Przyczyny rozejścia mięśni prostych brzucha

RMPB to inaczej rozejście się obu mięśni prostych brzucha na boki wzdłuż kresy białej. Jest to częste powikłanie po ciąży, ale zdarza się również u mężczyzn. Dlaczego dochodzi do tej przypadłości? 

Budowa mięśni brzucha

Brzuch pokryty jest dwoma mięśniami prostymi, które połączone są tak zwaną kresą białą. Rozciąga się ona od wyrostka mieczykowatego, czyli najniżej położonej kości mostka do spojenia łonowego. Kresa biała to włókniste pasmo o długości około 32 cm i szerokości 10 mm. Mięśnie proste brzucha przylegają bezpośrednio do kresy białej. 

Jaki wpływ na mięśnie proste brzucha ma ciąża?

Podczas ciąży brzuch matki rośnie przez 9 miesięcy, co sprawia, że mięśnie się rozciągają. Na skutek relaksyny i elastyny, czyli hormonów wytwarzanych podczas ciąży, kresa biała ulega zwiotczeniu. Po ciąży większość zmian się cofa, jednak istnieją przypadki, w których kobiety mają problem z mięśniami prostymi brzucha, ich stan się nie zmienia mimo zakończenia ciąży. Jest to jedna z najczęściej diagnozowanych przyczyn rozejścia mięśni brzucha. 

Czynniki wpływające na rozejście mięśni brzucha po ciąży

Istnieją czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko występowania problemów z mięśniami prostymi brzucha, a należą do nich:

  • duże dziecko powyżej 4500 g
  • kolejne ciąże
  • otyłość

Inne przyczyny rozejścia mięśni prostych brzucha

Poza ciążą istnieje jeszcze kilka czynników, które mogą wpływać na problemy z mięśniami prostymi brzucha. Należy do nich przede wszystkim brak aktywności fizycznej. Osoby, które nie uprawiają sportu i prowadzą siedzący tryb życia są w grupie ryzyka występowania tego schorzenia. Jest to jedna z częstych przyczyn rozejścia się mięśni u mężczyzn. Otyłość u panów również powoduje rozciąganie kresy białej, dlatego panowie szczególnie powinni zapobiegać otyłości brzusznej. W przypadku kobiet narażone są bardziej panie, które przed ciążą były szczupłe, a w czasie jej trwania przybierają znacznie na wadze. U mężczyzn otyłych częstym czynnikiem powodującym rozejście lub pęknięcie jest kaszel, podczas którego wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej. Dochodzi wtedy do powstania przepukliny kresy białej.

Objawy rozejścia mięśni brzucha

Rozejście mięśni brzucha nie przynosi dolegliwości bólowych. Aby przekonać się, czy ten problem nas dotyczy, należy wykonać samodzielnie test. W tym celu trzeba położyć się na plecach i ugiąć nogi w kolanach tak, aby stopy dotykały podłoża. W takiej pozycji należy dotknąć miejsca, gdzie znajduje się kresa. Jeśli pod mostkiem lub nad pępkiem posiadamy szczelinę, która umożliwia włożenie 3-4 palców, mamy do czynienia z rozejściem mięśni prostych brzucha.

Konsekwencje zdrowotne nieleczonych mięśni brzucha

Nieleczone rozejście mięśni brzucha może nieść ze sobą ryzyko występowania poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na skutek uszkodzenia kresy białej istnieje możliwość przemieszczenia się narządów wewnętrznych. Dodatkowo prawidłowa budowa mięśni brzucha odpowiada za prawidłową postawę, czyli rozejście powoduje wady postawy, które w następstwie skutkują uporczywymi bólami kręgosłupa.  

Sposoby leczenia rozejścia mięśni brzucha

Istnieje leczenie zachowawcze, które ma na celu zmniejszyć ryzyko występowania przepukliny lub leczenie operacyjne, które stosuje się w zaawansowanych przypadkach. Leczenie zachowawcze polega na oszczędzaniu mięśni i zmiany nawyków dotyczących podnoszenia przedmiotów czy schylania. Należy unikać dźwigania, które podczas rozejścia mięśni jest niedozwolone. Odpowiednim rozwiązaniem jest wizyta u fizjoterapety, który dobierze odpowiednie ćwiczenia.

Wzmacnianie mięśni zapobiega powiększaniu się rozejścia, dlatego jeśli mamy kłopot z rozejściem się mięśni brzucha, należy udać się do fizjoterapeuty, który określi skalę problemu oraz zaproponuje odpowiednie leczenie. 

Powiązane produkty

Pregna Start, tabletki, 30...
Dostępny
Witaminy dla mam

Pregna Start, tabletki, 30 szt

VERCO
32,80 zł
Wskazania: Niedobór minerałów i witamin Wspomagająco u kobiet planujących ciążę

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.