Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Menopauza

18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Około 50 roku życia, zarówno u kobiety, jak i mężczyzny zachodzą zmiany, które są wynikiem upływu czasu. Andropauza i Menopauza dosięga każdego człowieka. Dzięki medycynie i farmakologii jesteśmy w stanie zmniejszyć objawy występujące podczas przekwitania. Kobiece dolegliwości znacznie różnią się od tych, które doskwierają panom. Wyjaśnimy czym różnią się te stany i jak sobie z nimi radzić?

Menopauza zachodzi u kobiet między 46 a 50 rokiem życia. Czas przekwitania zależy przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych. Menopauza może wystąpić wcześniej u kobiet, które prowadzą niezdrowy styl życia. Na przyśpieszenie występowania zmian wpływa palenie papierosów, zła dieta, ciągły stres lub choroby autoimmunologiczne. 

Czym jest menopauza?

Menopauza to okres, w którym kobieta ze stanu płodnego przechodzi w stan bezpłodny. Wyróżniamy trzy etapy tego procesu. Pierwszym z nich jest okres premenopauzalny. Polega on na stopniowym spowolnieniu wydzielania estrogenów przez jajniki. Zmiany te zachodzą kilka lat przed ostatnim miesiączkowaniem. Okres premenopauzy nie daje znacznych symptomów, które mogą powodować dyskomfort u kobiet. Objawia się on zaburzeniami miesiączkowania oraz zmianą objętości upławów. Następnym etapem jest perimenopauza, występuje ona w krótkim czasie przed wystąpieniem ostatniego krwawienia. Kobiety w tym czasie borykają się z uderzeniami gorąca, częstą zmianą nastrojów, skróceniem cyklów miesiączkowych lub obfitymi krwawieniami. Dodatkowo podczas występowania tego stanu obniża się poziom estrogenów i progesteronu. Trzecim etapem jest menopauza, która polega na zatrzymaniu miesiączkowania i znacznym spadku hormonów.

Jak radzić sobie podczas menopauzy?

Objawy menopauzy można zmniejszyć za pomocą odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Osoby o nadmiernych objawach często decydują się na hormonalną terapię zastępczą. Przyczynia się ona do wprowadzenia organizmu w stan sztucznego utrzymania miesiączki i przesunięcia okresu przekwitania. Alternatywą może być terapia preparatami pochodzenia roślinnego, zawierającymi fitoestrogeny, które uzupełniają poziom estrogenów w organizmie kobiety. Produkty zawierające soję, siemię lniane hamują uderzenia gorąca, nadmierne pocenie oraz ogólne rozdrażnienie. 

Menopauza to nie wyrok

Okres przekwitania zachodzi u każdej z kobiet. Nie należy się poddawać i wyłączać z codziennej aktywności. Zdrowy styl życia i aktywne spędzanie czasu może przyczynić się do lepszego funkcjonowania organizmu. W przypadkach występowania objawów, które znacznie obniżają jakość życia korzystajmy z rozwoju farmakologii i dostępnych środków poprawiających codzienne funkcjonowanie.

Andropauza

Mężczyźni z upływem czasu cierpią na zaburzenia wydzielania testosteronu. Andropauza to okres postępujący wraz z wiekiem, który zaczyna się obniżeniem hormonów androgennych. Czynnikami wywołującymi wczesne zaburzenia jest palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, ciągły stres, uwarunkowania genetyczne oraz brak aktywności fizycznej. Zaburzenia wynikające z występowania andropauzy dzielimy na trzy grupy:

Zmiany w psychice podczas menopauzy

  • problemy z koncentracją
  • zmniejszona efektywność w pracy
  • problemy z pamięcią
  • wewnętrzny niepokój

Zmiany w ciele podczas menopauzy

  • bóle stawów
  • nadmierna potliwość
  • uderzenia gorąca
  • otyłość brzuszna
  • problemy ze snem
  • możliwość występowania cukrzycy oraz osteoporozy

Zmiany na tle seksualnym podczas menopauzy

  • obniżona potencja
  • zmiany wyglądu narządów płciowych

Jak leczyć andropauzę?

Andropauzę można leczyć farmakologicznie. Terapia polega na uzupełnianiu niedoborów testosteronu. Coraz częściej pacjentom zaleca się podawanie preparatów zawierających gonadotropinę kosmówkową. Stymuluje ona jądra do produkcji testosteronu. Zapobiegać objawom można również przez zmianę trybu życia. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna może wpłynąć na opóźnienie tego stanu.

Czym różni się andropauza od menopauzy?

Oba te stany wynikają z procesu starzenia się organizmu. Jednak istnieje znaczna różnica. Menopauza występuje u każdej z kobiet, a andropauza dotyka pacjentów prowadzących niezdrowy styl życia. U mężczyzn nie występuje również punkt kulminacyjny jakim jest zaprzestanie miesiączkowania u kobiet. U pań zachodzą nieodwracalne procesy takie jak brak płodności, u panów problemy z potencją i erekcją mogą ulec poprawie.

Okres przekwitania zarówno u kobiet i mężczyzn jest często zjawiskiem dotykającym sfery psychiczne. Panowie i panie w okresie występowania objawów zdają sobie sprawę, że czas nieubłaganie leci i ich ciało się starzeje. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że andropauza i menopauza to nie wyrok. To naturalny proces, który nie musi powodować wyłączenia z aktywnego życia. Dobre nastawienie może okazać się tutaj zbawienne.  Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy ma za zadanie wspierać osoby na tym etapie życia i edukować, że życie nie kończy się po pięćdziesiątce.

Powiązane produkty

Climea Forte, tabletki, 30 szt
Dostępny
Menopauza

Climea Forte, tabletki, 30 szt

AFLOFARM FARMACJA POLSKA SP. Z O.O.
23,04 zł
Wskazania: Wspomaganie funkcjonowania organizmu podcza menopauzy

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.