- News
- 0 polubienia
- 2649 widoki
- 0 comments
- zapalenie jamy ustnej, kandydoza, kserostomia, rak jamy ustnej, afty, ból gardła, ból jamy ustnej, stan zapalny
Przyczyny bólu w jamie ustnej
Jama ustna jest narządem mowy, a także miejscem, w którym początkową fazę mają procesy trawienne. Jest to zatem niezwykle istotny organ i tak jak każdy narząd, czy część ciała, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli dojdzie do zaniedbania higieny jamy ustnej może to wywołać różnego rodzaju ból. Pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy odnośnie bólu w jamie ustnej to wszelkiego rodzaju bóle zębów. I oczywiście, mamy rację Higiena jamy ustnej wiążę się z regularnym czyszczeniem zębów. Ale oprócz tych najtwardszych kości, w buzi znajdują się również dziąsła, język, podniebienie, a także wnętrze policzków, które również wymagają codziennej pielęgnacji. Poleca się codzienne szczotkowanie tych delikatnych miejsc bardzo miękką szczoteczką. Co jednak, gdy w jamie ustnej występuje ból, a my dbamy o higienę? Czy są inne przyczyny, które mogą wywoływać nieprzyjemne konsekwencje? Oczywiście, że tak. Przyczyną bolesnych zmian, może być na przykład nieodpowiednia dieta, która dostarcza organizmowi zbyt mało wartościowych składników mineralnych i witamin. Inną przyczyną może być uraz błony śluzowej. Najczęściej zdarza się to podczas nieuważnego przygryzienia. Z tym problemem zmagają się też osoby, które noszą protezy zębowe lub aparaty ortodontyczne. Ich sztuczne części mogą haczyć o wrażliwą błonę i doprowadzać do jej uszkodzenia. Ból w jamie ustnej może występować także poprzez zakażenie grzybami lub bakteriami. Oto lista przypadłości, które mogą powodować ból w jamie ustnej i które pojawiają się z wyżej wymienionych przyczyn.
Zapalenie jamy ustnej
Zapalenie jamy ustnej może mieć kilka rodzajów, jednak wszystkie z nich należy wpisać w ten jeden podpunkt. Zapalenie jest najczęstszą przyczyną wywołującą ból w jamie ustnej. Charakteryzuje się stanem zapalnym śluzówki i warg. Zmiany wywołane przez zapalenie mogą mieć różny wygląd, w zależności od rodzaju infekcji: mogą to być delikatne zmiany zabarwienia, obrzęk lub liczne krostki i wrzody. Przyczynami zapalenia jamy ustnej są: infekcje wirusowe, infekcje grzybicze, infekcje bakteryjne, alergie, uszkodzenia mechaniczne lub niedobory żywieniowe. Na rynku są dostępne preparaty, które zmniejszają lub likwidują przyczyny zapalenia jamy ustnej. Przykładami odpowiednich produktów są:
- Solcoseryl, pasta na zapalenia jamy ustnej
- Baikadent, żel do stosowania w jamie ustnej
- Dentosept, płyn do stosowania w jamie ustnej
Afty, czyli ubytki błony śluzowej
Afty są ubytkami błony śluzowej. Wyglądają jak malutkie wrzody pokryte białym nalotem oraz otoczone rumieniowatym obrzeżem. Ich lokalizacja to najczęściej: wnętrze policzków, dno jamy ustnej, czubek języka oraz podniebienie miękkie i migdałki. Afty są odczuwalne poprzez stały ból w jamie ustnej, który pogłębia się podczas jedzenia lub poprzez nacisk. Nieleczone afty giną samoistnie, ale zajmuje to około kilku tygodni. Przyczyną ich wystąpienia są mechaniczne uszkodzenia błony śluzowej lub poparzenia (np. przez gorące napoje lub posiłki). Aby przyspieszyć proces gojenia aft i złagodzić ból poleca się stosowanie gotowych preparatów. Mogą one występować w formie płynów lub żeli. Przykłady takich preparatów to:
- Anaftin Gel, żel na afty
- Anaftin Spray, spray na afty
Kandydoza - zakażenie drożdżakami.
Inną dolegliwością, która powoduje ból w jamie ustnej, jest kandydoza. Występuje ona najczęściej u chorych na cukrzycę, u osób otyłych oraz u kobiet w ciąży. Kandydoza powstaje w wyniku zakażenia grzybiczego, a dokładnie zakażenia drożdżakami. Charakteryzuje się białym nalotem, który przypomina ścięte mleko. Plamy często zajmują duże obszary jamy ustnej i powodują pieczenie, ból, suchość oraz są przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Do leczenia kandydozy używa się płukanek z wody utlenionej oraz nystatynę. Gotowym roztworem do stosowania w jamie ustnej jest Pharmina Aphtin, płyn przeciw drożdżakom.
Wrzodziejące zapalenie jamy ustnej
Występowanie nadżerek i owrzodzeń w jamie ustnej również wywołuje ból. Zmiany pojawiają się na błonach śluzowych policzków, dziąseł, języka oraz podniebienia. Niestety, nie wiadomo, co wywołuje wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, a jest to przypadłość niezwykle bolesna, która uniemożliwia normalne spożywanie posiłków. Dodatkowo jest to przypadłość, która ciągnie się latami i trudno ją wyleczyć. Wymaga stałego nadzoru lekarskiego i zażywania leków dobranych przez specjalistę. W aptece są natomiast dostępne środki, które łagodzą objawy owrzodzeń. Występują one w formie płynów, żeli lub sprayów.
Kserostomia - suchość w jamie ustnej
Wydawać by się mogło, że suchość w jamie ustnej jest niegroźnym stanem, któremu łatwo zaradzić, np. poprzez napicie się wody, czy ssanie landrynek. Otóż jest to mylne założenie, ponieważ suchość jamy ustnej, czyli kserostomia, jest schorzeniem, które może doprowadzić do powstania trudnogojących się uszkodzeń, nadżerek, czy owrzodzeń. Kserostomia wynika ze zmniejszonego wydzielania śliny przez ślinianki, co z kolei spowodowane jest najczęściej stanem zapalnym lub (w skrajnym przypadku) nowotworem gruczołu ślinowego. Przy suchości jamy ustnej najczęściej odczuwa się ból i pieczenie. Występują także problemy z rozróżnianiem smaków. Kolejną konsekwencją suchości jest halitoza, tzn. nieprzyjemny zapach z ust.
Rak jamy ustnej
Jama ustna również narażona jest na wystąpienie nowotworu. W grupie ryzyka znajdują się w szczególności osoby palące papierosy, spożywające zbyt dużą ilość alkoholu oraz niedbające o higienę jamy ustnej. Zmiany nowotworowe najczęściej pojawiają się na języku oraz dnie jamy ustnej. Leczenie raka wymaga profesjonalnej opieki lekarskiej, a do jego leczenia stosuje się najczęściej radioterapię lub chemioterapię.
Jak widzimy, przyczyny bólu w jamie ustnej są różnorodne. Chociaż niektóre wydają się błahym problemem, z którym samodzielnie możemy sobie poradzić, to nigdy jednak nie należy lekceważyć niepokojących zmian. Rozwój cywilizacji przyczynia się do coraz skuteczniejszych metod leczenia, jednak wiąże się też z powstawaniem nowych schorzeń, dolegliwości i chorób. Współcześnie mamy do dyspozycji mnóstwo preparatów, które możemy kupić bez recepty. Jednak konsekwencje zaniedbania mogą być poważne, dlatego stałe kontrole u lekarzy specjalistów są niezmiernie istotne.
komentarze (0)