Porost Islandzki - właściwości prozdrowotne

Porost islandzki jest częstym składnikiem wielu medykamentów dostępnych w aptece. Płucnica Islandzka bo tak również nazywana jest ta roślina, była wykorzystywana już od dawna jako środek na dolegliwości górnych dróg oddechowych i wielu innych schorzeń. Jak wykorzystuje się tą roślinę w lecznictwie w dzisiejszych czasach?

Pochodzenie porostu islandzkiego

Początkowo właściwości zdrowotne zostały odkryte przez lud pochodzący z ziem Islandzkich, stąd też wzieła się nazwa, którą używamy do dziś. Obecnie porost islandzki występuje na całym świecie z wyjątkiem Afryki i Antarktydy. W Polsce w dawnych czasach został przetrzebiony przez częste zbiory w celach leczniczych. Dziś płucnica, jest zaliczana do gatunków zagrożonych. Porost islandzki jest zaliczany do rodziny plechowców czyli organizmów wielokomórkowych, pozbawionych narządów i organów. Jego ciało składa się z plechy czyli struktury, która jest dość specyficzna. Charakteryzuje się między innymi tym, że jest zmienna. W zależności od warunków pogodowych zmienia swój wygląd. W przypadku suszy porost islandzki staje się kruchy, zaś w przypadku intensywnych opadów staje się jak gąbka i chłonie duże ilości wody. Do dziś roślina ta jest uznawana za jedną z ważniejszych w ziołolecznictwie. 

Skład porostu islandzkiego

Porost składa się z dwóch struktur: glona i grzyba. Jest doskonałym źródłem węglowodanów i soli mineralnych. Jest bogaty również w krzem, miedź i jod. Płucnica w swoim składzie zawiera również kwasy: cetnarowy, fumarowy, umarowy, protocetrarowy, protolichestearynowy, usninowy, lichesterynowy czy fizodowy. Cenimy tą roślinę przede wszystkim za obecność związków śluzowych, karotenoidów oraz witamin z grupy B. Drogocenny wpływ na organizm ludzki mają również polisacharydy. 

Zastosowanie porostu islandzkiego

Kiedyś porost islandzki był głównie wykorzystywany w leczeniu gruźlicy. Napary z płucnicy stosował Fryderyk Chopin, jednak po latach okazało się to zbyteczne. Obecne badania dowodzą, że porost nie zawiera dużych ilości kwasu usninowego, który mógłby zahamować rozwój tej choroby u kompozytora. Porost okazał się dobrym źródłem kwasu protolichesterynowego, który jest skuteczny w hamowaniu namnażania się komórek nowotworowych. Chroni między innymi przed zachorowaniem na białaczkę, nowotwór płuc, trzustki, piersi, prostaty, żołądka i jelita grubego. Porost islandzki jest jak już wspomnieliśmy dobrym źródłem związków śluzowych i polisacharydów. To właśnie te związki działają powlekająco i ochronnie. Stosowanie naparów skutkuje zmniejszeniem stanów zapalnych narządów wewnętrznych, działa również ochronnie na układ pokarmowy. Najbardziej znana jest z pozytywnego wpływu podczas przeziębienia z towarzyszącym kaszlem i katarem. Zmniejsza odruch kaszlu i łagodzi podrażnienia w gardle. Płucnice można stosować również zewnętrznie jest uważana za substancję kojącą w wielu dolegliwościach. Jest często składnikiem preparatów dbających o wzrok. Niweluje obrzęki oraz niweluje stany zapalne spojówek. Dlatego warto sięgać po nią również w przypadku występowania chorób oczu jako substancję wspomagającą leczenie farmakologiczne. 

Porost islandzki może być stosowany na:

  • kaszel, chrypę
  • odporność
  • zewnętrzne stany zapalne
  • stany zapalne układu pokarmowego
  • infekcje gardła
  • ochronnie

Porost islandzki jest również skutecznym środkiem podczas obecności nadkwasoty, nudności oraz w przypadku podrażnień układu pokarmowego. 

Gotowe preparaty zawierające porost islandzki

Jednym z najczęściej spotykanych preparatów zawierających porost są tabletki na gardło. Obecność związków śluzowych przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego i niwelowaniu objawów takich jak ból, chrypka czy problemy z przełykaniem.

Do najpopularniejszych preparatów zaliczamy:

Porost islandzki możemy również zakupić w formie sypkiego zioła do zaparzania. Pamiętaj, że decydując się na zakup korzystaj z renomowanych sklepów zielarskich lub legalnych aptek. W naszej aptece znajdziecie również kosmetyki na bazie porostu.  

Porost kosmetyce

Porost znalazł swoje zastosowanie w środkach do codziennej pielęgnacji. Możemy spotkać go w tonikach, balsamach i kremach głęboko nawilżających. Płucnica jest wykorzystywana do produkcji preparatów do skóry problemowej. Oznacza to, że przyczynia się do normalizacji gruczołów łojowych. Z powodzeniem możemy ją stosować u osób posiadających cerę trądzikową. Dodatkowo sprawdzi się jako substancja przyspieszająca regenerację naskórka oraz chroniąca przed stanem zapalnym. Wykorzystuje się ją do produkcji szamponów przeciwłupieżowych oraz zapobiegających nadmiernemu wypadaniu. Mało kto wie, że jest również skuteczna w walce z infekcją intymną. 

Kto może stosować porost islandzki?

Uważa się, że porost powinien być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Nie zaleca się stosowania płucnicy u kobiet w ciąży i mam karmiących. Przed zastosowaniem należy pamiętać, że porost islandzki jak każda substancja może wywołać reakcję alergiczną. W przypadku stosowania zewnętrznego należy wykonać próbę na niewielkim kawałku skóry w niewidocznym miejscu. 

Porost islandzki jest doceniany od wielu lat, nic więc dziwnego, że z chęcią sięgamy po produkty zawierające ten składnik. Należy pamiętać jednak, że trzeba poinformować lekarza lub farmaceutę o przyjmowaniu innych leków. Często nie zdajemy sobie sprawy, że rośliny i różnego rodzaju substancję wchodzą w reakcję z innymi lekami.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.