- News
- 0 polubienia
- 736 widoki
- 0 comments
- chrapanie, leki na chrapanie, spray na chrapanie, na chrapanie
Chrapanie to dolegliwość, która z pozoru wydaje się niegroźna, jednak często jest objawem choroby. Dlatego nie wolno lekceważyć takiego stanu rzeczy. Osoby chrapiące często nie są świadome występowania problemu, dowiadują się o swojej przypadłości od domowników.
Czym jest chrapanie?
Chrapaniem określa się zaburzenie oddechu. Prowadzi ono do zaburzenia jakości snu oraz funkcjonowania całego organizmu. Długotrwałe chrapanie może skutkować powstawaniem poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jednym z najbardziej niebezpiecznych skutków jest bezdech. Jest to stan, który powoduje niedotlenienie oraz częste wybudzenia ze snu.
Jak powstaje odgłos chrapania?
W czasie snu ściany gardła zbliżają się do siebie i stają się na tyle wiotkie, że wdychane i wydychane powietrze wprowadza je w drgania. W niewielkiej szczelinie powstaje dźwięk. Podczas chrapania pacjenci mają otwartą buzię.
Jak powstaje bezdech?
Bezdech powstaje na skutek niedrożności układu oddechowego. Podczas snu występuje wiotkość ścian gardła, co z równoczesnym występowaniem polipów, skrzywionej przegrody nosowej lub innej wady uniemożliwia normalny oddech. Do mózgu zostaje wysłana informacja, że wzrasta poziom dwutlenku węgla we krwi, zostają pobudzone dodatkowe mięśnie, na skutek czego powstaje długotrwały wdech po krótkotrwałym bezdechu. Pacjenci, których dotyczy ten problem, najczęściej dowiadują się o swoich przypadłościach od osób wspólnie zamieszkujących, bo to one są narażone na słuchanie odgłosów chrapania.
Czy chrapanie jest groźne dla zdrowia?
Badania mówią, że występowanie krótkotrwałego bezdechu nie stanowi zagrożenia życia i zdrowia w większości przypadków. Chrapanie jest odruchem fizjologicznym, który występuje naturalnie. Nie u wszystkich chrapanie jest bezpieczne, przewlekłe chrapanie może prowadzić do zwiększenia ciśnienia krwi oraz przyspieszenia tętna. Chrapanie i bezdech mogą prowadzić do rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych i występowania schorzeń takich jak choroba wieńcowa, czy zawał.
Przyczyny chrapania
Główną przyczyną chrapania są wady anatomiczne układu oddechowego. Zaliczamy do nich:
- skrzywienie przegrody
- przerost języczka
- nadmiernie wydłużone podniebienie miękkie
- obrzęk małżowin nosowych
- przerost migdałków
- polipy w nosie
- infekcja układu oddechowego
- alergia
- nieżyt nosa
Do przyczyn spoza wad układu oddechowego zalicza się suche powietrze w okresie grzewczym, palenie papierosów oraz otyłość.
Czy chrapanie jest chorobą?
Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, jest za to objawem sugerującym możliwość występowania choroby lub informacją o utrudnionym przepływie powietrza w organizmie. Chrapanie nie powoduje zagrożenia życia i zdrowia. Niebezpieczny jest tylko wspomniany bezdech senny, który może prowadzić do niedotlenienia.
Konsekwencje bezdechu
Bezdech może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. Osoby, które posiadają problem z chrapaniem i występowaniem bezdechu mogą mieć zaburzenia koncentracji. Organizm u takiej osoby jest wiecznie zmęczony i często pacjent urządza sobie drzemki w środku dnia. Wynika to z ciągłego zaburzania snu nocą.
Diagnoza podczas chrapania i leczenie
Pacjent kierujący się do lekarza jest poddawany wywiadowi, który ma za zadanie określić wstępną przyczynę występowania problemu. W celu wykluczenia wad anatomicznych lekarz może zlecić badania takie jak:
- badanie poligraficzne snu
- trójwymiarową tomografię dróg oddechowych
- rynomanometrię (badanie drożności nosa)
W przypadku występowania wad anatomicznych jest możliwość ich operacyjnego usunięcia. U osób otyłych zaleca się zrzucenie zbędnych kilogramów, a u osób palących rzucenie nałogu.
Preparaty na chrapanie z apteki
W aptece dostępne są preparaty, które działają na mięśnie ścian gardła i uniemożliwiają ich wiotczenie.
Chrapanie jest uciążliwe dla osoby, której dotyczy problem, ale również dla osób mieszkających z ,,chrapaczem”. Niestety, współdomownikom możemy zaproponować jedynie zatyczki do uszu.
komentarze (0)