Przyczyny krwotoku z nosa

Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył krwotoku z nosa. Z reguły są to niegroźne stany, które nie wymagają leczenia. Na co jednak zwrócić uwagę podczas tej dolegliwości? Oraz jaka może być ich przyczyna?

Przyczyny krwotoku z nosa

Przyczyny mogą być różne, zaczynając od drobnych urazów poprzez infekcje, zmęczenie czy kłopoty z krzepliwością krwi. Krwotoki z nosa mogą występować u dzieci i dorosłych. W przypadkach częstego krwawienia z nosa konieczna jest wizyta u lekarza w celu wykluczenia choroby i znalezienia przyczyny. Do najpopularniejszych czynników, które mogą spowodować wydostanie się krwi poza naczynia zaliczamy:

  • Nadciśnienie tętnicze
  • Wysoka gorączka
  • Skrzywienia przegrody nosowej
  • Przebywanie długo na słońcu
  • Duży wysiłek fizyczny
  • Stany zapalne błony śluzowej
  • Delikatne naczynka w nosie, które ulegają pęknięciu
  • Zmiana ciśnienia podczas lotu samolotem lub nurkowania
  • Urazy
  • Nadmierne stosowanie preparatów obkurczających śluzówkę

Krwawienia z nosa często mogą być wynikiem braku witamin, co przyczynia się do uszkodzenia drobnych naczyń. Krew może wypływać z nosa z różnym nasileniem. Jest to zależne od przyczyny występowania krwotoku. Charakterystyczne jest to, że krwotok występuje z jednej dziurki. Drobny wypływ z reguły ustępuje samoistnie. Dużym zagrożeniem dla życia są te krwotoki, które powstają na skutek urazów lub chorób związanych z krwią. Dzieje się tak między innymi dlatego, że przyczyną tego rodzaju krwawienia najczęściej jest zaburzenie krzepliwości krwi.

Diagnostyka krwotoków z nosa

W celu ustalenia przyczyny częstych krwotoków należy zasięgnąć porady laryngologa. Lekarz ustali źródło problemu biorąc pod uwagę wiek, stan ogólny pacjenta, częstotliwość występowania, choroby przewlekłe oraz leki, które są przyjmowane regularnie. Następnie przystąpi do badania wziernikowego, aby dogłębnie obejrzeć nozdrza. Nos oglądany jest też od strony jamy ustnej. Lekarz sprawdza w ten sposób czy nie istnieją guzki, a jeśli tak, kieruje pacjenta na badania obrazowe. W przypadkach braku stwierdzenia zmian patologicznych, przyczyn ogólnych szuka lekarz internista.

Jak postępować w przypadku silnego krwawienia?

Gdy wystąpi krwotok trwający dłużej niż 20 min., należy taką osobę jak najszybciej zabrać do lekarza laryngologa. Podczas transportu zakładana jest tamponada. Podczas wizyty lekarz może podjąć próbę zamknięcia uszkodzonego naczynia lub podaje leki obkurczające naczynia. Należy pamiętać, że silne i częste krwotoki powodują niedokrwistość. W przypadku wystąpienie umiarkowanego krwotoku, należy taką osobę posadzić z głową pochyloną do dołu i przycisnąć skrzydełka nosa poniżej kości. Tamowanie powinno być utrzymywane przez około 10 - 15 min. W nosie przez ten czas powinien się wytworzyć skrzep. Przez kolejne cztery godziny nie należy wydmuchiwać nosa. Dobrym rozwiązaniem na poprawienie komfortu osobie z krwotokiem będzie zimny okład. 

Mimo tego, że krwotok z nosa to częsta dolegliwość, która może dotknąć każdego z nas, często nie wiemy, jak postępować z osobą z krwotokiem. Najczęściej popełnianym błędem jest odchylanie głowy pacjentowi do tyłu. Nie jest to sytuacja bezpieczna, a to dlatego, że istnieje ryzyko zakrztuszenia się krwią spływającą po ścianie gardła. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.