Przyczyny przepukliny pępkowej

Przepuklina pępkowa w większości kojarzy nam się z dolegliwością, która występuje u dzieci. Nic bardziej mylnego, przepuklina pępkowa może równie dobrze pojawić się u dorosłych. Jest to schorzenie, które charakteryzuje się znaczną wypukłością w okolicach pępka i jest ona spowodowana przemieszczeniem zawartości jamy brzusznej przez otwarty pierścień pępkowy.

Czym jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa powstaje na skutek przemieszczenia narządów poza ich prawidłowe położenie. Zaliczana jest do przepuklin brzusznych, które są częstą przypadłością. Przepukliny pępkowe dzielimy na wrodzone i nabyte. Wrodzone to te, które występują u noworodków, zaś nabyte pojawiają się u starszych dzieci i dorosłych. Przepuklina pępkowa wrodzona nie jest rzadkim przypadkiem - aż 17 % noworodków rodzi się właśnie z tym schorzeniem. Na przepuklinę narażone są zwłaszcza wcześniaki. Typ nabyty jest w większości problemem, który dotyka kobiety. Czynnikiem zwiększającym szansę na zachorowanie jest otyłość. 

Przyczyny przepukliny pępkowej

Nie istnieją badania, które w 100% potwierdzają przyczynę powstawania przepukliny pępkowej. Uważa się, że przyczyną przepukliny pępkowej wrodzonej może być zbyt mała ilość miejsca w jamie brzusznej, co powoduje wychodzenie jelit przez pierścień pępkowy do sznura pępowinowego. W większości przypadków jelito samo powraca na swoje miejsce. U dorosłych zaś za przyczynę uważa się zbyt słabe mięśnie jamy brzusznej, w szczególności, że pępek jest częścią o słabej wytrzymałości mechanicznej. Dodatkowym czynnikiem wywołującym te schorzenie jest zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej.

Objawy przepukliny brzusznej

Przepuklina pępkowa objawia się uwypukleniem w obrębie pępka, zwykle schorzenie te nie powoduje dolegliwości bólowych. Jednak mimo wszystko zdarzają się przypadki, w których występuje ból jamy brzusznej podczas kichania, kaszlu, czy śmiechu. Dzieje się tak na skutek obrzęku w jamie brzusznej, który uniemożliwia powrót jelit na swoje miejsce. 

Typy przepukliny pępkowej

Przepuklina pępkowa dzieli się na dwa typy:

  • odprowadzalna - przepuklina, w której treść jamy brzusznej może powrócić na swoje miejsce
  • nieodprowadzalna - to taka, w której nie istnieje możliwość cofnięcia treści ze względu na ryzyko wystąpienie zrostów ze ścianą worka przepuklinowego.

Leczenie przepukliny pępkowej

Przepuklina pępkowa w większości przypadków nie wymaga leczenia. Oznacza to, że treść jamy brzusznej samoistnie się cofa. Jeśli mamy do czynienia z przepukliną pępkową wrodzoną, zmiany cofają się z reguły do 5 roku życia. Jeśli jednak przepuklina nie cofnie się, konieczny jest zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a sam zabieg trwa około 30 minut. Usunięcie przepukliny metodą chirurgiczną jest skutecznym sposobem leczenia. Zaledwie u 1% pacjentów dochodzi do odnowienia się przepukliny pępkowej.

Jak postępować w przypadku przepukliny pępkowej?

Jeśli mamy do czynienia z klasycznym przypadkiem przepukliny pępkowej, która nie daje objawów bólowych i nie występują przy niej dolegliwości takie jak wymioty, czy ogólne rozdrażnienie lekarz zaleci wizyty kontrolne, podczas których będzie obserwował problem. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z przepukliną uwięźniętą, potrzebna będzie natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

Przepuklina pępkowa nie jest powodem do niepokoju, jeśli nie występują u nas objawy takie jak zaczerwienienie pępka, ból w okolicach przepukliny, wymioty i ogólne złe samopoczucie. Ważne jest, aby skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie.  

Powiązane produkty

Pirolam Szampon, 150 ml
Dostępny
Przeciwłupieżowe

Pirolam Szampon, 150 ml

ZAKŁ. FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.
2 Reviews
38,17 zł
 Wskazania: Łupież
Termometr bezdotykowy Pempa... Termometr bezdotykowy Pempa... 2
Dostępny
Termometry

Termometr bezdotykowy Pempa T200, 1szt.

CHDE POLSKA SP. S.A.
2 Reviews
60,73 zł
 Wskazania: Pomiar temperatury ciała Pomiar temperatury otoczenia Pomiar temperatury obiektów

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.