- News
- 0 polubienia
- 249 widoki
- 0 comments
- udar słoneczny, udar cieplny, przegrzanie ciała
Udar cieplny - co warto wiedzieć o udarze słonecznym?
Udar cieplny to stan wywołany nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, które prowadzi do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Ryzyko udaru słonecznego wzrasta w okresie letnim, kiedy jesteśmy narażeni na ciągłą ekspozycję. Działanie promieni słonecznych może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Wysoka temperatura, brak nakrycia głowy oraz zbyt niska podaż płynów prowadzi do przegrzania organizmu. Udar cieplny daje objawy takie jak: wymioty i nudności, zawroty głowy, problemy z mówieniem, zasłabnięcia, gorączkę, dreszcze i ogólne rozbicie. Porażenie cieplne jest stanem zagrożenia życia i zdrowia, dlatego należy unikać sytuacji, w których jesteśmy narażeni na przegrzanie organizmu.
Kto jest narażony na udar słoneczny?
Na udar słoneczny narażeni są tak naprawdę wszyscy. Zdradliwe słońce często wydaje nam się bezpieczne i nie zdajemy sobie sprawy, że możemy narazić swój organizm na występowanie udaru słonecznego. Uchronić się przed udarem możemy, zakładając na swoje głowy nakrycie, przyjmując odpowiednią ilość płynów, unikanie długiej ekspozycji oraz uzupełnianiu naszego organizmu w minerały i witaminy. Chronić przed udarem powinniśmy się wszyscy. Istnieje jednak zwiększona grupa ryzyka, do której zaliczamy dzieci oraz osoby starsze. Małe dzieci nie posiadają odpowiednio wykształconego ośrodka termoregulacji, który odpowiada za chłodzenie organizmu. Z tego powodu najmłodsi są najbardziej narażeni na występowanie udaru. Osoby starsze to grupa pacjentów, u których również najszybciej może wystąpić porażenie słoneczne. Wyczerpanie cieplne jest popularnie występującym zjawiskiem, które pojawia się w każdym wieku.
Jak wygląda leczenie udaru cieplnego?
Nieleczony udar może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania mózgu oraz całego organizmu. Jeśli mam do czynienia z osobą, która doznała przegrzania, należy przede wszystkim przenieść ją w chłodniejsze miejsce, aby temperatura ciała nie zwiększała się jeszcze bardziej od promieniowania. Należy, schładzać ciało robiąc chłodne okłady na kark i czoło. Dodatkowo powinno się nawadniać organizm. Następnie należy wezwać pogotowie. Rozpoznawanie udaru słonecznego w miarę wcześnie ogranicza ryzyko powikłań. Należy zawsze się chronić przed udarem słonecznym, bo jest to stan niebezpieczny dla zdrowia.
Jakie są możliwe powikłania po udarze słonecznym
Wezwanie pomocy przy udarze to podstawa, podczas jego występowania liczy się czas. Nieleczony udar cieplny może prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Działanie wysokich temperatur może prowadzić do zaburzenia krzepliwości krwi, uszkodzenia nerek, wątroby, ale również obrzęku mózgu, a w najgorszym przypadku do śmierci. Dlatego należy zapobiegać udarowi cieplnemu, ponieważ jest to bardzo poważny stan wpływający na zdrowie.
Jak zdradliwe słońce może wywołać udar u dziecka?
Dzieci to grupa pacjentów, które są szczególnie narażone na udar cieplny. Mali pacjenci nie posiadają prawidłowej termoregulacji, dlatego są szczególnie narażeni na przegrzanie. Dzieci zawsze powinny korzystać ze słońca pod opieką dorosłego. Aby uniknąć udaru cieplnego, należy zadbać o uzupełnianie płynów, bardzo dobrym pomysłem jest podawanie elektrolitów, które uzupełniają niezbędne witaminy i minerały. Dodatkowo używać filtrów przeciwsłonecznych oraz chronić głowę przed bezpośrednim nagrzaniem.
Unikanie udaru słonecznego, zapobiega uszkodzeniu narządów wewnętrznych oraz zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu. Pamiętaj, aby się regularnie nawadniać, chronić głowę przed nagrzaniem oraz stosować filtry przeciwsłoneczne.
komentarze (0)