- News
- 0 polubienia
- 926 widoki
- 0 comments
- srebro koloidalne, srebro na trądzik, srebro w opatrunkach, srebro na rany, srebro na oparzenia, przeciwwskazania do srebra
Srebro koloidalne jest częstym składnikiem spotykanym w preparatach dostępnych w aptece. Nic w tym dziwnego, skoro kiedyś zamiast antybiotyków srebro koloidalne było używane jako uniwersalny środek na różne choroby i infekcje. Właściwości srebra były już znane w starożytności. W XVI wieku podawano dzieciom srebrne łyżeczki do ssania, które miały zabezpieczyć przed zakażeniem się dżumą. Nie jest to jedyna historia na temat srebra, pierwiastek ten był stosowany na wiele dolegliwości, a dziś wykorzystuje się go również przy produkcji leków i wyrobów medycznych.
Czym jest srebro koloidalne?
Srebro koloidalne to nazwa, którą wykorzystuje się do określenia drobnych cząsteczek srebra zawieszonych w cieczy. W takiej formie srebro jest obecne na przykład w opatrunkach na rany trudno gojące się lub preparatach wspomagających leczenie różnych schorzeń.
Właściwości srebra koloidalnego
Uważa się, że srebro koloidalne posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Można je stosować na rany w formie okładów lub przyjmować doustnie. Nie istnieją badania, które określają dokładne działanie tych nanocząsteczek. Jednak uważa się, że srebro koloidalne przykładane do rany przyczepia się do białek na ścianach komórkowych bakterii i je uszkadza. Jony srebra prowadzą do obumierania komórek bakterii. Uważa się, że działanie srebra koloidalnego jest zależne od wielkości nanocząsteczek. Oznacza to, że roztwór, który zawiera więcej małych nanocząsteczek, uwalnia więcej jonów srebra. Jony srebra są uwalniane podczas kontaktu z cieczą, np. z płynem ustrojowym z rany. Obecnie ze względu na działanie przeciwbakteryjne srebro koloidalne jest używane w wielu maściach, kremach, opatrunkach i sprzęcie medycznym. Wciąż prowadzone są badania na temat działania srebra koloidalnego w walce z wirusami, jednak dotychczas nie ma oficjalnych danych, które w 100% mogłyby to potwierdzić. Uważa się, że nanocząsteczki mają pewien wpływ na wirusy, jednak wyniki są różnorodne. Przeprowadza się również badania na temat wpływu srebra koloidalnego na grzyby. Owszem, badania wykazały, że nanocząsteczki hamują rozwój niektórych szczepów, dlatego też często stosuje się tą substancję przy leczeniu infekcji grzybiczych. Należy jednak pamiętać, że badania potwierdzają skuteczność na niektóre grzyby, a nie na wszystkie ich szczepy.
Obecne zastosowanie srebra koloidalnego
Obecnie powszechnie stosuje się srebro koloidalne w okulistyce. Wykorzystuje się maści i krople na bazie tych nanocząsteczek przy leczeniu np. zapalenia spojówek. Najbardziej popularne jest stosowanie jonów srebra w dermatologii. Ze względu na działanie przeciwbakteryjne wykorzystuje się srebro koloidalne podczas leczenia trudno gojących się ran, owrzodzeń, czy oparzeń. Ostatnimi czasy popularne są środki odkażające i dezynfekujące na bazie tej substancji. Podczas pandemii koronawirusa powstało szereg preparatów w formie płynów i żeli, które zabezpieczają przed transmisją wirusów i bakterii. Koralgol, bo tak inaczej nazywamy srebro koloidalne, jest również wykorzystywany podczas leczenia chorób dermatologicznych takich jak: egzema, łuszczyca, liszajec lub trądzik.
Przeciwwskazania do stosowania srebra koloidalnego
Nadal nie istnieją badania potwierdzające bezpieczeństwo stosowania koralgolu. Oznacza to, że uważa się go za substancję bezpieczną, ale należy być ostrożnym podczas przyjmowania preparatów zawierających te nanocząsteczki. Przede wszystkim ostrożność należy zachować podczas przyjmowania doustnego. Podczas długotrwałego przyjmowania srebro koloidalne może odkładać się w tkankach naszego organizmu, objawem takiego stanu jest szary wygląd błon śluzowych i skóry. Takie schorzenie nazywamy arygyrią. Nie jest to jedyny skutek uboczny przyjmowania srebra koloidalnego. Substancja ta może również przyczynić się do zaburzonego wchłaniania niektórych leków. Nie powinno się również stosować srebra podczas ciąży, gdyż nie ma badań, które wykluczają negatywny wpływ na dziecko.
Srebro koloidalne posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Mimo tego, że stosuje się je od dawna, istnieje wiele wątpliwości na temat bezpieczeństwa. Należy zawsze zachować umiar podczas używania środków, a najlepiej stosować je zawsze po konsultacji z lekarzem.
komentarze (0)