Wady serca - objawy, przyczyny i leczenie

Wadą serca nazywamy wrodzoną lub nabytą nieprawidłowość anatomiczną budowy serca. Nieprawidłowość może pojawić się w połączeniach między jamami serca lub dużymi naczyniami bezpośrednio przylegającymi do serca. Nieprawidłowość anatomiczna serca może być obecna również w zastawkach tego narządu. 

Wady serca

Wady serca można sklasyfikować na proste, złożone, nabyte i wrodzone. Wady serca mogą być bezobjawowe, ale również mogą objawiać się omdleniami, dusznościami oraz zaburzeniem rytmu serca. Wady wrodzone najczęściej są diagnozowane w wieku dziecięcym, jednak istnieją przypadki, w których wadę wrodzoną diagnozuje się dopero w wieku dorosłym. 

Podział wad serca

Wady serca możemy podzielić na proste i złożone. Proste wady to takie, w których występuje tylko jedna dysfunkcja. Złożone zaś to takie, które obejmują dwie lub więcej nieprawidłowości. Mogą być zlokalizowane w jednym miejscu lub w różnych obszarach serca. Lekarze dzielą wady jeszcze na sinicze lub niesinicze, w zależności od tego, czy podczas wady siniczej występuje charakterystyczne zasinienie skóry, warg i płatków uszu.  

Objawy wad serca

Nie istnieją jednoznaczne objawy dla wszystkich wad serca. Oznacza to, że objawy mogą różnić się w zależności od wady. Możemy jedynie uznać, że serce z wadą nie jest w pełni hemodynamiczne, oznacza to że nie jest w stanie wyrzucać do układu krążenia odpowiedniej ilości natlenionej krwi. Objawami dla takiego stanu rzeczy są duszności, męczliwość, możliwe występowanie sinicy lub zaburzenia rytmu serca. 

Wrodzone wady serca

Do wrodzonych wad serca zaliczamy:

drożny otwór owalny - jest to wada wrodzona u dzieci. Otwór owalny pozwala na połączenie między przedsionkami za czasów życia płodowego. Takie połączenie jest niezbędne do prawidłowego krążenia krwi u nienarodzonego dziecka. Otwór owalny z czasem samoistnie się zamyka. Jeśli to nie nastąpi uważa się taki stan za wadę wrodzoną serca. Istnieje możliwość przezskórnego zamknięcia otworu owalnego. 

ubytek przegrody międzyprzedsionkowej - jest jedną z najczęstszych wad prowadzących do wadliwego połączenia między przedsionkami. Wada ta objawia się między innymi zmniejszoną tolerancją na wysiłek, dusznościami, zaburzeniami rytmu serca i zmęczeniem. To właśnie te objawy są w większości powodem wizyty u lekarza i wykryciem tej wady. Diagnozuje się ją około 40. roku życia. 

ubytek przegrody międzykomorowej - ta wada polega na braku części przegrody, która powoduje przeciekanie krwi między komorami. Jeśli wada jest minimalna i nie powoduje objawów, nie wymaga leczenia operacyjnego. Wada ta niesie jednak za sobą ryzyko powikłań, które może objawiać się zapaleniem wsierdzia, rozwojem zespołu Eisenmengera, rozwojem niedomykalności zastawki aortalnej oraz wypadaniem jednego z płatków lub zaburzenia rytmu serca.

dwupłatkowa zastawka aortalna - zastawka aortalna u zdrowych ludzi składa się z trzech płatków. Uniemożliwia ona cofanie się krwi podczas rozkurczu serca. Podczas tej wady może dojść do zwężenia zastawki aortalnej. Podczas występowania współistniejących wad ściany aorty może dojść do poszerzenia aorty, jej rozwarstwienia lub pęknięcia. Leczenie operacyjne stosuje się u pacjentów, którzy posiadają objawy kliniczne w postaci bólów w klatce piersiowej, duszności i omdleń. Podczas operacji wymienia się wadliwą zastawkę na sztuczną.

koarktacja aorty - wada polegająca na zwężeniu aorty. Objawem, który sugeruje obecność tej wady jest zwiększone ciśnienie krwi w górnych partiach ciała i zmniejszone w dolnych partiach. Diagnozuje się tę wadę w większości przypadków w życiu dorosłym. Leczenie operacyjne również wykonywane jest w momencie występowania nasilonych objawów i polega na poszerzeniu aorty.

zespół Marfana - zespół Marfana jest chorobą genetyczną, która prowadzi do powstawania zaburzeń w budowie tkanki łącznej. Na skutek tych zaburzeń dochodzi do zmian w układzie kostnym, narządzie wzroku a także w układzie sercowo naczyniowym. Wada ta polega na poszerzeniu aorty, a co za tym idzie - zwiększonym ryzyku powstawania tętniaka, który skutkuje rozwarstwieniem aorty. Na skutek tego zespołu może dojść do niedomykalności zastawki aortalnej. 

Nabyte wady serca

Nabyte wady serca w większości są wywołane chorobą reumatyczną, bakteryjnym zapaleniem wsierdzia, zapaleniem wsierdzia spowodowanego toczniem rumieniowatym lub dysfunkcją mięśni brodawkowatych. Do najczęściej występujących wad serca nabytych zaliczamy:

zwężenie zastawki mitralnej - czyli stenoza mitralna; objawia się dusznościami podczas wysiłku, a w późniejszym etapie choroby dusznościami występującymi w spoczynku. Wada ta polega na utrudnionym przepływie krwi przez lewe ujście przedsionkowo-komorowe, co powoduje, że krew zalega w lewym przedsionku, prowadząc do jego rozciągnięcia. W późniejszym etapie krew zaczyna zalegać w żyłach płucnych i w naczyniach włosowatych płuc. Na skutek tego dochodzi do obrzęku płuc, co w dłuższym okresie czasu wpływa na wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej. 

niedomykalność zastawki mitralnej - wada polega na cofaniu się krwi podczas rozkurczu z lewej komory do lewego przedsionka. Taki stan rzeczy prowadzi do rozciągania przedsionka i zwiększenia ciśnienia w naczyniach płucnych. Prowadzi to do przekrwienia i obrzęku płuc. 

zwężenie lewego ujścia tętniczego - wada prowadzi do zwiększenia ciśnienia w lewej komorze, do którego dochodzi na skutek zwężonej zastawki, która stawia opór wypływającej krwi z lewej komory do aorty. Lewa komora wykonuje znacznie większą pracę, dlatego też często skutkuje to przerostem lewej komory. 

niedomykalność zastawki tętnicy głównej - wada polega na cofaniu się krwi z lewej komory do aorty, a następnie z powrotem do lewej komory. Skutkami tego procesu jest przerost lewej komory. 

niedomykalność zastawki trójdzielnej - wada powstaje na skutek powiększenia prawej komory serca. Na skutek tego dochodzi do cofania się części krwi z prawej komory do prawego przedsionka. 

Jeśli występuje u nas nietolerancja wysiłkowa, należy skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Jest to jeden z pierwszych objawów, które mogą sugerować występowanie wady serca. Omdlenia, duszności oraz występowanie bólów w klatce piersiowej powinny skłonić nas do wykonania badań kontrolnych. Odpowiednie leczenie podczas obecności wady serca może przyczynić się do poprawy komfortu życia, a nawet uchronić przed śmiercią i powikłaniami związanymi z występowaniem tych schorzeń. 

Powiązane produkty

Neomag Cardio, tabletki, 50...
Dostępny
Magnez

Neomag Cardio, tabletki, 50 szt

AFLOFARM FARMACJA POLSKA SP. Z O.O.
17,07 zł
 Wskazania: Niedobór witamin Niedobór minerałów Koncentracja Zmęczenie
Pluscard, tabletki 100 mg +...
Dostępny
Bez recepty

Pluscard, tabletki 100 mg + 40 mg, 60 szt.

AFLOFARM FARMACJA POLSKA SP. Z O.O.
9 Reviews
13,46 zł
Wskazania: Zapobieganie zawałowi serca Zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym Po zawale serca

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.