- News
- 0 polubienia
- 346 widoki
- 0 comments
- szałwia, szałwia przeciwwskazania, szałwia wskazania, szałwia lekarska, szałwia pochodzenie, szałwia uprawa
Szałwia, jaka forma stosowania szałwii jest odpowiednia?
Szałwia lekarska salvia officinalis to roślina o właściwościach leczniczych. Roślina ta jest wykorzystywana w kosmetologii, gastronomii oraz medycynie. Warto wiedzieć, że szałwia jest używane jako środek wspomagający leczenie wielu dolegliwości. Szałwia pochodzi z rejonów śródziemnomorskich oraz Bliskiego Wschodu, obecnie można ją spotkać na całym świecie. Działanie szałwii było już doceniane w starożytności, stosowano ją bowiem na dolegliwości miesiączkowe oraz w leczeniu dny moczanowej. Składniki szałwii lekarskiej to szeroka gama związków bioaktywnych, dlatego może być stosowana u większości pacjentów. Popularne są herbaty z szałwii oraz napary szałwiowe. Roślinę tą można spotkać również pod nazwą szałwia hiszpańska, szałwia omączona, szałwia wieszcza, szałwia łąkowa. Co ważniejsze często możemy spotkać tę magiczną roślinę wokół naszego domu. Szałwia w ogrodzie nie tylko będzie ładnie pachnieć, ale również odstraszać owady. Zbierać szałwię możemy kiedy roślina osiągnie pełny wzrost liści, roślina powinna być zbierana przed zakwitnięciem. Zebraną suszymy i przechowujemy w suchym, zaciemnionym miejscu. Odmiany szałwii, po które możemy sięgać w celach prozdrowotnych to szałwia muszkatołowa, szałwia czerwonokorzeniowa, oraz szałwia lekarska.
Skład szałwii, jakie właściwości posiada szałwia lekarska?
Właściwości i zastosowanie szałwii lekarskiej jest tak duże, że doceniano ją już w starożytności. Szałwie można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz regeneracyjne. Płukanie ust szałwiowym naparem sprawdzi się podczas stanów zapalnych dziąseł oraz gardła. Szałwia na gardło przyczyni się do zmniejszenia bólu podczas infekcji oraz łagodzenia infekcji. Można stosować szałwię na wyciszenie laktacji. Najbardziej wykorzystywane w medycynie są liście szałwii, rzadziej kwiaty. Szałwia lekarska salvia officinalis posiada w swoim składzie garbniki, flawonoidy, witaminy A, C i witaminy z grupy B oraz minerały takie jak cynk, żelazo, potas, sód, wapń i magnez. Szałwia lekarska pielęgnuje również włosy i skórę. Płukanki z naparu szałwii wpływają na zahamowanie wypadania włosów.
Szałwia działanie lecznicze
Szałwia wpływa na wiele procesów w naszym organizmie. Wpływa między innymi na ograniczenie potliwości. Szałwia do picia wspomoże układ odpornościowy. Stosowana podczas infekcji sezonowych wspomoże powrót do zdrowia. Właściwości szałwii lekarskiej wspomogą również wygląd skóry. Okłady z naparu zniwelują zaczerwienienia oraz zmiany skórne. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz wspomaga regenerację naskórka.
Kiedy nie stosować szałwii? Przeciwwskazania szałwia
Przeciwwskazania i ewentualne skutki uboczne po zastosowaniu szałwii są opisane na opakowaniu producenta. Takie informację powinny znajdować się na każdym leczniczym produkcie. Roślina ta może wchodzić w interakcje z lekami o działaniu antydepresyjnym. Dodatkowo ten surowiec leczniczy nie powinien być stosowany podczas laktacji i w okresie ciąży. Skuteczna jednak może się okazać podczas odstawiania dziecka od piersi, szałwia pomaga zatrzymać produkcję mleka u matki. Przeciwwskazaniem do stosowania tej rośliny jest również uczulenie na szałwie. Nie powinno się jej stosować również podczas ostrego nieżytu żołądka.
Jakie jest działanie uboczne szałwii?
Nadmierne spożywanie szałwii w różnych postaciach może prowadzić do występowania biegunek, wymiotów, nudności, a nawet drgawek. Roślina ta posiada w swoim składzie substancję nazywaną tujonem, który może powodować wyżej wymienione objawy. Każda naturalna roślina w nadmiarze może powodować działanie uboczne. Dlatego przed przyjęciem każdej substancji powinniśmy czytać zalecenia producenta dotyczące optymalnej dawki.
Gdzie kupić szałwię?
Olejek szałwiowy, herbatkę czy suplementy zawierające szałwię możemy zakupić w aptece. Jest to legalne źródło, z którego pozyskamy największej jakości wyroby medyczne. Decydując się na zakup, wybierajmy produkty posiadające niezbędne certyfikaty oraz oznaczenia świadczące o bezpieczeństwie stosowania.
Szałwia w ogrodzie
Szałwia wykazuje właściwości lecznicze, jednak jest również rośliną ozdobną, którą możemy posadzić w ogrodzie. Uprawa szałwii lekarskiej może przynieść wiele korzyści. Zapach tej rośliny podczas kwitnięcia odstrasza owady, co może okazać się pomocne podczas okresu letniego. Dodatkowo zachwyci swoimi kwiatami i sprawi, że nasz ogród będzie wyglądał pięknie.
Wykorzystać szałwię możemy na kilka sposobów, wszelkiego rodzaju płukanki, napary z szałwii czy tradycyjne suplementy mają drogocenny wpływ na nasze zdrowie. W przypadku jakich kolwiek dolegliwości warto sięgać po naturalne substancje wpływające pozytywnie na nasz organizm. To, co znajdziemy w naturze, posiada większą przyswajalność dla naszego organizmu i nie powoduje poważniejszych skutków ubocznych.
komentarze (0)