Rola magnezu w organizmie człowieka

Magnez

Magnez, a w zasadzie jego niedobór, kojarzy się w większości ze skurczem łydek. Nie jest to jednak jedyny objaw sugerujący niedobór tego pierwiastka. Magnez wpływa na pracę całego organizmu. Powoduje między innymi lepszą pracę umysłu, zwiększoną koncentrację i lepszą jakość snu. Tak więc niewłaściwy poziom w organizmie może powodować wiele zaburzeń. 

Magnez to pierwiastek bez którego nasz organizm nie byłby w stanie normalnie funkcjonować, a to dlatego, że bierze on udział w około 300 procesach zachodzących w naszym ciele. Niedobór magnezu przyczynia się do zaburzenia wielu układów w naszym organizmie. Najbardziej odczuwalnym skutkiem jego niedoboru są skurcze, które umiejscawiają się w łydkach lub powiece oka. 

Przyczyny niedoboru magnezu

Za główną przyczynę niedoboru magnezu uważa się brak dobrze zbilansowanej diety, jednak istnieje szereg czynników wpływających  na zaburzenie poziomu tego pierwiastka. Należą do nich między innymi przewlekle występujące biegunki oraz zażywanie leków moczopędnych, powodujących wydalanie magnezu z moczem. Dodatkowo do niedoborów może przyczynić się narażanie organizmu na długotrwały stres lub wzmożona aktywność seksualna. Osoby przyjmujące środki antykoncepcyjne są w grupie ryzyka występowania niedoboru magnezu. Do tej grupy również zaliczamy osoby nadużywające alkoholu, procenty zaburzają przyswajalność magnezu.

Jakie funkcje pełni magnez w organizmie?

Magnez odpowiada za około 300 procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie, dlatego jego utrzymanie na prawidłowym poziomie jest niezmiernie ważne. Magnez odpowiada między innymi za: ograniczenie powstawania zawałów serca, zmniejszenie ryzyka powstawania cukrzycy i depresji, dodatkowo wspomaga pracę tarczycy. Magnez chroni nasz organizm przed szkodliwym wpływem metali ciężkich, przyczynia się do lepszej pracy mózgu, a co za tym idzie polepsza koncentrację i pamięć. Magnez jest pomocny podczas leczenia kontuzji, infekcji dróg oddechowych, zapobiega stanom zapalnym, ogranicza powstawanie kamieni w nerkach, przyczynia się do zmniejszenia bólu menstruacyjnego. Magnez często jest podawany dożylnie pacjentom po przebytym zawale, chroni on przed powstawaniem skrzepów. 

Niedobory magnezu objawy

Do najpopularniejszych objawów niedoboru magnezu zaliczamy skurcz mięśnia łydki oraz powieki. Jednak nie jest to jedyny objaw, który sugeruje zaburzony poziom tego pierwiastka. Podczas niedoboru możemy odczuwać bóle głowy, rozdrażnienie, osłabienie, dodatkowo możemy zauważyć u siebie problemy z włosami i paznokciami. Często niedobór magnezu może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów lub kruchości paznokci. 

Nadmiar magnezu

Jak przy większości pierwiastków, niedobór jest niebezpieczny, ale nadmiar również może prowadzić do zaburzeń pracy organizmu. Zbyt wysoki poziom magnezu w organizmie prowadzi do biegunek, wymiotów, zawrotów głowy, a w skrajnych przypadkach do śpiączki.

Źródła magnezu 

Niedobory najlepiej uzupełniać poprzez wprowadzenie odpowiednich produktów do diety. Osoby z niskim poziomem magnezu powinny sięgnąć po kaszę gryczaną, kakao, orzechy, ser żółty, jaja, banany, płatki owsiane, ryż, szpinak, białą fasolę oraz ryby. Niedobory możemy uzupełniać również poprzez zastosowanie gotowych suplementów dostępnych w aptece, jednak magnez obecny w pożywieniu posiada większą zdolność wchłaniania się do organizmu. 

Źródła magnezu w pożywieniu:

Składnik

Gramatura

Zawartość magnezu

awokado

140 g

41 mg

banany

240 g

64 mg

soczewica

180 g

65 mg

otręby owsiane 

30 g

71 mg 

ryż brązowy

180 g

77 mg

gorzka czekolada

40 g

91 mg

rukola

200 g

94 mg

nasiona słonecznika

30 g

98 mg

fasola biała

180 g

113 mg

szczaw

200 g

206 mg

kasza gryczana

100g

221 mg

Jednym z najlepszych źródeł magnezu są wody zmineralizowane. Okazuje się że picie 1,5 litra takiej wody pozwala uzupełnić połowę dziennego zapotrzebowania.

Co wpływa na wypłukiwanie magnezu?

Istnieje grupa produktów, które przyczyniają się do wypłukiwania magnezu z organizmu. Należą do nich między innymi alkohol, kawa i herbata. Nadmiernie spożywane powodują powstawanie niedoborów. 

Jak widać magnez ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Stosowanie odpowiedniej diety i ograniczanie przyjmowania produktów, które mogą prowadzić do niedoborów jest odpowiednią profilaktyką w dbaniu o zdrowie!

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.