Przyczyny zapalenia nerek

Ból nerki często mylony jest z bólem kręgosłupa, ponieważ nerki umieszczone są blisko lędźwi, a pacjenci często mają problem z określeniem miejsca, w którym odczuwają ból. Zapalenie nerek to częsta dolegliwość, która może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego nie należy bagatelizować tego schorzenia.

Przyczyny bólu nerek

Ból nerek może mieć różne podłoże. Może pojawić się nagle i mieć silny charakter lub utrzymywać się przewlekle. Pacjenci często skarżą się na ból w dolnych okolicach pleców, dlatego tak często jest on mylony z bólem kręgosłupa. Przyczyną bólów nerek może być:

  • kolka nerkowa
  • zapalenie nerek
  • zatrzymanie moczu
  • torbiel nerki
  • nowotwór nerki
  • śródmiąższowe zapalenie nerek

Kolka nerkowa 

Przyczyną powstawania kolki nerkowej jest niedrożność i obkurczenie moczowodów. Taki stan rzeczy powstaje na skutek odkładania się złogów w postaci kamieni w układzie moczowym. Ból podczas kolki pacjenci opisują jako silny, który promieniuje do pachwiny. Kamienie mogą powstać w różnych miejscach przewodu moczowego, jednak najczęściej lokalizuje się je w kielichach lub miedniczkach nerkowych. Ból wywołany jest przemieszczaniem się złogów. 

Objawy kolki nerkowej 

Do charakterystycznych objawów kolki obok bólu zaliczamy częstą potrzebę oddawania moczu, obecność krwi w moczu, gorączkę oraz niskie ciśnienie.

Leczenie kolki nerkowej 

Leczenie polega na podawaniu pacjentom leków rozkurczających oraz przeciwbólowych. W przypadku występowania małych kamieni podaje się środki rozkurczające moczowód, dzięki czemu istnieje szansa na samoistne wydalenie kamieni. Jeśli pacjent posiada dużą ilość złogów o większych rozmiarach, trzeba zastosować ich usunięcie metodą endoskopową lub z wykorzystaniem fal uderzeniowych.

Ostre zapalenie śródmiąższowe nerek

Zapalenie śródmiąższowe jest spowodowane przyjmowaniem leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz niektórych antybiotyków. Wyróżniamy również przyczyny takie jak sarkoidoza lub zakażenia układu moczowego. 

Objawy śródmiąższowego zapalenia nerek 

Do objawów charakteryzujących ten rodzaj zapalenia zaliczamy: gorączkę, obecność krwi w moczu, zbyt mała ilość wydalanego moczu, ból w okolicach lędźwiowych, wysypkę plamisto-grudkową. 

Leczenie zapalenia śródmiąższowego nerek

Leczenie tego rodzaju zapalenia polega na odstawieniu leków, które powodują zaburzenia w pracy nerek.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Zapalenie odmiedniczkowe nerek jest uważane za jedne z najcięższych. Nieleczone może powodować szereg konsekwencji zdrowotnych, a jednym z najgroźniejszych powikłań jest niewydolność nerek. Ten rodzaj zapalenia jest wywołany bakteriami. 

Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek

Typowe objawy podczas tego zapalenia to nudności, wymioty, silny ból i pieczenie podczas oddawania moczu, krew w moczu oraz wysoka temperatura. 

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek

Leczenie polega na podawaniu antybiotyków, na które wrażliwe są bakterie, które to zapalenie wywołały. Podczas wizyty u lekarza zalecane jest badanie ogólne moczu. Podczas ostrego zapalenia pacjent często wymaga hospitalizacji. 

Nefropatia nerkowa

Jest to choroba, wskutek której również pojawia się ból w okolicach lędźwiowych. Utrudniony odpływ moczu, bo tym właśnie jest nefropatia, może być spowodowany tętniakami, nowotworem macicy lub jajnika, powiększoną prostatą, kamicą nerkową lub nowotworem okrężnicy. 

Torbiel nerki

Torbiel nerki może również powodować dolegliwości bólowe. Zazwyczaj małe zmiany nie przyczyniają się do powstawania dyskomfortu, inaczej wygląda sytuacja przy dużych zmianach, one zaś wymagają leczenia operacyjnego. 

Diagnostyka podczas bólu w okolicach lędźwiowych

U pacjentów z podejrzeniem zapalenia nerki wykonuje się test Goldflama. Lekarz układa płasko dłoń w okolicach lędźwiowych,a drugą układa w pięść, następnie uderza w dłoń ułożoną płasko. Pacjent, u którego pojawia się ból, kierowany jest do wykonania dalszych badań w celu rozpoznania rodzaju zapalenia nerek. W tym celu może zostać zlecone usg nerek, badanie moczu, urografia lub spiralna tomografia komputerowa. 

Układ moczowy jest niezbędny do tego, aby nasz organizm mógł normalnie funkcjonować. Dlatego jakiekolwiek dolegliwości bólowe nie powinny być bagatelizowane przez pacjentów. Podczas pierwszych objawów pomoże lekarz rodzinny. Jeśli stan zdrowia będzie wymagał szerszej diagnostyki, pacjent zostanie skierowany do nefrologa. 

Powiązane produkty

Fitolizyna, pasta doustna,...
Dostępny
Drogi moczowe

Fitolizyna, pasta doustna, 100 g

ZAKŁ. FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.
20,65 zł
 Wskazania: Kamica nerkowa Stan zapalny Zapalenie pęcherza moczowego

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.