- News
- 0 polubienia
- 547 widoki
- 0 comments
- wesz łonowa, wszy u dziecka, preparaty na wszy, jak usunąć wszy, jak pozbyć się wszy, wszy, wesz, rodzaje wszawicy
Wszy, mimo XXI wieku, nadal są obecne w szkołach i przedszkolach. Nie ma nadal skutecznej metody, aby pozbyć się tych pasożytów raz na zawsze. Wszawica bardzo szybko się rozprzestrzenia i wymaga dużej dyscypliny ze strony społeczeństwa, aby pozbyć się problemu.
Czym są wszy?
Wszy są owadami, które są pozbawione skrzydeł. Osiągają od 0,35 do 6 mm wielkości. Są okryte skórzastym chitynowym pancerzem, a ich budowa pozwala utrzymać ciężar 2000 razy większy niż ich waga. Wszy posiadają przednie i środkowe odnóża zbudowane tak, aby mogły poruszać się wzdłuż włosa, dodatkowo posiadają kłująco - ssące narządy gębowe, za pomocą których pobierają pożywienie. Samice są większych rozmiarów, składają one jaja utrzymujące się na włosie. Larwy wykluwają się po 6 dniach i przypominają wyglądem dorosłe osobniki. Ludzie są gospodarzami dwóch gatunków - wszy łonowej i wszy głowowej. Obydwa gatunki występują tylko i wyłącznie na skórze owłosionej. Wesz posiada zdolność dostosowywania koloru odwłoku do koloru włosów swojego żywiciela, dlatego między innymi tak trudno jest zauważyć tego pasożyta na głowie.
Rozmnażanie
Wszy, które pojawiają się na głowie żywiciela, składają swoje jaja powleczone specjalną wydzieliną, dlatego ciężko je zdjąć z włosa. Samica jest w stanie w ciągu jednego miesiąca złożyć nawet około 300 jaj. Po 6 dniach larwy wszy zaczynają się wylęgać, a pełną dojrzałość do rozmnażania osiągają po około 17 dniach. Dorosłe osobniki umierają około 32 dnia życia. Idealnym warunkiem do rozwoju wszawicy jest wysoka temperatura i wilgotność powietrza.
Mity o wszawicy
Nawet w dzisiejszych czasach istnieje przekonanie, że wszy pojawiają się głównie u ludzi o niskim statusie społecznym. Nic bardziej mylnego - wszy pojawiają się także u osób zadbanych, na wysokim poziomie higieny. Jest to problem ogólnoświatowy.
Dlaczego wszy ciągle się rozprzestrzeniają?
Głównym problem jest słaby przekaz informacji. Mianowicie, rodzice nie potrafią się przyznać, że ich dziecko jest nosicielem wszy. Takie zachowanie prowadzi do ciągłego zarażania innych dzieci i rozprzestrzeniania się pasożytów wśród społeczeństwa. Do następnych przyczyn zaliczamy brak edukacji swoich pociech na temat korzystania wspólnego z przedmiotów osobistych w szkole.
Czym spowodowana jest wszawica?
Wszawica nie atakuje ludzi, którzy nie dbają o higienę. Pasożyt ten nie wybiera żywiciela, co oznacza, że nie ma dla niego znaczenia czy włosy są długie i gęste, czy krótkie lub rzadkie.
Jak rozpoznać wszawicę?
Ciężko jest zauważyć wszawicę w początkowej fazie choroby. Przeważnie momentem spostrzeżenia wszy jest towarzyszący świąd, który występuje podczas zalęgnięcia się dużej ilości osobników. Do obszarów, które należą do najbardziej ulubionych przez wszy zaliczamy skronie, tył głowy oraz obszar za uszami. Dodatkowym objawem są liczne zaczerwienienia skóry, które są wynikiem stanu zapalnego skóry, wywołanego częstym drapaniem. Wszy składają jaja u nasady włosa. Oznacza to, że im dalej znajdują się gnidy od głowy, tym dłużej pasożyty są obecne na żywicielu.
Co zrobić kiedy nasze dziecko ma wszy?
Przede wszystkim należy powiadomić szkołę lub przedszkole, do którego uczęszcza dziecko. Jest to jedyny racjonalny sposób, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się pasożytów.
Jak postępować w przypadku obecności wszy?
Kiedy u naszej pociechy zauważymy problem, należy wdrożyć ogólnodostępne preparaty na wszy z apteki i zastosować je według wskazań producenta. Dodatkowo należy wyprać wszystkie możliwe źródła zakażeń, czyli misie, kocyki i wszelkiego rodzaju materiały takie jak pościel, prześcieradła itd. Temperatura prania powinna być powyżej 60 st.C. Należy pamiętać, że jeśli dziecko posiada ,,nieproszonego gościa’’, wszyscy domownicy powinni poddać się leczeniu.
Popularne produkty z apteki:
Dodatkowo w aptece znajdują się preparaty, które zapobiegają przenoszeniu się pasożytów, są to spraye lub gumki do włosów, zawierające olejki eteryczne, które mają za zadanie odstraszyć owady.
Czy wesz jest niebezpieczna dla człowieka?
Wesz w większości przypadków nie powoduje innych chorób. Istnieje jednak ryzyko rozwoju infekcji skóry, które jest wynikiem powstawania małych ran podczas ukąszenia oraz przenoszenia czynników chorobotwórczych poprzez pasożyty.
Wszawica to zjawisko dość powszechne, dlatego nie należy się wstydzić problemu i zawsze informować społeczeństwo, z którym w niedalekim czasie miało się kontakt. Tylko wspólne działanie pomaga w zwalczaniu chorób zakaźnych.
komentarze (0)