Ziaja Mamma Mia, Lano- maść do brodawek, 15 ml
92,80 zł / 100 ml
Zapalenie piersi to dość częsta dolegliwość w pierwszych tygodniach po porodzie oraz w okresie karmienia piersią. Jest to zapalenie gruczołu mlekowego brodawki sutkowej lub gruczołu sutkowego. Jeśli jesteś kobietą karmiącą i pojawia się się u Ciebie ból piersi, zaczerwienienie oraz wyższa temperatura w okolicy bólu najprawdopodobniej masz zapalenie piersi.
Zapalenie w piersiach to dolegliwość często występująca u mam karmiących. Zapalenie w okresie karmienia nazywamy zapaleniem połogowym. Występuje ono najczęściej między 2 a 6 tygodniem po porodzie. Najczęściej trwa około 3-4 dni. W większości przypadków wymaga leczenia antybiotykami, jednak istnieją też domowe sposoby, które skutecznie mogą złagodzić objawy. Połogowe zapalenie piersi wywołują najczęściej paciorkowce, gronkowce złociste i grzyby.
Istnieje kilka czynników sprzyjających rozwojowi zapalenia piersi. Wśród nich wymienia się:
Zapalenie piersi często występuje u kobiet, które po raz pierwszy urodziły dziecko, co wynika to z braku edukacji o karmieniu piersią oraz braku chęci szukania pomocy w poradniach laktacyjnych. W przypadku problemów podczas karmienia należy zawsze zasięgnąć porady u osób z doświadczeniem, aby zapobiec problemom.
Wyróżniamy dwa typy zapalenia u kobiety karmiącej:
Istnieje kilka zasad, które ograniczają rozwój popołogowego zapalenia piersi. W ostatnim trymestrze należy hartować brodawki. W przypadku występowania pęknięć należy stosować maści przeznaczone dla matek karmiących:
Dodatkowo należy unikać wilgotnego środowiska wokół zmian na skórze. Przy występowaniu dużych zmian trzeba ograniczyć karmienie piersią, a w tym czasie korzystać z laktatora.
W większości przypadków w pierwszym stadium występowania problemu wystarcza regularne i pełne opróżnianie piersi. Dodatkowo powinno się przyjmować dużą ilość płynów. Można zastosować zimne okłady w celu złagodzenia objawów bólowych. Jeżeli w ciągu 24 godzin objawy nie ustąpią, należy udać się do lekarza. W warunkach domowych można również wykonywać okłady z kapusty. Kapusta posiada właściwości przeciwzapalne, skutecznie zmniejsza również obrzęk powstały na skutek stanu zapalnego. Do okładów z kapusty należy używać świeżych liści trzymanych w lodówce.
Zapalenie piersi, które trwa dłużej niż 24 godziny, powinno być leczone w sposób wskazany przez lekarza. Zwykle specjaliści zalecają przyjmowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz antybiotyków. Można również zastosować leki hamujące wydzielanie prolaktyny-hormonu, który stymuluje produkcję mleka. W przypadku ustąpienia objawów, leki hamujące można odstawić i wznowić karmienie.
Istnieje również możliwość występowania zapalenia piersi, które nie jest związane z okresem karmienia. W większości przypadków takie zapalenie jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. W tym przypadku również stosuje się antybiotykoterapię.
Zapalenie piersi jest przypadłością, która dotyka też dzieci nowonarodzonych. Noworodki ze względu na obecność hormonów matczynych często posiadają powiększone gruczoły sutkowe. W większości przypadków dolegliwość ta ustępuje w 2-3 tygodniu życia dziecka. W przypadku nadkażenia powiększonego gruczołu sutkowego może dojść do rozwoju infekcji. Istnieje również możliwość powstawania ropnia sutka.
Istnieje możliwość zapalenia piersi u kobiet niekarmiących. W większości przypadków powstaje ono po operacji w okolicy piersi lub biopsji. Zapalenie może rozwinąć się podczas reakcji na ciało obce. Przyczyną może być np. obecność kolczyka lub implantu silikonowego. U niektórych kobiet występuje zapalenie idiopatyczne, czyli takie, w którym przyczyna nie zostaje odnaleziona.
Objawy towarzyszące zapaleniu piersi są podobne do symptomów podczas występowania rzadkiego nowotworu zapalnego tego narządu. Wykrywa się go między innymi za pomocą badań obrazowych. Nowotwór zapalny piersi nie reaguje na podstawowe leczenie, jakie się stosuje u kobiet z zapaleniem piersi. Jest to schorzenie bardzo rzadkie, ale nie należy go bagatelizować. Wcześnie wykryty nowotwór daje większą szansę na wyzdrowienie.
Zapalenie piersi jest dolegliwością bolesną, wczesna reakcja zapobiega powstawaniu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wykryte zmiany, szczególnie te występujące poza okresem połogu, powinny być poddane badaniu histopatologicznemu. Ropień sutka może lecz nie musi być objawem nowotworu, dlatego należy zawsze skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Czasem z pozoru błahe problemy zdrowotne mogą być symptomem poważnych chorób. W każdej diagnozie liczy się czas, wczesne wykrycie daje możliwość wczesnego wdrożenia leków i uniknięcia poważnych konsekwencji zdrowotnych.
komentarze (0)