoim składzie azot i tlen i to właśnie tego rodzaju gazy są spowodowane połykaniem powietrza lub gazy zawierające dwutlenek węgla, metan, wodór, siarkowodór i pochodne siarki, powstające na skutek fermentacji pokarmów. Obecne w składzie pochodne siarki odpowiadają za nieprzyjemny zapach gazów. To jakiego rodzaju i w jakiej ilości są produkowane gazy w naszym organizmie zależy od spożywanych pokarmów oraz stanu naszej flory bakteryjnej jelit. Warto wiedzieć, że gazy są częściowo wchłaniane do krwioobiegu i zostają wydychane wraz z powietrzem. Reszta zaś zostaje wydalana w postaci ,,wiatrów”. Uważa się, że u każdego człowieka objętość gazów w jelitach wynosi około 200 ml. Zdrowy człowiek wypuszcza gazy około 24 razy dziennie. W przypadku zaburzeń w funkcjonowaniu jelit i układu pokarmowego może powstawać około 600 ml gazów w jelitach. 

Czynniki wpływające na zwiększenie produkcji gazów w organizmie

Istnieje kilka czynników, które wpływają na zwiększenie produkcji gazów. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe lub przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Do zwiększenia ilości gazów dochodzi w przypadku:

  • mówienia podczas jedzenia
  • spożywania w dużej ilości produktów wiatropędnych
  • picia napojów gazowanych
  • nadmiaru bakterii w jelicie cienkim
  • wad powodujących utrudnione wchłanianie i trawienie w jelicie cienkim
  • nietolerancji laktozy
  • nietolerancji fruktozy
  • powolnego przepływu treści pokarmowej przez układ pokarmowy
  • nadmiernej fermentacji pokarmów
  • zaburzenia flory bakteryjnej

Diagnostyka wzdęć

Wzdęcia są jedynie objawem, dlatego same pojawienie się wzdęć nie jest diagnozowane, pod uwagę jest brana przyczyna ich powstawania. Należy zwrócić uwagę, że u niektórych pacjentów już niewielka nadprodukcja gazów może prowadzić do dyskomfortu. Nie istnieje skala określająca poziom, który może powodować uporczywe objawy, bo każdy organizm jest inny. Osoby, które często borykają się ze wzdęciami, są diagnozowane pod kątem zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego takich jak jelito drażliwe, niestrawność czynnościowa lub nietolerancja pokarmowa. 

Kiedy udać się do lekarza?

Wizyta u lekarza jest zalecana pacjentom, u których występuje podczas nagromadzenia gazów ból brzucha, zaburzenia w oddawaniu stolca lub zmiana jego konsystencji.

Jakie badania na przewlekłe wzdęcia?

Lekarz w przypadku przewlekłych wzdęć zaczyna diagnostykę od przeprowadzenia wywiadu, który określi, czy przyczyną mogą być zaburzenia, które odziedziczyliśmy w genach (czyli czy w rodzinie występują choroby jelit) czy zaburzenia dotyczą czynności przewodu pokarmowego. Następnie zleci badania wykluczające wszelkiego rodzaju nietolerancje. Dodatkowo może wysłać pacjenta na badanie kału, test oddechowy, badania przesiewowe pod kątem celiakii lub nietolerancji glutenu oraz USG jamy brzusznej i gastroskopię w celu określenia stanu jelit. 

Leczenie wzdęć

W aptece dostępne są preparaty, które pomogą złagodzić objawy związane z nadprodukcją gazów. Są to leki umożliwiające rozbijanie pęcherzyków gazu i ułatwianie ich wydostania się na zewnątrz. Środki te można stosować u pacjentów z problem, który pojawia się rzadko. Oznacza to, że pacjenci z przewlekłymi stanami powinni skonsultować się z lekarzem i wdrożyć leczenie pod jego kontrolą. 

wzdęcia

Domowe sposoby na wzdęcia

Istnieje również kilka zaleceń, które pomogą złagodzić dokuczliwe objawy podczas wzdęć. Najważniejszym czynnikiem jest zmiana diety. Wykluczenie produktów, które są wiatropędne, może przynieść zaskakujące rezultaty. Warto wprowadzić do diety produkty takie jak drób, czyli chude mięso, najlepiej gotowane, warzywa takie jak sałata, cukinia i pomidor, ryż oraz jogurty, maślanki i wszystkie produkty, które wpływają na poprawę flory bakteryjnej jelit. Unikajmy palenia papierosów, żucia gumy, mówienia podczas jedzenia oraz spożywania produktów, które przyczyniają się do powstawania gazów. 

Gazy są zjawiskiem normalnym, jednak należy pamiętać, że ich nadmiar może prowadzić do dyskomfortu podczas codziennych obowiązków. W przypadku pojawienia się problemu należy zawsze sięgać po naturalne sposoby takie jak zioła czy odpowiednia dieta. Po leki dostępne w aptece sięgajmy sporadycznie, a najlepiej jest to robić pod czujnym okiem lekarza.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.