Wazektomia, skuteczna metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn

Wazektomia - na czym polega zabieg wazektomii

Wazektomia w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Jest to skuteczny mikrochirurgiczny zabieg, który ma na celu doprowadzenie do czasowej niepłodności mężczyzny. W Stanach Zjednoczonych jest to jedna z częściej wybieranych metod antykoncepcyjnych. Męska antykoncepcja nie niesie za sobą tyle skutków ubocznych co terapia hormonalna u kobiet. Wazektomia to legalna antykoncepcja bez skalpela, która trwa kilka minut. Nieinwazyjny zabieg wazektomii polega na zablokowaniu drożności nasieniowodów, przez które przechodzą plemniki z jąder. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym za pomocą mikroskopu operacyjnego lub lup chirurgicznych. Pacjenci poddani wazektomii potwierdzają, że przebieg zabiegu jest bezbolesny.

Jak wygląda klasyczna wazektomia

Istnieją różne metody wykonywania wazektomii. Jedną z nich jest zablokowanie nasieniowodów poprzez zamknięcie jednego lub obydwu końców za pomocą nici, jest dość zawodna metoda, nieco lepszą metodą jest użycie klamry do zamknięcia niesieniowodów. Jedną ze skutecznych metod jest wycięcie fragmentu nasieniowodu i zamknięcie ich elektrokoagulacją z wyprowadzeniem nasieniowodu do pochewki. Jest to tak zwana metoda Kanadyjska, która posiada wysoką skuteczność oraz nie niesie ryzyka powikłań po zabiegu. Swobodne ujście plemników nie powoduje nadmiernego gromadzenia się plemników w jądrach, co może skutkować puchnięciem. Klasyczną wazektomie wykonuje się za pomocą nici lub klamry co może powodować konieczność powtórzenia zabiegu w niedługim czasie. Techniki wykonania pomoże wybrać Ci lekarz, razem z Tobą rozważy, która metoda dla Ciebie będzie odpowiednia.

Kiedy umówić się na zabieg wazektomii?

Zabieg wazektomii powinien być oparty na ogromnej świadomości pacjenta. Mimo tego, że możliwa jest re wazektomia, która przywraca płodność, istnieje ryzyko z występowaniem problemów z zapłodnieniem. Wazektomię zaleca się Panom, którzy posiadają potomstwo i są przekonani, iż nie chcą już mieć dzieci. Wazektomia zarówno jak spiralka zakładana u kobiet może nieść za sobą skutki bezpłodności. Zawsze istnieje ryzyko, że po wykonaniu rewazektomii tak jak i po wyciągnięciu spiralki możemy nie przywrócić 100% płodności.

Jakie są zalecenia po zabiegu wazektomii?

Urolodzy wykonujący wazektomie zalecają, aby po zabiegu przez 7 dni zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej. Nie ma przeciwwskazań, aby na drugi dzień po zabiegu udać się do pracy, o ile ona nie polega na dźwiganiu lub schylaniu. Procedura mikrochirurgiczna pozostawia ranę o wielkości 4-6 milimetrów, która nie wymaga zszycia. Na ranę zakładany jest plaster, który można usunąć po kilku godzinach po zabiegu. Należy pamiętać, że po wykonaniu zabiegu należy stosować dotychczasową metodę antykoncepcji. W celu potwierdzenia skuteczności wazektomii należy wykonać badanie nasienia po upływie 6 tygodni od zabiegu. Plemniki mogą być utrzymywane w prostacie do 90 dni, dlatego mężczyzna po zabiegu może jeszcze w niedługim czasie zapłodnić kobietę. Lekarze wykonujący wazektomię zawsze przypominają o ostrożności w pierwszych tygodniach po wykonaniu zabiegu.

Możliwe powikłania po zabiegu wazektomii

Wazektomia to bezpieczna antykoncepcja męska, o niskim odsetku powikłań po zabiegu. Starsze metody niosą większe ryzyko występowania mniejszej skuteczności, co sprawia, że zabieg musi być czasem powtórzony. Jeśli po upływie odpowiedniego czasu wykonamy badanie nasienia i wykaże ono obecność plemników, należy powtórzyć wazektomie. Podwiązanie nasieniowodów za pomocą innowacyjnych metod jest na tyle skuteczne, że nie wymaga poprawek. Ostatnie badania dowodzą, że jedynym skutkiem ubocznym może być zapalenie najądrza, które ustępuje po zastosowaniu leków przeciwzapalnych oraz ciepłych kąpieli. Powikłanie te pojawia się w ciągu pierwszego roku od wykonania zabiegu.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu wazektomii

Przeciwwskazania do wykonania wazektomii występują bardzo rzadko. Pacjenci, którzy posiadają masywny wodniak jąder, żylaki powrózka nasiennego czy nieleczoną hemofilię nie mogą wykonać wazektomii. Są to jedyne przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu.

Jaki jest koszt zabiegu wazektomii?

Podwiązanie nasieniowodów, czyli wazektomia w Polsce to koszt od 2000 do 3500 złotych. Na koszt wazektomii wpływa przede wszystkim metoda, jaką wybierzemy oraz klinika. Re wazektomia, czyli przywrócenie funkcjonowania nasieniowodów to koszt między 10000 a 15000 złotych.

17 listopada obchodzimy Międzynarodowy dzień wazektomii, celem tego święta jest zwiększenie świadomości mężczyzn na temat tej metody antykoncepcyjnej, która niesie za sobą mniej skutków ubocznych niż hormonalna antykoncepcja dla kobiet. Wazektomia to nie sterylizacja, bo tak właśnie kojarzy się większości Panom zabieg wazektomii. Światowy dzień wazektomii to dobra okazja, aby zastanowić się nad korzyściami wynikającymi z wazektomii

 

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.