Waleriana

Waleriana inaczej kozłek lekarski jest rośliną, która od dawna wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do leczenia różnych dolegliwości. Roślina ta jest znana ze swojego uspokajającego działania, co sprawia, że jest ona popularnym środkiem stosowanym w przypadku wielu problemów zdrowotnych. Roślina ta była znana w starożytnym Rzymie i Grecji, gdzie była stosowana jako lek na bóle głowy, uspokojenie i inne dolegliwości. W średniowieczu waleriana była również popularnym środkiem stosowanym przez mnichów w celu poprawy jakości snu oraz jako środek łagodzący stany lękowe. W czasach nowożytnych, waleriana stała się jednym z najbardziej popularnych środków stosowanych w medycynie naturalnej na całym świecie. Z artykułu dowiesz się: 

 • co zawiera waleriana w swoim składzie?
 • na jakie dolegliwości można stosować walerianę?
 • jak stosować walerianę?
 • waleriana z apteki
 • przeciwwskazania do stosowania waleriany
 • waleriana dla dzieci
 • domowe nalewki z waleriany
 • które suplementy zawierają walerianę?

Co zawiera w swoim składzie waleriana?

Głównymi składnikami aktywnymi waleriany są kwas walerynowy i jego sole, a także irydoidy i alkaloidy. Kwas walerynowy jest uważany za główny składnik aktywny waleriany i to właśnie on odpowiada za jej działanie uspokajające. Irydoidy to związki organiczne, które występują naturalnie w wielu roślinach, w tym właśnie w walerianie. Mają one różnorodne właściwości farmakologiczne, takie jak działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. obecne irydoidy są uważane za ważne składniki wpływające na działanie waleriany. Badania sugerują, że związki te mogą zwiększać wchłanianie i wydzielanie kwasu walernowego - głównego składnika aktywnego waleriany - co może przyczyniać się do poprawy jej działania terapeutycznego. Irydoidy wykazują także działanie przeciwbólowe, co sprawia, że waleriana może być skutecznym środkiem stosowanym w łagodzeniu bólu. W badaniach wykazano, że stosowanie waleriany zawierającej irydoidy może przynosić korzyści osobom z chorobami reumatycznymi, bólem pleców i migreną. Waleriana zawiera także alkaloidy, które są innymi ważnymi składnikami rośliny. Najważniejszym alkaloidem zawartym w walerianie jest aktynidyna, która jest uważana za jeden z głównych składników wpływających na działanie tej rośliny. Aktynidyna jest związkiem, który wykazuje działanie przeciwlękowe, uspokajające i nasenne. Badania sugerują, że aktynidyna może wpływać na działanie receptorów GABA w mózgu, co przyczynia się do poprawy jakości snu oraz do łagodzenia objawów stanów lękowych. Inne alkaloidy zawarte w walerianie to tebainy i lignany, które mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także mogą wykazywać działanie przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne.

Na jakie dolegliwości można stosować walerianę?

Waleriana jest stosowana w leczeniu wielu dolegliwości, z których niektóre obejmują:

 • Bezsenność i trudności ze snem - waleriana jest często stosowana jako środek uspokajający i nasenny, ponieważ może pomóc w poprawie jakości snu i zmniejszeniu trudności z zasypianiem.
 • Lęki i nerwowość - waleriana może być stosowana w celu łagodzenia stanów lękowych i nerwowości, ponieważ wykazuje działanie uspokajające i przeciwlękowe.
 • Migrena i bóle głowy - waleriana może łagodzić bóle głowy i migrenę dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym.
 • Stany zapalne - waleriana zawiera związki o działaniu przeciwzapalnym, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie.
 • Problemy trawienne - waleriana może być stosowana w celu łagodzenia objawów niektórych problemów trawiennych, takich jak ból brzucha, wzdęcia i niestrawność.

Jak stosować walerianę?

Waleriana może być przyjmowana w różnych formach, w tym jako suszona roślina, nalewka, kapsułki, tabletki lub ekstrakt. Można ją przyjmować doustnie, a także stosować miejscowo w postaci okładów lub kąpieli

Waleriana z apteki

Waleriana jest dostępna w wielu postaciach farmaceutycznych, w tym w postaci tabletek, kapsułek, ekstraktów, płynów, a także jako składnik wielu mieszankach ziołowych i suplementów diety. Waleriana jest dostępna bez recepty w większości aptek. Przy zakupie waleriany z apteki ważne jest, aby wybrać produkt o dobrej jakości i renomowanego producenta. Produkty te powinny być wyprodukowane zgodnie z wymaganiami stawianymi przez władze regulacyjne oraz zawierać opis składu i dawkowania. Ważne jest również, aby przed zastosowaniem waleriany skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli przyjmujemy jakieś leki lub mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne. Waleriana może mieć niepożądane działania, takie jak senność, zawroty głowy, suchość w ustach i trudności z koncentracją, więc ważne jest, aby stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przeciwwskazania do stosowania waleriany

Waleriana jest uważana za stosunkowo bezpieczny środek, ale jak każdy lek, może nie być odpowiedni dla każdej osoby. Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania waleriany, w tym:

 • Nadwrażliwość na walerianę lub na jakikolwiek inny składnik preparatu.
 • Dzieci poniżej 3 lat - Waleriana nie jest zalecana do stosowania u dzieci poniżej 3 lat.
 • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią - Waleriana może przenikać do mleka matki i może mieć wpływ na rozwijające się dziecko, więc ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem waleriany w czasie ciąży lub karmienia piersią.
 • Osoby z chorobami wątroby - Waleriana może być przetwarzana przez wątrobę, więc osoby z chorobami wątroby powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem waleriany.
 • Osoby przyjmujące leki uspokajające - Waleriana może nasilać działanie niektórych leków uspokajających, takich jak benzodiazepiny, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed stosowaniem waleriany razem z innymi lekami.
 • Osoby prowadzące pojazdy lub obsługujące maszyny - Waleriana może powodować senność i zmniejszać zdolność skupienia, więc osoby, które prowadzą pojazdy lub obsługują maszyny, powinny unikać jej stosowania bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Waleriana dla dzieci

Waleriana nie jest zalecana do stosowania u dzieci poniżej 3 lat, ponieważ nie ma wystarczających badań, które potwierdziłyby jej skuteczność i bezpieczeństwo w tej grupie wiekowej. Dlatego ważne jest, aby przed zastosowaniem waleriany u dzieci skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

U starszych dzieci i nastolatków waleriana może być stosowana jako środek uspokajający w przypadku lekkich zaburzeń snu lub stanów lękowych, ale zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Dawkowanie powinno być dostosowane do wieku i wagi dziecka.

Domowa nalewka z waleriany

Waleriana jest popularnym składnikiem do przygotowywania domowych nalewek i innych preparatów ziołowych ze względu na jej właściwości uspokajające i łagodzące stres. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że preparaty ziołowe nie są regulowane przez organy regulacyjne i mogą różnić się jakością i skutecznością.

Przed przygotowaniem domowej nalewki z waleriany ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli przyjmujemy jakieś leki lub mamy jakieś problemy zdrowotne. Ponadto, należy pamiętać, że nalewki ziołowe nie są zalecane dla dzieci poniżej 3 lat, kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób z chorobami wątroby.

Przepis na domową nalewkę z waleriany:

Składniki:

30 g korzeni waleriany

500 ml spirytusu 70%

Przygotowanie:

Korzenie waleriany umieść w słoiku o pojemności około 1 litra. Zalej korzenie spirytusem i dokładnie zamieszaj. Zakręć słoik i odstaw w ciemne i chłodne miejsce na 2-3 tygodnie. Wstrząsaj słoikiem co kilka dni.Po upływie 2-3 tygodni odcedź nalewkę przez gazę lub sitko. Przelej nalewkę do butelki ciemnego szkła i przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.

Nalewkę z waleriany można stosować jako środek uspokajający w przypadku trudności z zasypianiem lub stanów lękowych. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 1-2 łyżeczek nalewki na dzień, rozpuszczonej w szklance wody. Jednak zawsze ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem nalewki z waleriany.

Które suplementy zawierają walerianę?

Waleriana jest składnikiem wielu suplementów diety, które są dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Suplementy te często są stosowane jako środki uspokajające i pomagające w poprawie jakości snu.

Oto kilka popularnych suplementów diety, które zawierają walerianę:

 • Extraspasmina -  zawiera wyciągi roślinne z korzenia kozłka (Valeriana officinalis), melisy (Melisa oficinalis) z dodatkiem magnezu oraz witaminą B6 (Pyridoxini hydrochloridum). Wszystkie te składniki wpływają na poprawę jakości snu oraz zmniejszenie stanów napięcia nerwowego. 
 • Persen Forte - zawiera suche wyciągi z korzenia kozłka lekarskiego  liści melisy ) i liści mięty oraz magnez. Wpływa na wyciszenie organizmu i ułatwia zasypianie. 
 • Tabletki uspokajające Labofarm - zawierają korzeń kozłka, szyszki chmielu, liście melisy i ziele serdecznika
 • Nervosol - zawiera wyciąg wodno-alkoholowy suchy z korzenia kozłka oraz wyciąg suchy z szyszek chmielu. Działa uspokajająco i ułatwia zasypianie.

Wszystkie te produkty są dostępne w aptece i można je zakupić bez recepty.  

Waleriana jest rośliną wykorzystywaną przy produkcji leków i suplementów diety. Jest skutecznym panaceum na dolegliwości takie jak stany napięcia nerwowego oraz problemy z zasypianiem. Badania naukowe na temat waleriany są wciąż prowadzone, aby ocenić jej skuteczność w leczeniu różnych dolegliwości. W badaniach wykazano, że stosowanie waleriany może pomóc poprawić jakość snu, zmniejszyć stres i napięcie oraz zmniejszyć objawy depresji. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem waleriany skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Waleriana jak każde inne zioło może prowadzić do powsatwania skutków ubocznych.